کد خبر : 46183

نگاهی به سایه روشن ابعاد فنی افزایش ظرفیت تولیدی واحدهای پلیمری مجتمع پتروشیمی جم؛

نکاتی تکنیکال که از دید سهامداران پنهان ماند!

نکاتی تکنیکال که از دید سهامداران پنهان ماند!

پتروتحلیل-کتایون دارابی: در هفته جاری همزمان با فصل برگزاری مجامع شرکتهای بورسی، شرکت پتروشیمی جم به عنوان یکی از شرکتهای جریان ساز در صنعت پتروشیمی طی ۸ سال گذشته، مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام خود را برگزار کرد. در جریان برگزاری مجمع مذکور، گزارش هیئت مدیره به صاحبان سهام، حاکی از افزایش ظرفیت تولید در واحد الفین و واحدهای پلیمری طی سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ بود که این موضوع با بازخورد و اظهار نظرات کارشناسان فنی و تحلیلگران صنعت پتروشیمی روبه رو شد. نگاهی به ابعاد فنی افزایش ظرفیت تولیدهای واحدهای پلیمری جم نکاتی تکنیکال را به ما یادآوری می کند که شاید از دید سهامداران این مجموعه پنهان مانده باشد. 

پتروشیمی جم همزمان دارای کوره مایع و گازی است و خوراک مایع حدود ۱۰۰ دلار گرانتر از خوراک گازی برای این مجتمع رقم می خورد، مشکلی که مجتمع هایی مانند آریاساسول باتوجه به خوراک پایه گازی با آن درگیر نیستند. به همین دلیل در زمان ساخت پروژه و مدیریت مرحوم مهندس بیگی، در مذاکره با لایسنسور ، طراحی به گونه ای صورت پذیرفت که تا ۱۰۰ هزارتن در سال علاوه بر ظرفیت اسمی لایسنسور (بازل) که ۳۰۰ هزار تن در  سال دیده شده بود، افزایش ظرفیت ایجاد شود. یعنی برنامه ریزی این افزایش ظرفیت متعلق به سالها پیش و مدیریت مهندس بیگی است و طی مذاکراتی با لایسنسور واحدهای پلیمری مجتمع در احداث جم و شرح تعهدات طراحی واحدهای پلیمری به گونه ای به لایسنسور (شرکت بازل) ابلاغ شد که علاوه بر ظرفیت اسمی مورد توافق که به میزان ۳۰۰ هزار تن بود، توان افزایش ظرفیت پلکانی بدون تحمیل هزینه های اضافی حداکثر ۱۵۰ هزارتن در سال محقق شود تا امروز به دست توانمند کارشناسان و پرسنل توانمند فنی مجتمع شاهد به ثمر رسیدن نتایج آن مذاکرات در سالها پیش باشیم، پس نمی توان این افزایش ظرفیت را حاصل تلاش مدیریت فعلی دانست، نکته ای که در مجمع پتروشیمی جم به آن توجهی نشد. اما نکته بعدی که آن هم از دید سهامداران پنهان ماند این بود که طراحی و ساخت واحد بوتن ۱ ، با مشاوره و آدرس غلط و با هدف توسعه زنجیره ارزش و احداث واحدهای پایین دستی مرتبط با زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی انجام شد، اما با گذشت زمان و عدم توسعه بازار تجاری محصول این واحد، در حال حاضر بخش عمده ای از تولید این واحد مشتری ندارد و بخش دیگری از آن خوراک واحد LLDPE می شود، بنابراین کاهش ظرفیت ادعا شده در مجمع ، ابداع سود آوری نیست، بلکه توجیهی بر خروج از بحران است و این کاهش ظرفیت ناظر بر ادامه روند تولید زیان ده واحد برای سهامداران پتروشیمی جم می باشد.

اما نکته بعدی طراحی و ساخت واحد بودتادین ۱ و ۳ (BD) هم برای تکمیل زنجیره ارزش جم در فاز ۲ توسعه ای و خوراک مجتمع ABS برنامه ریزی شده بود.

و در پایان یادآوری می شود طراحی و ساخت واحد بودتادین ۱ و ۳ (BD) پتروشیمی جم هم با هدف گذاری تکمیل زنجیره ارزش جم در فاز ۲ توسعه ای و خوراک مجتمع Rubber/ABS برنامه ریزی شده بود که باتوجه به تاخیر مکرر در زمانبندی پایان مراحل نصب و پیش راه اندازی پروژه ، عملا" افزایش یا کاهش ظرفیت واحد مذکور در حال حاضر ، تغییری در جریان سوددهی سهامداران پتروشیمی جم نخواهد داشت.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار