کد خبر : 47200

آیا بازارهای PP و PE شرق میانه در ماه فوریه باز خواهند گشت؟

مکانیسم قیمت گذاری جدیدی که عربستان سعودی برای خریداران PP در نظر می گیرد…

آیا بازارهای PP و PE شرق میانه در ماه فوریه باز خواهند گشت؟

پتروتحلیل- بازارهای PP و PE خاورمیانه شاهد پیشنهادات ژانویه از سوی فروشندگان منطقه ای با کاهش قیمت نسبت به دسامبر بود. نگرانی در مورد افزایش تنش در دریای سرخ برخلاف سایر نقاط جهان نتوانست جو بازار را تقویت کند، در حالی که تولیدکنندگان منطقه ای برای جبران تقاضای پایین دستی محدود، تعطیلی تعمیرات را ادامه می دهند. اکنون در میان سؤالات متلاطم مبنی بر اینکه آیا بازارها در این ماه به پایین ترین سطح خود رسیده اند یا خیر، چشم ها به پیشنهادات فوریه است.

بازارهای پلی اتیلن عربستان با ثبات است در حالی که PP شاهد تخفیف بود

عرضه‌های پلی‌اتیلن جدید یکی از تامین‌کنندگان سعودی به بازار محلی‌شان، در مقایسه با سطوح دسامبر، عمدتاً جابجا شده‌اند. در همین حال، کاهش عمده قیمت PP برای دومین ماه متوالی، انتشار SAR450/تن (120 دلار در تن) از دسامبر کاهش می یابد. یک توزیع کننده خاطرنشان کرد: "پیشنهادات جدید در میان تقاضای ضعیف مداوم انتظارات ما را برآورده کرد، در حالی که اثر صعودی ناشی از چرخش نزدیک به چرخش برنامه ریزی شده در فوریه و همچنین تنش های فزاینده در منطقه، قیمت ها را تحت کنترل نگه می دارد."

بحث اخیر در مورد مکانیسم قیمت گذاری جدیدی که عربستان سعودی برای خریداران PP در نظر می گیرد نیز در طول ماه ژانویه در کانون توجه بوده است. عربستان محدودیت‌های احتمالی را برای فروش PP صادراتی از طریق فروشندگان در نظر می‌گیرد. این امر باعث ایجاد سردرگمی در بین بازیگران داخلی و منطقه ای شده است و قبلاً بازتابی در بازارهای نزدیک با قیمت های بالاتر پیدا کرده است و نگرانی هایی را در مورد جریان عرضه ایجاد کرده است.

بازارهای اماراتی در حالت سکون

در امارات متحده عربی، تامین کنندگان خاورمیانه پیشنهادات اولیه ژانویه خود را عمدتاً با تغییر قیمت از دسامبر پس از ثبت کاهش ثابت طی دو ماه گذشته، فاش کردند. یک منبع بازار گفت: «بازار در میان تنش‌های سیاسی مداوم و همچنین تقاضای ضعیف مشتقات آرام باقی می‌ماند.

به طور مشابه، محصولات محلی این کشور، Borouge، در مقایسه با پیشنهادات دسامبر، بازار را با تغییر قیمت مواجه کرد. بر اساس این گزارش News Pro، کارخانه PP به دلیل تعمیر و نگهداری از اوایل ماه جاری به دنبال تغییر برنامه ریزی شده در پالایشگاه Adnoc در Ruwais تعطیل شده است.

در همان زمان، دبی اقدامات جدیدی را برای محدود کردن و ممنوعیت پلاستیک های یکبار مصرف در ژانویه ارائه کرد. بر اساس این مقررات جدید، کیسه‌های خرید ساخته شده از فیلم HDPE ممکن است آسیب ببینند و تقاضا بیشتر کاهش یابد، در حالی که کیسه‌های زباله و فیلم‌های استرچ که برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شوند از این ممنوعیت مستثنی هستند. وسعت این ممنوعیت و پیامدهای آن بر PP و به ویژه بر تقاضای PE هنوز مشخص نیست.

ارسال نظر