کد خبر : 42540

دلایل فروش 350 هزارتن پلیمر در اسفندماه در بورس کالا

دلایل فروش 350 هزارتن پلیمر در اسفندماه در بورس کالا

پتروتحلیل- قیمت پایه محصولات پتروشیمی امروز  توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی با نرخ ۹ هزار ۲۵۷ تومان  تعیین شد که نسبت به هفته گذشته ۳۳۰ تومان افزایش یافته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که با نگاهی به آمار معاملات پتروشیمی در بورس کالا در اسفند ماه سال جاری حدود ۳۵۰ هزار تن محصولات پلیمری داد و ستد شد که اکثر آنها با رقابت به فروش رفته است.ً

به نظر می رسد‌‌ این حجم‌از معامله در بورس کالا به چند دلیل است: 

۱-پس از اعلام شائبه های اخیر مبنی بر کنار رفتن سامانه نیما و جایگزین شدن آن با سامانه سنا معامله گران در حال خرید از بورس کالا بیش از نیاز تولید خود هستند تا با افزایش قیمت تدریجی همانند امروز مواجه نشوند.

۲-برخی از معاملات در بورس کالا احتمالا با هدف احتکار یا انبار کردن محصولات پتروشیمی توسط معامله گران صورت می پذیرد زیرا فروش آن در بازار آزاد با قیمتی بالاتر از بورس کالا همچنان با استقبال مواجه می شود ازطرفی نیز برخی از همین محصولات به کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق ، افغانستان و ... قاچاق می شود.

۳-برخی از محصولات پلیمری که خرید آنها بدون سقف و محدودیت صورت می گیرد در سال آینده ممکن است دوباره این محدودیت ها بازگردانده شود.

۴- افزایش قیمت دلار و تورم موجود باعث شده است که تولید کنندگان نگران وضعیت موجود شده و این پیش بینی را داشته باشند که قیمت پایه محصولات پتروشیمی باز هم افزایش خواهد داشت.

۵-قیمت جهانی محصولات پلیمری در حال افزایش است و محاسبه آن با قیمت دلار در سامانه نیما و سنا قیمت هایی بالاتر از نرخ های اعلامی موجود را نشان می دهد.

 

ارسال نظر