کد خبر : 46981

بزرگترین واحد تبدیل کربن دی‌اکسید به متانول فعالیت خود را آغاز کرد

فرآیند تولیدات این واحد بر اساس فناوری انتشارات به مایعات (ای‌تی‌ال) است که توسط شرکت کربن ریسایکلینگ اینترنشنال (سی‌آر‌آی) توسعه داده شده و اولین بار در کشور ایسلند به نمایش گذاشته شد.

بزرگترین واحد تبدیل کربن دی‌اکسید به متانول فعالیت خود را آغاز کرد

پتروتحلیل-بر اساس منابع موثق، اولین واحد کربن دی‌اکسید به متانول جهان در مقیاس تجاری، فعالیت خود را در آنیانگ در استان هنان چین آغاز کرد.

این تجهیزات پیشرفته اولین در نوع خودش بوده که در این مقیاس، از کربن دی‌اکسید زائد و گازهای هیدروژن جذب شده متانول - سوختی ارزشمند و خوراکی شیمیایی - تولید می‌کند.

فرآیند تولیدات این واحد بر اساس فناوری انتشارات به مایعات (ای‌تی‌ال) است که توسط شرکت کربن ریسایکلینگ اینترنشنال (سی‌آر‌آی) توسعه داده شده و اولین بار در کشور ایسلند به نمایش گذاشته شد. تجهیزات جدید می‌توانند در مقیاس سالانه 160 هزار تن کربن دی‌اکسید را جذب کرده، که معادل حذف 60 هزار اتومبیل از جاده‌ها می‌باشد. کربن دی‌اکسید جذب شده سپس با هیدروژن بازیابی شده در سیستم راکتور اختصاصی شرکت سی‌آر‌آی واکنش نشان داده، و این واحد دارای ظرفیت تولید سالانه 110 هزار تن متانول می‌باشد.

این پروژه دو سال و راه‌اندازی آن ماه‌ها زمان برد. بعد از پایان کار تیم فنی سی‌آر‌آی، بهره‌برداری واحد در حال حاضر در دست شرکت شانلی بوده که بخش عمده آن تحت مالکیت گروه هنان شانچنگ می‌باشد.

این واحد پیشرو نمایانگر دستیابی به نقطه عطفی مهم در توسعه فزاینده فناوری جذب کربن و استفاده از آن و همچنین پیشرفت در صنعت به سوی اقتصاد دورانی کربن می‌باشد.

در قلب این فرآیند، راکتور سفارشی سی‌آر‌آی می‌باشد که از کاتالیست‌های ویژه برای تبدیل گازهای کربن و هیدروژن به متانول کم‌کربن استفاده می‌کند. وزن کل واحد حدود 84 تن یا وزن یک بوئینگ 737 با بار کامل است. راکتور مجموعه بر روی چهارچوب فولادی اختصاصی قرار دارد، که به کمپرسور اختصاصی گاز و ستون تقطیری متصل است که ارتفاع آن در حدود 70 متر است.

فرآیند انتشارات به مایعات از انتشاراتی برای تولید متانول استفاده می‌کند که در غیراینصورت به اتمسفر آزاد می‌شدند - این فرآیند از طریق بازیابی کربن دی‌اکسید از تولید آهک و بازیابی هیدروژن از گاز کوره کک صورت می‌گیرد. تولید و استفاده از گاز متانول در سال‌های اخیر در چین به سرعت افزایش یافته و این روش جدید تولید می‌تواند با جایگزینی شیوه مرسوم تولید متانول از زغال سنگ منتج به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و بهبود کیفیت هوا شود.

مدیر عامل سی‌آر‌آی با اشاره به اهمیت آغاز به کار این واحد گفت: «ما مفتخریم که این پروژه مهم را با موفقیت انجام داده‌ایم و فناوری دوستدار محیط زیست ETL خود را وارد بازار جهانی کرده‌ایم. ما از اینکه می‌توانیم راه‌حل فنی اثبات شده خود را برای تولید محصولی ارزشمند مستقیماً از جریان‌های زائد ارائه دهیم، بسیار خوشحالیم. این اتفاق می‌تواند از کاهش انتشارات کربن دی‌اکسید با مقیاس بالا و تجهیز انتقال انرژی حمایت کند. با توجه به افزایش تقاضا برای چنین راه‌حل‌هایی، ما مشتاقانه به تاثیرگذاری معنادار خود با ارائه فناوری‌مان به شرکای جاری و آینده مجموعه ادامه خواهیم داد.»

پروژه دوم سی‌آر‌ای، سال گذشته در چین اعلام شد و در حال حاضر به خوبی در حال پیشروی است. پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم 2023 وارد چرخه شود.

باید یادآوری کنیم که، ایتالیا مشغول کار بر روی راه‌هایی در جهت تداوم بهره‌برداری واحد پالایشگاهی تحت مالکیت لوک اویل علیرغم آغاز اجرای تحریم‌های جدید بر روسیه در ماه آتی می‌باشد، زیرا رم در تلاش است تا برای توافق فروش این واحد زمان بخرد. پالایشگاه ISAB لوک اویل در سیسیلی در معرض تحریم نفت دریابرد روسیه قرار داشته که از 5 دسامبر اجرایی خواهد شد، و در طی آن مشاغل در قسمت فقیرنشین جنوب ایتالیا و همچنین ظرفیت پالایشگاهی این کشور به خطر خواهد افتاد.

ارسال نظر