کد خبر : 4324

همزمان با پیش بینی جهش افسارگسیخته مصرف بنزین پس از ماه مبارک رمضان و در فصل سفرهای تابستانی و سپس بازگشایی مدارس، ساخت ۹ طرح جدید پالایشگاهی متوقف و یا با پیشرفت لاک پشتی همراه است که با توجه به منفی شدن تراز تولید و مصرف، احتمال تهاتر نفت با بنزین قوت گرفته است.

به گزارش مهر، متوسط مصرف بنزین معمولی و سوپر ایران از ابتدای سالجاری تاکنون از مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز گذشته به طوری تقاضا برای مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی حدود ۶ تا ۸ درصدی را تجربه می کند.

از سوی دیگر همزمان با آغاز شمارش معکوس برای به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان و آغاز فصل جدید مسافرت‌های تابستانی مردم از شهریور ماه سالجاری پیش بینی می‌شود در مصرف بنزین کشور رکوردهای جدیدی به ثبت برسد.

به اعتقاد مسئولان وزارت نفت تثبیت قیمت و سهمیه‌های بنزین و ورود خودروهای جدید به ناوگان حمل و نقل دو عامل افزایش مصرف بنزین کشور بوده است به طوری‌که حتی در برخی از روزها رکورد مصرف نزدیک به ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین هم به ثبت رسیده است. در حال حاضر تولید بنزین در پالایشگاه‌های نفت کشور حدود ۶۵ میلیون لیتر در روز است که پیش بینی می‌شود تا چند هفته آینده دو طرح جدید بنزین سازی پالایشگاه اصفهان و تبریز در مجموع با ظرفیت ۴ میلیون لیتر بنزین در مدار بهره‌برداری قرار بگیرند. از این رو با توجه به منفی شدن تراز تولید و مصرف بنزین در ایران، هم اکنون به‌طور متوسط روزانه ۷ تا ۱۰ میلیون لیتر بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی تولید می شود تا امکان تامین نیازهای سوختی کشور فراهم باشد.در همین حال با توجه به پیش بینی رشد افسار گسیخته مصرف بنزین، در شهریور و مهرماه دو فصل اوج‌گیری سفرهای تابستانی و سپس بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، متوسط مصرف بنزین ایران حتی تا مرز ۷۵ تا ۷۸ میلیون لیتر در روز هم افزایش یابد. همزمان با رشد مصرف بنزین، این احتمال وجود دارد که شهریور ماه برای تثبیت ظرفیت ذخایر استراتژیک بنزین کشور، چند محموله بنزین با نفت خام صادراتی کشور تهاتر شود. توقف ساخت طرح‌های جدید پالایشگاهی هر چند از سال گذشته تاکنون طرح‌های توسعه و بنزین سازی پالایشگاه‌های نفت تهران، شازند، آبادان و لاوان راه اندازی شده‌اند و این احتمال وجود دارد که تا چند هفته آینده طرح‌های بنزین سازی اصفهان و تبریز هم در مدار بهره‌برداری قرار بگیرند، اما هم اکنون ساخت چندین طرح بزرگ پالایشگاهی کشور به دلیل محدود شدن منابع مالی متوقف شده است. در شرایط فعلی طرح‌های توسعه و بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس و ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با پیشرفت لاک پشتی همراه هستند ضمن آنکه با گذشت ۴ سال هنوز عملیات اجرایی و تعیین سهامداران طرح توسعه و تثبیت پالایشگاه نفت اصفهان و آبادان هنوز نهایی نشده است. برای توسعه پالایشگاه‌های نفت اصفهان و آبادان تاکنون مذاکراتی با شرکت‌های چینی انجام شده است که با وجود مذاکرات طولانی هنوز توافق نهایی بین دو طرف حاصل نشده است. از سوی دیگر ساخت ۶ پالایشگاه نفت و میعانات گازی پارس شیراز، هرمز، خوزستان، کاسپین گلستان، شهریار تبریز، آناهیتای کرمانشاه و هرمز بندرعباس هم هنوز متوقف و در مرحله تعیین سرمایه گذار، منابع مالی و تسطیح و آماده سازی زمین است. در پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم با وجود تاخیر بیش از دو ساله در افتتاح و راه‌اندازی این طرح، هم اکنون پیشرفت اجرایی این مگا پروژه نفتی در محدوده ۷۰ درصد به صورت لاک پشتی ادامه دارد که یکی از دلایل تاخیر آن عدم پایبندی سهامداران غیر دولتی در تامین منابع مالی است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار