کد خبر 2967

139108270000233

پتروتحلیل- کتایون دارابی: با شروع هفته جدید بازار پتروشیمی برخلاف هفته گذشته روندی صعودی در پیش گرفت، به طوری که اکثر محصولات پلیمری از ۲۰ تا ۱۰۰ تومان در هر کیلو افزایش قیمت را تجربه کردند. به گفته فعالان بازار پتروشیمی با توجه به جو روانی موجود در بازار ارز، افزایش قیمت ها اجتناب ناپذیر بود. این در حالی است که قیمت دلار امروز به مرز ۳ هزار و ۳۱۵ تومان رسید و به این ترتیب خرید معامله گران محصولات پتروشیمی نسبت به هفته گذشته افزایش یافت.

البته برخی از معامله گران معتقدند؛ اثرات رکود که در هفته های گذشته بر بازار پتروشیمی سایه افکنده بود، هنوز در بازار وجود دارد، اما معامله گران این بازار انتظار دارند در روزهای آتی شاهد تحرک بیشتری باشند. از سوی دیگر انتشار اخباری در خصوص افزایش هزینه حمل خطوط کشتیرانی ایران و همچنین افزایش تحریم ها از ابتدای جولای که شامل مواد افزودنی (ادیتیوها) در صنعت پتروشیمی می شود، سبب شده تا معامله گران این حوزه کمی امیدوارتر به آینده بازار پتروشیمی باشند و انتظار نداشته باشند که به این زودی نرخ ها در این حوزه روند کاهشی بیابد. گفته می شود ورود ۶۸ ماده افزودنی(ادیتیو) به داخل کشور از ابتدای جولای ممنوع شده است و از این رو فعالان صنعت پتروشیمی در این خصوص ابراز نگرانی می کنند.

با این حال هنوز هم عده ای از فعالان بازار پتروشیمی در انتظار اعلام نرخ های پایه برای مبادلات سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در بورس کالا هستند تا روند بازار را ارزیابی کنند. در همین حال امروز نرخ پی وی سی در بازار پتروشیمی تغییر محسوسی نداشت؛ گر چه فعالان این حوزه از افزایش خریدها خبر دادند، اما عدم تغییر قیمت ها نشان از عدم کشش در بازار پی وی سی دارد. به اعتقاد معامله گران با توجه به تولید بالای پی وی سی در مجتمع های پتروشیمی و صادرات با مجوز، عرضه پی وی سی در بازار داخل بر تقاضا فزونی یافته و علاوه بر این انباشت کالا در مجتمع های پتروشیمی خصوصی هم مشاهده می شود، به طوری که اگر این روند ادامه داشته باشد باید در انتظار رکود تورمی در بازار پی وی سی باشیم. این در حالی است که نرخ پی وی سی در خلیج فارس بین ۱۰۸۰ تا ۱۱۱۰ دلار قرار دارد که نسبت به هفته گذشته ۳۰ دلار رشد کرده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران

آخرین اخبار
ادامه اخبار