کد خبر : 16538

naft

پتروتحلیل- عرضه نفت سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت(اوپک) در ماه آوریل به بالاترین سطح دو سال اخیر رسید.

به گزارش «پتروتحلیل»، بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد: در شرایطی که اعضای کلیدی اوپک روی موضع خود مبنی بر حفظ سهم بازار اصرار دارند، تولید نفت اوپک در سایه عرضه بی‌سابقه عراق و عربستان به بالاترین سطح دو سال اخیر رسیده است.

افزایش تولید اوپک عرضه این سازمان را بالاتر از پیش‌بینی‌ها درباره تقاضای نفت این سازمان در نیمه اول سال جاری قرار می‌دهد اگرچه انتظار می‌رود تقاضا در نیمه دوم سال بیشتر باشد.

بررسی‌های رویترز براساس آمار کشتیرانی و اطلاعات منابع شرکت‌های نفتی، اوپک و مشاوران انرژی نشان می‌دهد: تولید نفت اوپک در ماه آوریل از روزانه ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار بشکه در ماه مارس به روزانه ۳۱ میلیون و ۴۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

«اوگن وینبرگ» تحلیلگر کامرزبانک فرانکفورت گفت: ما در یک بازار اشباع شده به سر می‌بریم و این اشباع بعید است که به زودی از بین برود.

بررسی رویترز نشان می‌دهد: اگر این آمار تغییر نکند، عرضه اوپک در ماه آوریل به بالاترین سطح تولید این سازمان از نوامبر ۲۰۱۲ که روزانه ۳۱ میلیون و ۶۰ هزار بشکه بود، خواهد رسید.

علاوه بر عراق دلایل اصلی افزایش عرضه اوپک شامل افزایش صادرات نیجریه و افزایش اندک در تولید نفت لیبی به رغم ناآرامی در این کشور است.

صادرات نفت ایران در ماه آوریل افزایش یافته است، چرا که برخی از خریدارانی که در ماه مارس به دلیل فشار آمریکا خرید نفت از ایران را متوقف کرده بودند در ماه آوریل واردات خود را از سر گرفته‌اند. تولید نفت ایران در ماه آوریل افزایش نداشته است و بشکه‌های نفت بیشتر از ذخایر ایران تامین شده است.

عربستان بزرگ‌ترین صادر‌کننده اوپک عرضه خود را در ماه آوریل در سطح بی‌سابقه‌ای حفظ کرده است.

عرضه نفت عربستان پس از یک افزایش در ماه مارس و رسیدن به یک سطح بی‌سابقه قدری کاهش یافته اما همچنان بالاتر از سطح روزانه ۱۰ میلیون بشکه در روز است.

«علی النعیمی» وزیر نفت عربستان اعلام کرده که تولید نفت این کشور در ماه آوریل حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز بوده است.

عربستان یکی از عوامل اصلی مخالفت اوپک با بالا‌ بردن قیمت نفت از طریق کاهش تولید در نشست اوپک در نوامبر سال گذشته بود.

عراق صادرات نفت از مناطق شمالی را پس از توافق با منطقه کردستان افزایش داده که کاهش جزیی در صادرات نفت از مناطق جنوبی را جبران می‌کند.

براساس این تحقیق، صادرات نفت به عراق در این ماه به نظر می‌رسد که از صادرات ماه مارس که روزانه دو میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز بود فراتر خواهد رفت.

عراق امیدوار است در ماه آوریل به صادرات روزانه سه میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت برسد.

نیجریه به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده آفریقایی اوپک در ماه آوریل محموله‌های نفتی بیشتری صادر کرده است.

گفتنی است، از کشور‌هایی که تولید کمتری دارند بیشترین کاهش مربوط به آنگولا بوده است.

نشست بعدی اوپک پنجم ژوئن خواهد بود و سخنان مقامات این سازمان نشان می‌دهد که سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه‌ای آن تغییری نخواهد کرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار