کد خبر : 11305

People On Cracking Arrow

پتروتحلیل- معاملات محصولات پتروشیمی امروز در بازار با کاهش حجم روبه رو بود. شایعه افزایش سقف ۵ درصدی به ۱۰ درصد در رینگ پتروشیمی از دلایلی بود که بیشتر معامله گران را در انتظار فرو برد.

از این رو بیشتر تاجران و معامله گران در بازار پتروشیمی در انتظار مبادلات روز سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری هستند تا دوباره معاملات خود را از سر بگیرند. این در حالی است که گفته می شود تنها چهار محصول در رینگ پتروشیمی با افزایش سقف قیمت روبه رو شده اند و مابقی کالاها همچنان با ۵ درصد سقف قیمت مبادله خواهند شد.

از سوی دیگر در این روز بازار پی وی سی نیز در انتظار به سر برد؛ چرا که افزایش قیمت پایه گریدهای متفاوت پی وی سی انتظارها برای افزایش قیمت این کالا را در بازار داخل افزایش داده است.

این در حالی است که گفته می شود گرید ۵۷ با افزایش ۴۸ تومانی قیمت پایه، گرید ۷۰ و ۶۵ هم به ترتیب با افزایش ۷۰ و ۳۹ تومانی قیمت پایه مواجه شده است. در همین حال حجم پایین تولید پی وی سی در مجتمع های پتروشیمی نیز انتظارها برای افزایش قیمت این کالا را افزایش داده است. چرا که در حال حاضر پتروشیمی اروند هنوز وارد مدار تولید نشده است، پتروشیمی آبادان نیز گرید ۵۷ و ۷۰ به میزان کم تولید می کند و تنها عرضه های پتروشیمی بندرامام مطلوب است.

با این حال بسیاری از کارشناسان بازار پتروشیمی انتظار دارند که با نزدیکی به سال جدید و قرار گرفتن در ماه پایانی سال، معامله گران بازار پتروشیمی اقدام به ذخیره سازی کالاها کنند، این در حالی است که انتظارها نیز برای افزایش سقف قیمت ها در بازار داخل نیز افزایش یافته است و بسیاری از معامله گران معتقدند با افزایش سقف قیمت احتمال گران شدن قیمت بسیاری از کالاها وجود دارد.

البته در حال حاضر بورس کالا اعلام کرده که تنها چهار محصول یعنی جوش شیرین، منومروینیل استات، دی اتیل هگزانول و پلی استایرن انبساطی با ۱۰ درصد سقف قیمت عرضه و معامله خواهند شد. این در حالی است که بورس کالا در هفته های اخیر تلاش کرد تا سقف قیمت را برای تعدادی از کالاها که در بازار نقدی و بورس با اختلاف قیمت بالایی روبه رو هستند، لغو کند. با این حال شایعات بسیاری از جمله لغو سقف قیمت و افزایش سقف قیمت تا ۱۰ درصد سبب شد تا در روزهای اخیر بازار پتروشیمی در حالت انتظار به سر برد.

با این حال بیشتر معامله گران در انتظار معاملات هفته جاری بورس کالا هستند تا بازار را در روزهای آتی ارزیابی کرده و سپس اقدام به خرید و فروش محصولات کنند. از سوی دیگر برخی از کارشناسان بازار با توجه به افزایش قیمت برخی از کالاها در بازار جهانی و همچنین نرخ دلار در لایحه بودجه انتظار کاهش قیمت را در بازار داخل ندارند و از این رو در انتظار افزایش قیمت ها در کف بازار هستند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار