کد خبر : 46366

پالایشگاه 320 هزار بشکه‌ای بندرعباس در آخرین هفته سپتامبر اعلام کرد که تولیداتشان 50 درصد کاهش یافته و انتظار می‌رود تا 2 ماه ادامه داشته باشد، و به این ترتیب عرضه خوراک ته‌ماند خلاء به تولیدکنندگان قیر کاهش یافته است.

پتروتحلیل-رامین کریمی:عرضه خوراک ته‌ماند خلاء در ایران به دلیل کاهش تولیدات پالایشگاه‌های داخلی کشور محدود شده، که این امر به طور بالقوه تولیدات قیر کشور را دچار روند نزولی می‌کند. 

عرضه قیر همزمان با کاهش تولیدات به دلیل محدودیت ذخایر افت داشته است؛ تولیدات بازه مارس تا اوت در مقایسه با سال گذشته و همزمان با مشکلات زنجیره عرضه، 22 درصد کاهش یافته است.  

پالایشگاه 320 هزار بشکه‌ای بندرعباس در آخرین هفته سپتامبر اعلام کرد که تولیداتشان 50 درصد کاهش یافته و انتظار می‌رود تا 2 ماه ادامه داشته باشد، و به این ترتیب عرضه خوراک ته‌ماند خلاء به تولیدکنندگان قیر کاهش یافته است. عملیات نگهداری برنامه‌ریزی شده در پالایشگاه بندرعباس از 23 اکتبر (احتمالاً) تا 21 نوامبر منتج به کاهش شدید عرضه خوراک ته‌ماند خلاء شده است. پالایشگاه معمولاً 40 هزار تن در هر هفته خوراک ته‌ماند خلاء عرضه می‌کند اما این میزان در ماه گذشته به 15 تا 20 هزار تن در هر هفته کاهش یافته است.  

در هفته گذشته رقابت بالایی میان خریداران ته‌ماند خلاء در بازار بورس کالای ایران موج می‌زد. قیمت‌های ته‌ماند خلاء پالایشگاه بندرعباس در چند روز گذشته 20 درصد افزایش یافت و به 96498 ریال در هر کیلوگرم (در حدود 370 دلار در هر تن) رسید، در حالی‌که قیمت‌ها در اوایل هفته گذشته 80831 ریال در هر کیلوگرم (در حدود 310 دلار در هر تن) بود.

در این میان، پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای تهران نیز از اواسط اکتبر عملیات نگهداری یک ماه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که انتظار می‌رود عرضه ته‌ماند خلاء آن‌ها را 25 درصد کاهش داده و در این هفته به 15 هزار تن برساند. براساس پیش‌بینی‌ها عرضه ته‌ماند خلاء از این پالایشگاه کنار گذاشته نخواهد شد، ولی قیمت‌های آن در حدود 25 درصد افزایش خواهد یافت و در این هفته به حدود 94031 تا 96599 ریال در هر کیلوگرم (360 تا 370 دلار در هر تن) خواهد رسید.

بگفته معامله‌کنندگان بازار داخلی ایران، پالایشگا‌ه‌ها در تلاش هستند تا تولیدات نفت کوره خود را افزایش داده تا ذخایر خود را برای زمستان افزایش دهند، و همچنین شرکت ملی نفت ایران محموله‌های جدید نفت کوره گوگرد بالایی برای صادرات ارائه نکرده است، و اضافه کردند که پالایشگاه‌های کوچک ترجیح می‌ٔدهند خوراک ته‌ماند خلاء را برای تولید و صادرات نفت کوره گوگرد بالا به دلیل حاشیه‌سودهای مناسب آن استفاده کنند. 

تحویل خوراک‌های ته‌ماند خلاء نیز به دلیل تراکم بالای تریلرهایی که از واحدها به بنادر جابه‌جا می‌شوند کند شده، و محدودیت عرضه این خوراک را تشدید کرده است.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار