کد خبر : 46877

• نفت از ابتدای اوت زیر 100 دلار در هر بشکه معامله شده است. • رکود می‌تواند تقاضای جهانی نفت را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد، اما با این حال بسیاری از تحلیل‌گران رویه صعودی را برای 2023 پیش‌بینی می‌کنند. • ممنوعیت قریب‌الوقوع اتحادیه اروپا برای واردات نفت دریابرد روسیه در پایان سال می‌تواند قیمت‌ها را افزایشی کند.

پتروتحلیل-نفت تا کنون در اوت، تحت فشار نگرانی‌ها از تخریب تقاضا، رکود قریب‌القوع در اروپا و آمریکا، و هراس بازار در رابطه با رشد اقتصادی بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان، چین، به طور مداوم زیر 100 دلار در هر بشکه معامله شده است. 

بگفته برخی از تحلیل‌گران، اما در غیاب رکود عمیق که تقاضای جهانی نفت را کاهش خواهد داد، روند قیمت‌ها به سمت پایان سال و اوایل سال جاری افزایشی خواهد بود. اکثر آن‌ها به محدودیت شدید ظرفیت مازاد تولیدکنندگان شل آمریکا و گروه اوپک پلاس به عنوان فاکتوری اساسی اشاره داشته که حتی در صورت رشد کمتر از انتظار تقاضای جهانی، قیمت‌های نفت را در سال آتی افزایش خواهد داد. 

همچنین پیش‌بینی می‌شود ممنوعیت قریب‌القوع واردات نفت دریابرد روسیه از طریق اتحادیه اروپا در پایان سال جاری، قیمت‌ها را بیش از پیش افزایش داده، زیرا جریان‌های تجاری همانند دو ماه ابتدایی تهاجم روسیه به اوکراین، باید به طور مجدد تطبیق پیدا کنند. 

همچنین در رابطه با فاکتورهای کاهشی، قرارداد هسته‌ای ایران را داریم که در صورت توافق قدرت‌های جهان با ایران، بازار در طی یک سال، شاهد بازگشت روزانه یک میلیون بشکه نفت خواهد بود. 

اگرچه، عربستان سعودی بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان و تولیدکننده برتر اوپک در هفته گذشته، با اظهار اینکه همتایان در گروه اوپک پلاس «ابزار مقابله با چالش‌های بازار شامل کاهش تولیدات در هر زمان و هر شکلی را دارند»، تلاش کرد قیمت‌ها را افزایش دهد. سپس بحث پایان عرضه‌های ذخایر نفت استراتژیک آمریکا تا پایان اکتبر مطرح می‌شود. پایان عرضه ذخایر نفت استراتژیک می‌تواند بیش از پیش قبل از فصل زمستان بازار نفت را محدود کرده، در حالی که شرکت‌های انرژی در اروپا و آسیا به دلیل قیمت‌های فوق‌العاده بالای گاز طبیعی، در حال جایگزینی تولیدات پایه گاز سوز به پایه نفت سوز می‌باشند. 

کندی رشد اقتصاد و احتمال توافق هسته‌ای با ایران، قیمت‌ها را کاهشی نگاه داشته است. اما جایگزینی از گاز به نفت، آمادگی اوپک پلاس برای کاهش تولیدات به طور مجدد، ظرفیت بسیار اندک جهانی، پایان عرضه ذخایر نفت استراتژیک، و تداوم رویه شل ایالات متحده، همگی فاکتورهای افزایشی نفت خام هستند. 

بگفته بسیاری از تحلیل‌گران، احتمالاً رکودی خفیف تقاضای نفت را از بین نبرد.  

نیل دینگمن، مدیر عامل تحقیقات انرژی در Truist Securities اظهار داشت، با توجه به ظرفیت مازاد اندک، «حتی در صورت جریان مثبت تقاضا به میزان محدود، رویه قیمتی صعودی خواهد شد.» 

دینگمن اضافه کرد: «ظرفیت مازاد گاز و نفت این شرکت‌ها در حال حاضر بسیار محدود می‌باشد»، و اضافه کرد که با توجه به سیر صعودی تقاضای اِل‌اِن‌جی در اروپا، بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز در آمریکا، «به چاپ پول ادامه خواهد داد.» 

با اشاره به ظرفیت مازاد جهانی، این متخصص حوزه انرژی گفت: «در میان کشورهای عضو اوپک پلاس، شامل عربستان سعودی، به آن میزان که مردم فکر می‌کنند ظرفیت مازاد موجود نیست.»

دینگمن بر این باور است که نفت می‌تواند در سال جاری تا 80 دلار در هر بشکه افت کرده، اما سپس در سال آتی عمدتاً به دلیل محدودیت ظرفیت مازاد نفت و گاز در مقیاس جهانی، قیمت‌ها تا 110 دلار در هر بشکه اوج بگیرند. 

وزیر انرژی عربستان سعودی، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در مصاحبه با بلومبرگ در هفته گذشته گفت، اوپک پلاس در صورت نیاز آماده کاهش تولیدات می‌باشد. 

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان اظهار داشت: «بازارها نمی‌توانند به طور معناداری واقعیت‌های شاخص‌های بنیادین را منکعس کنند، و در زمان محدودیت شدید ظرفیت مازاد و تداوم ریسک‌های اختلالات شدید، احساس امنیت کاذبی را ایجاد می‌کنند.» 

مقام ارشد نفتی سعودی اظهار داشت، این چرخه باطل نقدینگی ضعیف و نوسانات شدید در بازارهای معاملات آتی «به واسطه جریان اخبار بی پایه و اساس در رابطه با تخریب تقاضا، اخبار تکراری در مورد بازگشت حجم‌های بالای عرضه، و تردیدها و ابهامات در رابطه با تاثیرات بالقوه سقف قیمتی، ممنوعیت‌ها و تحریم‌ها تشدید می‌شود.» 

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان گفت که گروه اوپک پلاس به زودی بر روی توافقی ورای 2022 کار خواهد کرد، و اظهار داشت: «ما مصمیم که توافق جدید نسبت به توافق قبلی موثرتر باشد.» 

در طی این مصاحبه با بلومبرگ که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شد، عربستان سیگنال قوی به بازار ارسال کرده که به مدیریت عرضه ادامه خواهد داد. 

اگر رکود به تقاضای جهانی نفت آسیب جدی وارد نکند، قیمت‌های نفت می‌توانند صعودی شوند، زیرا اوپک پلاس می‌تواند از طریق کاهش تولیدات با بازگشت نفت ایرانی مقابله کرده، در حالی که ممکن است عرضه روسی با ممنوعیت اتحادیه اروپا افت کند.   

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار