کد خبر : 29510

در حالی فرصت صادرات پتروشیمی ها با نزدیکی به روزهای آخر سال به پایان رسیده که برخی از آگاهان بازار به صدور مجوز برای دو یا سه مجتمع پتروشیمی اشاره می کنند که در گمرک و هنگام صادرات محصولات با مشکل روبه رو شده اند و اجازه داده نشده که محصولات پتروشیمی از مرز خارج شود.

به گزارش خبرنگار پترو تحلیل، بیشتر آگاهان بازار به فشار تعزیرات بر شرکت های پتروشیمی اشاره می کنند و معتقدند؛ تعزیرات و کمیته تنظیم بازار بیش از هر چیزی به فکر کنترل قیمت هاست و در نتیجه به فرصت های اندک صادراتی فکر نمی کنند. به همین دلیل صادرات به کلافی سردرگم تبدیل شده که بعید به نظر می رسد که پرونده اش تا پایان سال بسته شود. برخی از آگاهان بازار می گویند: زمانی که نرخ دلار به شدت بالا رفته بود بیشتر مجتمع های پتروشیمی اقدام به صادرات کرده و از تفاوت قیمت ارز استفاده می کردند، به همین دلیل کمیته تنظیم بازار سعی کرد تا جلوی صادرات و استفاده پتروشیمی ها از تفاوت قیمت دلار را بگیرد، البته این موضوع به ممنوعیت صادرات ختم شد که منطقی نیست.

با این حال بیشتر کارشناسان در شرایط تحریم اقتصادی، صادرات مجتمع ها را به نفع کشور می دانند و معتقدند؛ در این خصوص ریشه مشکلات را دولت به وجود آورده است؛ چرا که با حذف قانون پیمان سپاری ارزی و به وجود آوردن ارز چند نرخی مشکلات بسیاری را به وجود آورده که یکی از آنها عدم رغبت مجتمع ها برای ورود ارز به اتاق مبادلات است. به گفته این گروه دولت با پذیرفتن این مشکلات، شکست قانون هدفمندی یارانه ها را می پذیرد و عملا می پذیرد که نه تنها یارانه ها کم نشده، بکله بیشتر هم شده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار