کد خبر : 19300

boorsoragh4

پتروتحلیل- شاخص کل بورس روز گذشته ۱۰۰۰ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۳،۵۵۹ واحد رسید. فارس با ۳۶ واحد و تاپیکو با ۲۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۸۸ میلیارد تومان رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، در گروه نفتی و پالایشی شاهد توقف نمادهای پالایشی (شبندر، شاوان، شپنا، شبریز و شراز) بدون درج پیغام ناظر بودیم. گرچه هنوز خبر قطعی در خصوص علت بسته شدن این نمادها دریافت نشده، شایعات بازار گویای تعدیل مثبت در گزارشات این نمادها بود.

معاون نظارت بر بورس ها، علت توقف این ۵ نماد پالایشگاهی را اینگونه بیان کرد: این شرکت ها با ارسال نامه ای به سازمان بورس از دریافت اعلامیه ای از سوی وزارت نفت و وجود اطلاعات با اهمیت خبر داده اند. وی با بیان اینکه تاریخ اعلامیه وزارت نفت ۲۴ خرداد بوده که ۲۵ خرداد به شرکت ها ارسال شده، ادامه داد: تاکنون جزییات اعلامیه وزارت نفت مشخص نشده اما از قرار معلوم مربوط به تغییرات ارقام یارانه ها است که نیاز به بررسی آثار این اعلامیه با ارقام قبلی توسط شرکت ها دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: بر همین اساس ، توقف نماد این ۵ پالایشگاه ناشی از وجود اطلاعات با اهمیت بوده و بعد از دریافت آثار و انتشار اطلاعات جدید نماد این شرکت ها در بورس و فرابورس باز خواهد شد. در دیگر نمادهای این گروه، ونفت در ساعت اولیه بازار صف خرید شد. نماد پرعرضه شنفت امروز در صدر پرتقاضاترین نماد بورسی قرار گرفت و پس از معامله حدود ۶ میلیون سهم جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه و فوق العاده متوقف شد؛ ۹۸ درصد از خریدهای این نماد توسط سهامداران حقوقی انجام شد. دیگر نمادهای این گروه در قیمت های حداکثر معاملات متعادلی داشتند.

در همین حال در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای تاپیکو و پترول با صف خرید بسته شدند. از سوی دیگر مدیر طرحهای شرکت ملی پتروشیمی از راه اندازی ۶ یا ٧ طرح پتروشیمی در سال ٩۴ با ظرفیت ٢ میلیون و ٧٠٠ هزار تن خبر داد. همچنین هیئت مدیره پتروشیمی پردیس پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی ازمحل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ارایه کرد.

شرکت کربن ایران هم درباره تغییر کاربری زمین کارخانه در شهر اهواز از صنعتی به مسکونی - تجاری شفاف سازی کرد و صف خرید شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار