کد خبر : 46868

برتری قیمتی بازار وارداتی هموپلیمر پلی‌پروپیلن ترکیه بر چین در میان سال‌های 2020 و سه ماهه اول 2022 در میزان 300 تا 500 دلار در هر تن شناور بود، و این فاصله قیمتی در اواسط مارس 2021 با میزان 680 دلار در هر تن به بیشترین میزان‌های خود رسید.

پتروتحلیل-برتری قیمتی تاریخی بازارهای پلی‌پروپیلن ترکیه و جنوب شرق آسیا نسبت به چین در طی دو سال گذشته، از آوریل سیری کاهشی به خود گرفته است. براساس داده‌های کم‌اوربیس، این فاصله قیمتی غیر معمول تحت تاثیر نرخ‌های باربری سر به فلک کشیده میان چین و دیگر بازارها، در حال بازگشت به سطوح پیش از پاندمی می‌باشد. در اینجا به چگونگی و چرایی آن اشاره می‌کنیم:

براساس شاخص قیمتی، برتری قیمتی بازار وارداتی هموپلیمر پلی‌پروپیلن ترکیه بر چین در میان سال‌های 2020 و سه ماهه اول 2022 در میزان 300 تا 500 دلار در هر تن شناور بود، و این فاصله قیمتی در اواسط مارس 2021 با میزان 680 دلار در هر تن به بیشترین میزان‌های خود رسید. تحت شرایط متعادل بازار پیش از پاندمی، این فاصله قیمتی با توجه به تفاوت‌های نرخ باربری و بازار نسبتاً کوچکتر ترکیه، در حدود 60 تا 70 دلار در هر تن بود.

همچنین برتری قیمتی هموپلیمر پلی‌پروپیلن جنوب شرق آسیا نسبت به چین در حدود 20 تا 30 دلار در هر تن بود. از اواخر 2020، این فاصله قیمتی به حدود 100 تا 150 دلار در هر تن رشد کرده، و در اواسط مارس 2021 تا 250 دلار در هر تن نیز رسید.

براساس شاخص قیمتی کم‌اوربیس در شرایط امروز بازار، این فاصله‌های قیمتی در ترکیه و جنوب شرق آسیا نسبت به چین در میزان‌های 50 دلار در هر تن و 65 دلار در هر تن بوده، که تقریباً برابر یا نزدیک به سطوح برتری قیمتی مرسوم در شرایط متعادل دوره پیش از پاندمی می‌باشند.

چه چیزی در پویایی بازار تغییر کرده است؟

1. نرخ‌های باربری از اوج خود فاصله گرفتند

نرخ‌های باربری جهانی بعد از رسیدن به بیشتری میزان‌های خود در سپتامبر 2021، در پی آزادسازی تقاضای سرکوب شده در طی پاندمی و کمبود ظرفیت کافی، از مارس 2022 سیری نزولی داشته‌اند. افزایش موجودی انبارها، محدودیت مالی جهانی همزمان با اوج‌گیری تورم، و تغییر رویه مصرف‌کننده از کالا به خدمات، فاکتورهایی هستند که نرخ‌های نقدی را تحت فشار قرار می‌دهند.

علیرغم این رویه کاهشی 35 درصدی از بیشترین میزان‌ها، نرخ‌های نقدی باربری همچنان به میزان قابل توجهی بالای سطوح پیش از پاندمی قرار دارند. براساس داده‌های موثق، شاخص ترکیبی جهانی کانتینرها تقریباً 5 برابر بیشتر از اوت 2019 می‌باشد. به عبارت دیگر، افت نرخ‌های باربری به تنهایی مسئولیت کاهش برتری قیمتی ترکیه و جنوب شرق آسیا نسبت به چین را بر عهده ندارد.

2. مسیر چین به سمت خودکفایی و افت تقاضا، بازارهای پلی‌پروپیلن را مختل کرده است

چین در سال‌های اخیر ظرفیت‌های پلی‌پروپیلن خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. براساس پیش‌بینی‌ها، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ظرفیت تولیدات پلی‌پروپیلن کشور تا پایان سال 4.5 میلیون تن دیگر افزایش خواهد یافت.

افت تقاضای داخلی در کنار افزایش خودکفایی کشور، میل وارداتی آن را کاهش داده است. تقاضای چین به دلیل مبارزه سرسختانه کشور با پاندمی کووید 19 تحت سیاست متعهدانه کووید صفر دولت و همچنین بحران املاک، آسیب دیده است.

این طوفان سهمگین، فروشندگان خارجی را در سال‌های گذشته بر آن داشت تا بر بازارهای صادراتی دیگر اعم از ترکیه و جنوب شرق آسیا متمرکز شوند. از آنجایی که سیر صعودی پلی‌پروپیلن چین نسبتاً محدود باقی ماند، فروشندگان از حاشیه سود بالاتر در این بازارها به نسبت چین بهره‌مند شدند.

3. تشدید سقوط قیمتی پلی‌پروپیلن به دنبال رقابت سنگین میان عرضه‌کنندگان جهانی

ترکیب رشد ظرفیت چین و کاهش تقاضای داخلی نه تنها منتج به کاهش واردات شد، بلکه تقویت صادرات پلی‌پروپیلن کشور را نیز در پی داشت. براساس داده‌های کم‌اوربیس، صادرات پلی‌پروپیلن چین در طی نیمه اول 2022 به میزان رکورد 860 هزار تن افزایش یافت.

بر این اساس، عربستان سعودی و کره جنوبی، بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان پلی‌پروپیلن جهان، مقداری از سهم بازار خود در چین را از دست داده، و علاوه بر آن، از سوی چین با رقابت فزاینده‌ای در دیگر مقاصد صادراتی به خصوص در ترکیه، هند و جنوب شرق آسیا مواجه شده‌اند.

همچنین افزایش تمرکز روسیه بر ترکیه و ویتنام، بعد از تحریم‌های آمریکا، این سقوط قیمتی در سراسر بازارهای پلی‌پروپیلن را تشدید کرد.

رقابت در میان عرضه‌کنندگان خارجی منجر به آن شد تا بعد از آوریل قیمت‌های پلی‌پروپیلن در این کشورها جریان نزولی به خود بگیرند. این رویه پس از تغییر تمرکز عرضه‌کنندگان غرب آسیایی و کره‌ای از اواخر ژوئیه به سمت چین، علائمی از روند جدید را نشان داد.

اتفاقات بعدی در بازارهای پلی‌پروپیلن چین

از آنجایی که قیمت‌های وارداتی پلی‌پروپیلن در نقطه‌ای هستند که دیگر فروشندگان تمایلی به ارائه تخفیفات بیشتر ندارند، رویه بازار چین در ایام آتی برای ترکیه و جنوب شرق آسیا بسیار حیاتی است.

گزارشات اولیه نشان می‌دهد که بازارهای پلی‌پروپیلن چین در هفته گذشته علیرغم قیمت‌های وارداتی رقابتی، روندی ثابت تا مقداری صعودی داشته‌اند. یکی از تاجران چینی با اشاره به انعقاد قراردادی برای محموله رافیا کره‌ای در بازه پایینی هفته گذشته، تغییر تمرکز عرضه‌کنندگان خارجی به سمت بازار چین را تایید کرد.

روند جزئی صعودی در ابتدای هفته گذشته در نتیجه اوج‌گیری دالیان معاملات آتی و افزایش قیمت‌های نفت خام بود. همچنین با توجه به کاهش نرخ بهره‌برداری، که به جو صعودی کمک کرده، عرضه در داخل کشور کاهش یافته است.

اگرچه، معامله‌کنندگان همچنان در مورد تداوم این روند محتاط بوده، و بر احتمال نوسانات اشاره داشتند، زیرا این روند بهبود علیرغم نوسانات فصلی آتی، باید از سوی تقاضا مورد حمایت قرار گیرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار