کد خبر : 47053

جهت قیمت‌های نفت در سال 2023 به کدام طرف است؟

• «رکود» کلید واژه قیمت‌های نفت در ابتدای سال 2023 است. • فدرال رزرو در آغاز سال از سیاست پولی انقباضی خود دست نمی‌کشد، و می‌تواند با این روند آسیب بیشتری بر بازارهای نفت وارد کند.

جهت قیمت‌های نفت در سال 2023 به کدام طرف است؟

پتروتحلیل-در آغاز سال جدید چندین فاکتور در تعیین روند کوتاه و میان‌مدت قیمت‌های نفت در سال جاری تاثیرگذار هستند. نگرانی‌های عرضه و تقاضا، افزایش محدودیت سیاست‌های پولی در سراسر جهان، پیش‌بینی‌ها از کندی رشد اقتصاد و احتمال رکود، و موج جدید ابتلا در چین همزمان با خروج از سیاست کووید صفر، همگی قیمت‌های نفت را تحت تاثیر قرار داده‌اند.   

در طی هفته اول سال جاری، قیمت‌های نفت در دو روز تجاری 9 درصد افت کرده و بدترین شروع از سال 1991 را رقم زدند. قیمت‌های نفت برنت برای اولین بار در دو سال گذشته به سطوح یک سال پیش افت کرده، و برداشتی که می‌توان از آن کرد این است که، تورم به اوج خود رسیده و احتمالاً در ماه‌های آتی به سرعت کاهش یابد.

همچنین شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در طی دو ماه گذشته چندین بار منفی شده است. به نقل از مک گیور، ستون نویس رویترز، اثرات پایه، یعنی قیمت‌ها و نرخ تورم، در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته در حال کاهش بوده و می‌توانند نمایانگر افت تورم در کالاهای انرژی باشند، که همین امر می‌تواند افت تورم جامع‌تر را شدت بخشیده و به هدف 2 درصدی فدرال رزرو نزدیک کند. 

بر اساس داده‌هایی از جلسه ماه دسامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، با این وجود، فدرال رزرو سیاست پولی انقباضی و تصمیمش مبنی بر مبازره با تورمی «مداوم» و «در سطوح غیر قابل قبول» را رها نمی‌کند. 

به نقل از فدرال رزرو: «هیچ یک از اعضا پیش‌بینی نمی‌کرد آغاز کاهش نرخ هدف بودجه فدرال رزرو در سال 2023 درست باشد. اعضا به طور کلی این امر را در نظر داشتند که موضع سیاست محدودیتی باید تا زمانی که داده‌های دریافتی این اطمینان را ایجاد کرده که تورم در مسیر پایدار نزولی به سمت 2 درصد است، حفظ شود، که مشخصاً به زمان نیاز داشت.» 

به نقل از کمیته بازار آزاد فدرال رزرو: «اعضا تایید کردند که داده‌های تورمی دریافتی از اکتبر و نوامبر نشان‌دهنده روند کاهشی در سرعت افزایش قیمتی بودند، اما تاکید داشتند که برای اطمینان حاصل کردن از روند نزولی مداوم تورم به شواهد بیشتری احتیاج است.»

جیمز بولارد، رئیس بانک فدرال رزرو سنت لوئیس در هفته گذشته گفت، که چشم‌انداز فرود آرام اقتصاد آمریکا در مقایسه با پاییز 2022 به لطف بازار کار قوی و انعطاف پذیر بهبود یافته است. 

بولارد در سخنرانی خود در پنج‌شنبه هفته گذشته گفت: «نرخ سیاستی همچنان در منطقه‌ای نیست که به میزان کافی محدودکننده باشد، اما در حال نزدیک شدن به آن است.» 

با این وجود، نگرانی‌ها در رابطه با رکود تداوم دارد. تقاضای ضعیف نفت در شرایط فعلی در آمریکا و چین بر دورنمای کاهشی قیمت‌های نفت می‌افزاید.  

اد مویا، تحلیل‌گر ارشد بازار The Americas در روز پنج‌شنبه زمانی که قیمت‌های نفت پس از روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه میزانی اوج گرفتند اظهار داشت: «نفت در تلاش است تا اوج بگیرد اما نگرانی‌های تقاضا این جهش‌های را کوچک نگاه داشته‌اند.؟ سعودی‌ها در حال کاهش قیمت‌های نفت هستند، زیرا در دورنمای تقاضای کوتاه‌مدت به نظر نمی‌رسد که قیمت‌های نفت از سوی بازگشایی چین به طور قابل توجهی تقویت شوند.» 

مویا اشاره داشت، اگرچه، گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که تقاضای بنزین در هفته گذشته بیشترین میزان افت خود را از مارس 2020 ثبت کرد، و همچنین تقاضای نفت خام و مشتقات افت قابل توجهی را نسبت به یک هفته گذشته از خود بر جای گذاشتند. 

استراتژیست ING در پنج‌شنبه گذشته گفت: «به نظر می‌رسد بازار نفت از دورنمای عرضه کوتاه‌مدت خوبی برخوردار بوده، و پیکان خطرات به سمت روند نزولی است. اگرچه، تعادل نفت از سه ماهه دوم روند محدودیتی خود را تا پایان سال آغاز کرده، که بیانگر افزایش قیمت‌های نفت از سه ماهه دوم 2023 به بعد است.»  

به نقل از شرکت PVM oil: «هیچ شکی نیست که روند غالب بازار کاهشی است.» 

«نفت روسی با دسترسی راحت، و همچنین عرضه ذخایر نفت استراتژیک نقش خود را در روند کاهشی مداوم قیمت‌ها ایفا کردند. اکنون سوال این است که آیا این قدرت‌ها در طول سال 2023 همچنان در حال ایفای نقشی هستند، و آیا ارزانی قیمت نفت موضوع اصلی سال جاری خواهد بود.»  

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار