کد خبر : 45777

توقف ادامه دار صادرات قیر به ترکیه و گرجستان از اسفندماه سال گذشته؛

پتروتحلیل- با توقف ادامه دار صادرات قیر ایران به ترکیه که از پارسال اسفندماه به دلیل شیوع کرونا آغاز شده بود، حال صادرات حدود 500 هزارتن قیر با ارزآوری 150 میلیون دلار به طور سالانه مسکوت مانده است.

صادرات حدود 500 هزارتن قیر به طور سالانه به ترکیه و گرجستان از سوی واحدهای قیرسازی که عمدتا در شمال غرب ایران واقع هستند، از اسفندماه سال گذشته متوقف بوده است، حتی صادرات قیر ایران از طریق ترکیه به گرجستان نیز در همین مدت متوقف بوده است و به گفته میرجلال سید جلالی، مدیرعامل نگین گام پارس و عضو هیات مدیره انجمن قیر آذربایجان شرقی؛ از سال گذشته تاکنون این واحدها قادر به صادرات قیر به ترکیه و گرجستان نبوده اند و این موضوع بدون پی گیری رها شده است.

این در حالی است که به گفته صادرکنندگان قیر ایران در حال حاضر قیر بی کیفیت عراقی از اقلیم عراق وارد ایران می شود و سپس در سایه گازوییل سوبسیددار ایرانی از طریق مرز بازرگان به ترکیه ترانزیت می شود، در حالی که خرید قیر از ایران و ترانزیت قیر ایران از طریق ترکیه ممنوع شده است و صادرکنندگان ایرانی در شمال غرب نمی توانند صادراتی به ترکیه یا گرجستان داشته باشند و این ممنوعیت صادرات تنها شامل تولیدکنندگان قیر ایرانی است.

برخی از صادرکنندگان قیر و واحدهای قیرساز در شمال غرب ایران می گویند: ترکیه خواستار اجرا شدن قرارداد سال 2015 درخصوص تعرفه های ترجیحی است و همین موضوع سبب شده تا با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، ممنوعیت ورود قیر ایران به ترکیه را عملی کند.

این در حالی است که حدودا 30 واحد قیرساز در آذربایجان شرقی که حدودا 10 میلیون دلار در هر سال به ترکیه صادرات قیر دارند، متوقف شده اند. از سوی دیگر حجم خرید وکیوم باتوم پالایشگاه تبریز هم به همین دلیل کاهش یافته و تناژ بالایی از وکیوم باتوم هر هفته وارد سیستم مچینگ می شود. اما همچنان پی گیری این واحدهای قیرساز بی ثمر مانده است ونگرانی از بیکاری کارگران این شرکت ها افزایش یافته است. برخی مدیران این شرکت ها می گویند: پیش تر ارزآوری قیرسازهای در آذربایجان شرقی سبب می شد تا همواره نرخ دلار در بازار تبریز از بازار تهران حدودا 100 تومان ارزان تر باشد، اما با توقف صادرات قیر نرخ دلار همسطح بازار تهران قرار گرفته است و پی گیری آنها با وجود اینکه تا مجلس و حتی وزارت امور خارجه نیز ادامه یافته، اما بی نتیجه مانده و رها شده است!

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار