کد خبر : 47074

بازار پلیمر ترکیه پس از زلزله؛

30 تا 60 درصد کارخانه های نساجی آسیب دیده اند

پیشنهادات جدید بسیار کمی به کشور ارائه شده است زیرا اکثر بازیکنان بر رویارویی با پیامدهای زلزله تمرکز کرده اند...

30 تا 60 درصد کارخانه های نساجی آسیب دیده اند

پتروتحلیل-بازار PP ترکیه در این هفته نسبتاً آرام بوده است. قیمت پلیمرها در بحبوحه عدم ارائه پیشنهادات جدید و عقب نشینی قیمت های فعلی پس از زلزله 6 فوریه کشور، عمدتاً بدون تغییر بوده است. اکثر کاربران PP ترکیه در سایر نقاط کشور واقع شده اند و آسیبی ندیده اند. با این حال، قهرمان مرعش، کانون زلزله، اولین تولیدکننده نساجی در منطقه است. الیاف فیلم، الیاف اصلی، پیچ و تاب فرش و انواع مختلف منسوجات نبافته از مصرف کنندگان اصلی PP در بخش نساجی هستند. به گفته فعالان بازار، تخمین اعداد واقعی دشوار است، اما حدود 30 تا 60 درصد کارخانه ها آسیب دیده اند. مسائل لجستیکی برای فعالان بازار نیز مشکلات زیادی ایجاد کرده است. بندر اسکندرون به دلیل آتش سوزی بسته شده است و همه محموله ها باید به سایر بنادر هدایت شوند و باعث ازدحام در آن ها می شود. تحویل زمینی در داخل کشور نیز به دلیل آسیب دیدن برخی جاده ها در اثر زلزله به تاخیر افتاده است. کندی موقت بازار به کاهش دسترسی به PP در ترکیه در این هفته کمک کرده است. با این حال، انتظار می‌رود که عرضه پلیمر در اواخر این ماه، زمانی که اکثر مبدل‌ها به کار خود باز می‌گردند و همه مسائل تحویل بحرانی‌تر می‌شوند، محدود‌تر شود.

قیمت PP در این هفته در ترکیه ثابت بوده است. پیشنهادات جدید بسیار کمی به کشور ارائه شده است زیرا اکثر بازیکنان بر رویارویی با پیامدهای زلزله تمرکز کرده اند. پلیمرهای تصادفی و هموپلیمرهای PP کره جنوبی با قیمت 1330 دلار در تن CIF ترکیه و 1060 دلار در تن CIF ترکیه در دسترس هستند. تولیدکننده هندی Reliance قیمت PP homo را 1130 دلار در هر تن CIF ترکیه اعلام کرده است. رافیا، فایبر و PP تزریقی عربستان سعودی به قیمت 1110 تا 1130 دلار در هر تن سی اف آر ترکیه، 1140 تا 1150 دلار در هر تن سی اف آر ترکیه و 1120 تا 1140 دلار در تن سی اف آر ترکیه معامله شده است.

بازار PP ترکیه هفته آینده فعال تر خواهد بود. قیمت ها عمدتاً به دلیل هزینه حمل و نقل بالاتر 30 تا 50 دلار در هر تن افزایش می یابد. با این حال، عرضه نیز کمیاب خواهد بود و به قیمت پلیمر در کشور فشار می آورد.

ارسال نظر