کد خبر : 47036

سانسرز: بازار متانول چین مجدداً در حال افت است

بر اساس پیش‌بینی‌ها، هزینه‌های متانول تضعیف خواهد شد، عرضه کافی خواهد بود و تقاضا کاهش خواهد یافت. تحلیل‌گران سانسرز پیش‌بینی می‌کنند بازار متانول داخلی چین از شوک‌های آتی آسیب ببیند.

سانسرز: بازار متانول چین مجدداً در حال افت است

پتروتحلیل-بر اساس داده‌های سانسرز، بازار متانول داخلی چین مجدداً افت کرد. میانگین قیمت‌های متانول بنادر شرق چین از 16 تا 23 دسامبر از 2655 رنمینبی در هر تن به 2566 رنمینبی در هر تن کاهش یافتند. در طی این چرخه، قیمت‌ها 3.36 درصد کاهش یافتند؛ همچنین قیمت‌ها در محاسبات ماهانه و سالانه به ترتیب 7.76 درصد، و 3.58 درصد افت پیدا کردند. دلیل اصلی عرضه و تقاضا است. در رابطه با عرضه، اکثر شرکت‌های تولیدی بر انبارزدایی متمرکز هستند، و شرکت‌های پایین‌دستی عملیات خود را متوقف کرده، که همین امر منتج به ضعف عملکرد کلی تقاضا شده است.

پس از پایان روز معاملاتی 23 دسامبر، متانول معاملات آتی در بورس کالای ژنگژو افت کرد. قراردادهای اصلی متانول معاملات آتی 2305 کار خود را با میزان 2535 رنمینبی در هر تن آغاز کردند؛ بالاترین و پایین‌ترین میزان قیمتی به ترتیب 2544 رنمینبی در هر تن و 2475 رنمینبی در هر تن بود، و قیمت‌ نهایی در میزان 2459 رنمینبی در هر تن قرار گرفت، که نسبت به روز تجاری قبلی افت 65 رنمینبی در هر تن یا 2.54 درصدی را به ثبت رساند. حجم معاملاتی 1324890 دست، حجم ذخیره 1102314 دست، و افزایش روزانه آن 155121 دست بود.

در رابطه با هزینه‌ها، همزمان با تعدیل اقدامات کنترلی و پیشگیرانه پاندمی، تولیدات، حمل و نقل و فعالیت‌های فروش بازار زغال سنگ به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و عرضه با سرعت به سطوح بالای سابق خود بازمی‌گردد. اگرچه، با تداوم پیشرفت همکاری طولانی‌مدت فعالان حوزه زغال سنگ در سال 2023، تقاضای زغال سنگ از سوی واحدهای انرژی بیش از پیش تضعیف خواهد شد، و فضای سود صنایع غیر الکتریکی تحت فشار قرار خواهد گرفت. بازار زغال سنگ که تحت فشار قابل توجه این سیاست قرار گرفته، در کوتاه‌مدت ضعف ثابتی را تجربه خواهد کرد. هزینه‌های مثبت متانول ناپدید شدند.

بُعد تقاضا، دی‌متیل اتر پایین‌دستی: عملیات واحد چونگ‌کینگ وانلیلای پس از آغاز به کار این شرکت متوقف شد؛ شرکت هوبئی کیان‌جیانگ به طور موقت تعطیل خواهد بود؛ واحد هنان نیز فعالیت خود را متوقف کرد و احتمال می‌رود تقاضا برای دی‌متیل اتر کاهش یابد. استیک اسید پایین‌دستی: شرکت یاراکو برنامه دارد تا فعالیت خود را آغاز کند و احتمالاً تقاضا برای استیک اسید افزایش یابد. فرمالدهید پایین‌دستی: پیش‌بینی می‌شود بسیاری از واحدها در هبئی، شاندونگ، گوانگشی، آن‌هوئی، هنان و دیگر مناطق ذخایر خود را کاهش داده، و احتمالاً تقاضا برای فرمالدهید کاهش یابد. تقاضای متانول منفی است.

در رابطه با عرضه، واحد 100 هزار تنی مغولستان داخلی به دلیل عملیات تأمین و نگهداری تعطیل است؛ شرکت‌های 600 هزار تنی تانگمی گوانگفا و 400 هزار تنی سیچوان برنامه دارند تا واحدهای خود را بازیابی کنند، و پیش‌بینی می‌شود واحد 600 هزار تنی نینگ‌شیا به عملیات خود ادامه دهد؛ عرضه در بازار فراوان است. شرایط عرضه متانول نیز منفی است.

همچنین در بازارهای خارجی، قیمت نهایی متانول جنوب شرق آسیا در 22 دسامبر در بازه 364 تا 365 دلار در هر تن قرار گرفت. بازار متانول خلیج ایالات متحده کار خود را در بازه قیمتی 109.75 تا 110.75 سنت در هر گالن به پایان رساند، که نسبت به روز قبل، افت 1 سنت در هر تن را به ثبت رساند؛ قیمت متانول فوب روتردام نیز با افت 0.5 یورو در هر تن در بازه 318 تا 319 یورو در هر تن قرار گرفت.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، هزینه‌های متانول تضعیف خواهد شد، عرضه کافی خواهد بود و تقاضا کاهش خواهد یافت. تحلیل‌گران سانسرز پیش‌بینی می‌کنند بازار متانول داخلی چین از شوک‌های آتی آسیب ببیند.

ارسال نظر