کد خبر : 46730

همزمان با قیمت‌های رقابتی از سوی کره جنوبی، چین، روسیه و غرب آسیا، قیمت‌های پلی‌پروپیلن از اواخر مارس روندی نزولی داشته‌اند.

پتروتحلیل-بازارهای داخلی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن جنوب شرق آسیا در دو ماه گذشته تحت تاثیر تداوم تقاضای ضعیف نزولی شده، اگرچه قیمت‌های بالای دلار واردات به منطقه را غیر رقابتی نگاه داشته است.

اندونزی

قیمت‌های هفتگی پلی‌اولفین تولیدکننده اندونزیایی در دو ماه گذشته، شاهد افت 8 تا 12 درصدی در پلی‌اتیلن سنگین و فیلم پلی‌اتیلن سبک خطی، و 17 تا 21 درصدی در هموپلیمر و کوپلیمر پلی‌پروپیلن بوده است.

یکی از تبدیل‌کنندگان اندونزیایی در اوایل هفته گذشته گفت: «تقاضای داخلی و منطقه‌ای به دلیل کاهش عملیات‌های صنایع پایین‌دستی به دنبال افزایش تورم و بالارفتن قیمت‌های نفت خام از زمان شروع جنگ روسیه و اوکراین، ضعیف باقی مانده است.»

ویتنام

داده‌های کم‌اوربیس نشان‌دهنده افت 8 تا 10 درصدی قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن ویتنام در دو ماه گذشته می‌باشد.

از آنجایی که معادل دلاری میانگین قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن با قیمت‌های وارداتی (سی‌آی‌اف، بدون مالیات) در یک سطح است، بازارهای داخلی برای خریداران ویتنامی ارجح باقی ماند. قیمت‌های داخلی شامل تمام هزینه‌های اطلاق شده به جز مالیات ارزش افزوده می‌شود، در حالی که مالیات گمرکی، هزینه ترخیص و همچنین حمل و نقل داخل شهری باید به هزینه‌های سی‌آی‌اف اضافه شود.

از آنجایی که قیمت‌های داخلی ضعیف باقی ماندند، قیمت‌های وارداتی نیز به روند نزولی خود ادامه دادند. یکی از تاجران ویتنامی اضافه کرد: «ما به تازگی پیشنهاداتی را از عرضه‌کنندگان غرب آسیایی دریافت کردیم. قیمت‌ها در مقایسه با هفته‌های گذشته صعودی بوده، اما همچنان نسبت به ماه گذشته 30 تا 50 دلار در هر تن کمتر هستند. به نظر می‌رسد فروشندگان به دنبال افزایش قیمت‌ها بوده یا قصد دارند قیمت‌ها را صعودی نگاه داشته، اما خریداران یا پیشنهاد اندک داده، یا کم خرید کرده، و یا در موضع انتظار و رصد ایستاده‌اند.»

تایلند

قیمت‌های داخلی در طی زمان مشابه 8 تا 17 درصد افت کرده‌اند. یکی از تاجران تایلندی اشاره داشت که در هفته‌های گذشته قیمت‌ها در مقایسه با قیمت‌های ثابت پلی‌پروپیلن، 1000 تا 2000 بات نزول کرده بودند، و همچنین قیمت‌های پلی‌اتیلن در هفته گذشته 1000 بات افت کردند. 

تاجر اضافه کرد: «با توجه به نیازهای اندک در بازارهای پایین‌دستی، تقاضا بسیار ضعیف است. احتمال می‌رود تقاضا در چند ماه آتی به دلیل فصل بارانی ضعیف باقی بماند.»

مالزی

براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن در دو ماه گذشته به طور میانگین 6 تا 13 درصد نزول کرده‌اند. پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی در این دوره با افت 11 تا 13 درصدی شاهد بیشترین روند نزولی بوده‌اند.

یکی از تبدیل‌کنندگان مالزیایی اشاره داشت که حجم خریدشان بالا نیست زیرا قیمت‌ها می‌توانند بیش از پیش کاهش یابند. او گفت: «یکی از مقامات در شرکت‌های داخلی به من گفت که موجودی انبار آن‌ها بسیار زیاد است. تولیدکننده نگران کمبود فضای برای آن حجم از کالا می‌باشد. تقاضا نیز به مانند قیمت‌ها بسیار پایین است. آن‌ها توان صادرات به چین را ندارند. فروش به جنوب شرق آسیا نیز آسان نیست.» او اضافه کرد: «تولیدکننده با قیمت‌های کنونی احتمالاً متحمل ضررهایی شود.»

فیلیپین

میانگین قیمت‌های داخلی پلی‌اتیلن سبک خطی و فیلم پلی‌اتیلن سنگین از اواسط آوریل 9 تا 12 درصد افت کرده‌اند.

یکی از تاجران فیلیپینی گفت که تقاضای داخلی همچنان تحت تاثیر افت تقاضا در چین، قیمت‌های بالای نفت خام و فضای تورمی می‌باشد.

قیمت‌های وارداتی به جنوب شرق آسیا تحت فشار باقی ماندند

همزمان با قیمت‌های رقابتی از سوی کره جنوبی، چین، روسیه و غرب آسیا، قیمت‌های پلی‌پروپیلن از اواخر مارس روندی نزولی داشته‌اند. در میان تداوم تقاضای ضعیف و کاهش هزینه‌های خوراک، قیمت‌های کره‌ای موضع رقابتی خود را در بازه پایینی بازار حفظ کرده‌اند.

از آنجایی که قیمت‌های رقابتی از کره جنوبی، روسیه و غرب آسیا تداوم داشته، و علاوه بر آن بازار شاهد صادرات مجدد چینی همزمان با تقاضای ضعیف و کاهش هزینه‌های خوراک می‌باشد، بازار پلی‌اتیلن به روند کاهشی خود ادامه داد.

اتیلن از افت‌های مشابه رنج می‌برد

قیمت‌های خوراک اتیلن در طی دو ماه گذشته در حدود 13 درصد افت کرده و در دو هفته گذشته به 1180 دلار در هر تن (سی‌ف‌آر چین) رسیدند، اگرچه قیمت‌های نفت خام در طی این بازه تنها در حدود 4 درصد کاهش یافتند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار