کد خبر : 46353

پتروتحلیل- پیش‌بینی می‌شود تقاضای قیر هند در نیمه دوم اکتبر صعودی شود، زیرا پایان فصل باران‌های موسمی نزدیک است. باران‌های سنگین در عمده نقاط کشور که انتظار می‌رفت در اواسط سپتامبر فروکش کنند، تا یک ماه بعد و تا به کنون تداوم داشته‌اند. 

یکی از واردکنندگان هندی گفت: «ما پیش‌بینی کردیم تقاضا از اواخر اکتبر سیر صعودی گرفته، و بعد از جشن دیوالی با قدرت به روند خود ادامه دهد.

خرید به تدریج در هفته‌های اخیر اوج گرفته، و همزمان قراردادهای نقدی برای محموله‌ّ‌های فله و بشکه‌ای میان خریداران هندی و فروشندگان واقع در غرب آسیا بسته شده است.

هتال گاندی رئیس مرکز تحقیقاتی کریسیل گفت:‌ «پیش‌بینی می‌کنیم همزمان با رشد اجرای طرح‌های جاده‌سازی، تقاضای قیر با رشد 6 تا 8 درصدی به سیر صعودی خود ادامه دهد. اگرچه با توجه به این‌که اخیراً در جاده‌سازی از سیمان یا بتن هم به میزان زیادی استفاده می‌شود، احتمالاً رشد تقاضای قیر اندکی کمتر از رشد جاده‌سازی خواهد بود.»

از آنجایی که باران‌های موسمی ساخت زیرساخت‌ها و جاده‌ّهایی را که پیش از آن به واسطه موج دوم کرونا از آوریل تا ژوئیه تحت فشار قرار گرفته بودند را متوقف کرد، تقاضا داخلی قیر در اوت برای پنجمین ماه متوالی به روند نزولی خود ادامه داد. 

داده‌های وزارت نفت نشان می‌دهد، مصرف قیر از 406000 تن در ژوئیه و 321000 تن در اوت 2020 به 331000 تن در اوت سال جاری افت کرد.

تولید قیر از 291000 تن در ژوئیه و 179000 تن در اوت 2020، به 181000 تن دراوت سال جاری افت کرد. پالایشگاه‌ها گریدهای نفت خام که می‌توانند بنزین بیشتری تولید کنند را ترجیح می‌دهند، زیرا مصرف سوخت‌های موتوری از سطوح پیش از پاندمی در سال 2019 پیشی گرفته است.

زمانی که جاده‌سازی‌ها در بازه آوریل تا مه کاهش یافت، پاندمی تاثیرات خود را بر قیر گذاشته بود. افزایش تعداد مبتلایان در هند لجستیک بنادر و زنجیره عرضه را تحت تاثیر خود قرار داد و در این بین کارگران همزمان با قرنطینه به شهرهای خود بازگشتند.

اما از آنجایی که هند 4 درصد از بودجه سال مالی 2021 را به توسعه زیر ساخت خود اختصاص داده، احتمال می‌رود تقاضا به میزان مناسبی افزایش یابد. دولت برنامه‌هایی دارد تا تحت پروژه Bharatmala Pariyojna تا سال 2022 هدف خود مبنی بر ساخت 34800 کیلومتر جاده و بزرگراه را تکمیل کند. 

انتظار می‌رود بازار قیر جنوب آسیا در چند سال آتی با حمایت از سوی توسعه زیرساخت در کشورهایی نظیر هند، شاهد رشد تقریبی 4 درصدی تقاضا باشد. 

براساس ارزیابی‌های آرگاس، قیمت‌های بندرعباس (اف‌او‌بی) در 1 اکتبر در میزان 297.50 دلار در هر تن قرار گرفت، و نسبت به ارزیابی‌های 3 سپتامبر در میزان 258.50 دلار در هر تن، رشدی 15 درصدی را ثبت کرد. سیر صعودی تقاضا از بازارهای منطقه‌ای نظیر هند همراه با کاهش تولیدات در ماه گذشته، دلیل این افزایش قیمت بوده‌ است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار