کد خبر : 710

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به اینکه طی یک ماه آینده فرآورده‌های نفتی از جمله نفتا، آیروزیسایکل و پروپانول پذیرش خواهند شد، گفت: در صورت تأمین نقدینگی، حجم معاملات برق در بورس انرژی افزایش خواهد یافت.

شاپور محمدی با اشاره به اینکه محصولات جدیدی در بورس انرژی پذیرش خواهند شد، اظهار داشت: نفتا(سبک و سنگین)، آیزوریسایکل و پروپانول از جمله فرآورده‌هایی هستند که طی یک‌ماه آینده پذیرش در بورس انرژی خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا محصولات نفتی پذیرش شده در بورس کالا را هم پذیرش خواهید کرد یا خیر، گفت: این مسئله‌ای نیست که بورس‌ها درباره آن‌ها تصمیم‌گیری کنند، بلکه سازمان بورس با توجه به شرایط بازار تصمیم‌گیری خواهد کرد.

محمدی گفت: بعید به نظر می‌رسد معاملات محصولاتی که در بورس کالا پذیرش شده‌اند در بورس انرژی پیگیری شوند، بنا داریم تا محصولاتی که در حوزه انرژی هستند و در بورس کالا هم پذیرش نشده‌اند به بورس انرژی آورده شوند.

محمدی تصریح کرد: سازمان بورس طوری تصمیم‌گیری خواهد کرد که در صورت پذیرش کالاهای نفتی بورس کالا در بورس انرژی، فعالیت دو بورس انرژی و کالا هر یک با قوت به فعالیت خود ادامه دهند.

افزایش معاملات برق در بورس انرژی/پیگیر تعریف فیوچر برای معاملات هستیم

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه با اشاره به حجم معاملات برق در بورس انرژی، تأکید کرد: کاهش حجم معاملات برق در بورس انرژی به دلیل تأمین نقدینگی شرکت‌های توزیعی بوده است که در آینده تأمین سرمایه با هدف افزایش حجم معاملات انجام خواهد شد؛ بنابراین معاملات برق به سطح مطلوبی خواهد رسید.

وی ادامه داد: اقدامات صورت پذیرفته در راستای تعامل با دستگاه‌‌های مرتبط و متولی معاملات در بورس انرژی بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود و قطعا با فرهنگ‌های لازم مسیر حرکت این بورس تازه تأسیس هموار خواهد شد.

محمدی با تأکید بر اینکه هم اکنون مباحث مربوط به معاملات آتی و فیوچر در بورس انرژی را پیگیری می‌کنیم، گفت: این نوع معاملات با پیگیری‌های صورت پذیرفته در آینده عملیاتی خواهند شد.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: معاملات آتی در بورس انرژی یک مدت‌زمان قیمتی قابل اتکا دارد به طوری که باید مدتی در بازار فیزیکی معاملات تا جایی که بتواند اتکای لازم را در خریداران ایجاد کند، پیگیری شود سپس معاملات آتی با قوت عملیاتی شود.

وی در پایان با اشاره به محصولاتی که در بورس انرژی قابلیت معامله به صورت فیوچر را دارند، گفت: برق یکی از محصولاتی است که ساز و کارهای اجرایی معاملات آن باید تدوین شده و به صورت آتی معامله شوند، اما در شرایط فعلی باید فرصت لازم را برای پی‌ریزی این مسئله داشته باشیم.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار