کد خبر : 46975

دیدگاه: بی‌ای‌اس‌اف تردید مضاعف و بی‌ثباتی شدیدی را برای بازار پیش‌بینی می‌کند

بحران انرژی عمدتاً بر بخش بالادستی وارد شد، و همزمان حجم فروش پتروشیمی و محصولات واسط در محاسبات سالیانه به خصوص در اروپا و چین به ترتیب 10.7 درصد و 16.7 درصد کاهش یافت.

دیدگاه: بی‌ای‌اس‌اف تردید مضاعف و بی‌ثباتی شدیدی را برای بازار پیش‌بینی می‌کند

پتروتحلیل-بی‌ای‌اس‌اف به پیش‌بینی‌های مالی 2022 خود پایند بوده و درآمدی در بازه بالایی 6.8 تا 7.2 میلیارد یورو را برای سود پیش از بهره و مالیات هدف قرار داده، که در مقایسه با سال گذشته با شیب تندی همراه است، اما به اجبار باید به مانند مدیریت بحران انرژی در اروپا و روند نزولی گسترده‌تر در اقتصاد جهانی، خلاقانه عمل کند.

مدیر امور مالی، هانس اولریش اِنجلز در کنفرانس تلفنی عایدی‌های سه ماهه سوم در روز چهارشنبه گفت: «شاهد هیچ‌گونه بهبود حقیقی در اقتصاد نیستیم.»

این روند نزولی در سه ماهه سوم همراه با افت حجم‌ها و افزایش فروش‌ها کاملاً تداوم داشت، و سود پیش از بهره و مالیات و موارد ویژه (موارد ویژه: هزینه‌های عظیم یا منابع درآمدی که شرکت انتظار رخداد مجدد آن‌ها را ندارد)، تقریباً 28 درصد افت کرد.

قیمت‌ها تا به اینجای کار عملکرد خوبی در پوشش افت حجم فروش داشته‌اند، اما هزینه‌ها، به خصوص در بخش بالادستی و تجارت‌های پرمصرف، به میزان قابل توجهی افزایش یافته و سودآوری را تحت فشار قرار دادند.

تجارت‌ها در آلمان خبر از ضرر 130 میلیون یورویی در سه ماهه سوم دادند.

مدیر عامل شرکت مارتین برودرمولر و اِنجلز در طی تماس تلفنی تأکید داشتند، شرکت هر چه در توان دارد برای مصرف کمتر گاز در اروپا انجام خواهد داد.

در مواجهه با اوج‌گیری تورم و افزایش قیمت‌های انرژی، اقدامات متعددی برای کاهش فوری هزینه ها در حال انجام است.

اما برنامه‌هایی برای کاهش گسترده هزینه‌ها تا میزان 500 میلیون یورو در سال طرح‌ریزی شده، که وظیفه آن بر دوش واحد محصولات پرچمدار بی‌ای‌اس‌اف و دفتر مرکزی آن در لودویگشافن خواهد افتاد.

در حال حاضر جزئیات کمی در رابطه با برنامه‌های در حال اجرا و دستاوردهای احتمالی آن برای کاهش قابل توجه هزینه‌ها در سال آتی برای تجارت‌های داخلی موجود است.

رقابت بی‌ای‌اس‌اف در اروپا، همراستا با باقی صنعت شیمیایی، در شرایط کنونی تحت فشار شدید بوده و آنچه در ایام آتی رخ خواهد داد می‌تواند آینده بلندمدت را دستخوش تغییر کند.

دستاوردهای شرکت در سه ماهه سوم به خوبی تاثیر بحران انرژی، اوج‌گیری تورم، و افت تقاضا در زنجیره مواد شیمیایی آن را نشان می‌دهد.

بحران انرژی عمدتاً بر بخش بالادستی وارد شد، و همزمان حجم فروش پتروشیمی و محصولات واسط در محاسبات سالیانه به خصوص در اروپا و چین به ترتیب 10.7 درصد و 16.7 درصد کاهش یافت.

فروش محصولات کراکر بخار به خصوص زنجیره پروپیلن، افت چشم‌گیری داشت. 

در محصولات واسط، تاثیر منفی حجم فروش عمدتاً در بوتان دیول و مشتقات دیده شد.

با این حال قیمت‌ها در هر دو بخش در این سه ماهه به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافتند و البته این پدیده بیشتر در اروپا صورت گرفت.

حجم فروش بخش مونومرها شامل پلی‌آمید، ایزوسیانات و پلی‌ال‌ها، و همچنین مواد شیمیایی معدنی فله، همراستا با تعدادی از موارد خاص در سراسر مناطق وزنجیره‌ای ارزشی افت کرد.

سودآوری به شدت آسیب دید: حاشیه سودها به دلیل کاهش تقاضا و افزایش هزینه‌ها افت کردند.

تاثیر افت حجم فروش در بخش‌هایی از صنایع پایین‌دستی، حتی در مجموعه‌های care chemicals در محاسبات سالیانه، تا حدود کمتری احساس شد؛ البته شرکت در مواردی در انتقال افزایش هزینه‌های مواد خام موفق بود.

افزایش سنگین هزینه‌ها با موفقیت انتقال داده شد، و شرکت همچنین از ضعف یورو و دیگر ارزها در برابر دلار بهره‌مند شد.

در سراسر بازار، فروش گروهی افتی 7 درصدی را به دلیل کاهش حجم‌ها تجربه کرد، در حالی که به واسطه قیمت‌ها و ارزها به ترتیب رشدی 10 درصدی و 8 درصدی را به ثبت رساند.

ویژگی کلیدی در این میان ضعف بیش از انتظار چین بود، و همزمان حجم‌ها در آسیا در مقایسه با میزان جهانی، بیش از 8 درصد کاهش یافتند.

بی‌ای‌اس‌اف اشاره داشت که فعالیت اقتصادی جهانی در سه ماهه سوم ضعف بیش از انتظاری را تجربه کرد، و مدیرعامل شرکت نیز اظهار داشت که هیچ بهبودی در دیدرس نیست.

شرکت فرض رشد 2.5 درصدی خود در تولید ناخالص داخلی جهانی را تغییر نداده، اما پیش‌بینی می‌کند که تولیدات صنعتی مجموعه به میزان 2.5 درصد افت کرده، و همچنین تولیدات شیمیایی آن از 2.5 درصد به 2 درصد کاهش یابد.

شرکت در آخرین گزارش ماهانه خود گفت: «بی‌ای‌اس‌اف تردیدهای مضاعف و بی‌ثباتی شدیدی را برای سه ماه چهارم 2022 پیش‌بینی می‌کند.»

ارسال نظر