کد خبر : 7235

bourse9
پتروتحلیل- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار امروز شاهد توقف نماد پتروشیمی اراک برای اعلام تعدیل سود هر سهم بود. انتظار می رود پتروشیمی اراک در این مرحله سودی معادل ۳ هزار و ۷۵۰ ریال را اعلام کند. پتروشیمی اراک ابتدای سال مالی جاری سود هر سهم خود را با کاهشی چشمگیر نسبت به سود ۳ هزار و ۳۶۳ ریالی سال قبل خود ۲ هزار و ۲۲ ریال اعلام کرده بود که در سه ماهه ۷۹۹ ریال آن را محقق ساخت. با توقف شاراک انتظار برای توقف برخی دیگر از نمادهای پتروشیمی نیز وجود دارد. به ویژه پتروشیمی خراسان که دیروز با صف خرید همراه شد.
در همین حال امروز همچنین معامله گران در گروه پتروشیمی شاهد اعلام برنامه جدید معاونت پتروشیمی وزارت نفت در تغییر نحوه معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا بودند که این پیشنهاد با استقبال سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی مواجه شده است. در صورتی که نرخ گذاری محصولات در بورس کالا به صورت رقابتی و فروش برمبنای قراردادهای بلند مدت باشد شرایط می تواند به نفع صنعت پتروشیمی رقم بخورد.امروز همچنین مجددا عرضه بلوک ۱۰٫۸۴ درصدی پتروشیمی تبریز اعلام شد این بلوک که هفته گذشته به دلیل عدم هماهنگی معامله نشده بود روز سه شنبه مجددا به روی تابلو خواهد رفت. گفته می شود این معامله در قالب تهاتر سهام میان بانک تجارت و سرمایه گذاری غدیر صورت می گیرد. انتظار می رود بانک تجارت در مقابل واگذاری این بلوک به پالایشگاه تبریز سهام هلدینگ نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پردیس و احتمالا سهام پتروشیمی شیراز را دریافت کند. با انجام این معامله مالکیت پالایشگاه تبریز در پتروشیمی تبریز به بالای ۷۰ درصد می رسد.
در همین امروز در مورد هلدینگ خلیج فارس رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع مجلس گفت: بهتر است واگذاری سهام هلدینگ خلیج فارس به آهستگی و با پختگی انجام شود از این رو پیشنهاد معاون وزیر نفت مبنی بر «حاکمیتی ماندن ۳۸ درصد سهام باقی مانده هلدینگ خلیج فارس» قابل بررسی است.
مؤید حسینی صدر، رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن و مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه مجلس درباره سخنان معاون وزیر نفت مبنی بر «حاکمیتی ماندن سی و هشت درصد سهام باقی مانده هلدینگ خلیج فارس» به خبرنگار شانا گفت: هلدینگ خلیج فارس مجموعهٔ با ارزش است و سهام آن به نوعی متعلق به مردم و دولت است، بنابراین معتقد هستم سهام این هلدینگ نباید شتاب زده واگذار شود. این عضو کمیسیون صنایع افزود: حاکمیت باید در این امر قدرت مانور برای تنظیم بازار داشته باشد تا با توجه به تحریم‌ها بتواند قیمت‌ها را تثبیت کند از این رو اگر حاکمیت به طور موقت بتواند بخشی از این سهام را در اختیار خود نگه دارد و با آهستگی و مطالعه واگذار کند بهتر است. وی با این بیان که قیمت سهام هلدینگ خلیج فارس بیش از مبلغ فعلی است، گفت: به نظر می‌رسد باید در این قیمت بازنگری انجام شود تا با قیمت واقعی خود در بورس عرضه شود. در روز های اخیر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با تاکید بر تلاش برای حفظ هلدینگ خلیج فارس و جلوگیری از واگذاری باقیمانده سهام آن اظهار کرد: مصلحت کشور و پتروشیمی در حاکمیتی ماندن سی و هشت درصد سهام باقی مانده هلدینگ خلیج فارس است.
در گروه نفتی ها امروز ایرانول همچنان با صف خرید همراه بود در این گروه صف پتروشیمی لاوان با عرضه سنگین و بالای مرز ۳۰هزار ریال از میان رفت پالایشگاه لاوان از هنگام بازگشایی نماد نوسانی ۱۰۰درصدی را تجربه کرده بود.انتظار میرود پالایشگاهها پس از رشد اخیر قیمتی یک دور استراحت را در پیش داشته باشند.
ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار