کد خبر : 47055

آمار: توقف رشد واردات پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن ترکیه در سال2022

ترکیه اتکای زیادی به بازار پلی‌پروپیلن وارداتی دارد. تنها یک شرکت داخلی با ظرفیت 144 هزار تن در کشور وجود داشته و ساخت مجموعه‌های جدید غیرمحتمل است، در حالی که واردات کشور از 2 میلیون تن می‌گذرد.

آمار: توقف رشد واردات پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن ترکیه در سال2022

پتروتحلیل-بر اساس داده‌های آماری، واردات کلی پلی‌پروپیلن ترکیه از ژانویه تا نوامبر 2022 نمایانگر افت 2.6 درصدی در مقیاس سالانه است. اگرچه داده‌های دسامبر همچنان منتشر نشده، به احتمال زیاد آمار واردات پلی‌پروپیلن با افت سالانه کار خود را به پایان خواهد رساند. همچنین داده‌های آماری نشان‌دهنده افت واردات پلی‌اتیلن در دوره ژانویه تا نوامبر می‌باشند، اگرچه این افت در مقیاس سالانه در میزان کمتری در حدود 1.7درصد می‌باشد. با این وجود شایان ذکر است که واردات پلی‌اتیلن 2022 همچنان می‌تواند به سطوح 2021 نزدیک شود.

بر اساس داده‌ها، واردات پلی‌اولفین ترکیه در طول 20 سال گذشته با روند ثابتی رشد کرده‌اند. این آمار در سال‌های 2008 و 2018 با افت اندکی رو به رو شد، در حالی که واردات در سال‌های بعد از آن‌ها به الگوی رشد خود بازگشته است. داده‌های تخمینی بیانگر این هستند که 2022، سومین سال از افت واردات بوده، و چالش‌ها و بادهای مخالفی که صنعت ترکیه در سال گذشته با آن مواجه بوده را تایید می‌کنند.

تقاضای ضعیف بر واردات پلی‌پروپیلن منعکس شد

در بازار پلی‌پروپیلن، واردات هموپلیمر پلی‌پروپیلن شاهد افت برجسته‌تر 2.7 درصدی در مقیاس سالانه بود، در حالی که واردات کوپلیمر‌ها در دوره ژانویه تا نوامبر با افت 2 درصدی مواجه شد. داده‌های آماری نشان می‌هد که کاهش واردات در ماه‌های اکتبر و نوامبر همزمان با تشدید جو نزولی در بازارها، اوج گرفت.

افت نرخ بهره‌برداری و عملکرد ضعیف تولیدکنندگان نخ بی‌سی‌اف و فرش در سراسر جنوب ترکیه، نقشی محوری در افت واردات هموپلیمر پلی‌پروپیلن ایفا کرد.

ترکیه اتکای زیادی به بازار پلی‌پروپیلن وارداتی دارد. تنها یک شرکت داخلی با ظرفیت 144 هزار تن در کشور وجود داشته و ساخت مجموعه‌های جدید غیرمحتمل است، در حالی که واردات کشور از 2 میلیون تن می‌گذرد.

واردات پلی‌اتیلن همچنان به بیشترین میزان‌های خود در تمام ادوار نزدیک هستند

بر اساس داده‌ها، واردات انباشتی پلی‌اتیلن (نزدیک به 2 میلیون تن) در 11 ماه ابتدایی سال افت کمتری (کمتر از 2 درصد) نسبت به پلی‌پروپیلن داشتند.

زمانی که داده‌های دسامبر منتشر شود، احتمالاً داده‌های آماری نشان‌دهنده افت واردات در مقیاس سالانه باشند، اما همچنان به آمار 2021 که رکورد واردات جابجا شد نزدیک خواهند بود. در این خصوص، پلی‌اتیلن عملکرد بهتری نسبت به پلی‌پروپیلن داشته است، زیرا این کالا دارای کاربردهای پایین‌دستی گوناگونی اعم از بسته‌بندی تا زیرساخت می‌باشد.

افت قابل توجه واردات پلی‌اتیلن سبک؛ واردات پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی متالوسن رشد غیرمعمولی را نشان می‌دهند

در تجزیه و تحلیل جداگانه کالاها، آمار نشان می‌دهد که پلی‌اتیلن سبک خطی و به خصوص پلی‌اتیلن سبک از عوامل اصلی افت سالانه هستند. واردات پلی‌اتیلن سبک در دوره ژانویه تا نوامبر در محاسبات سالیانه 7.5 درصد کاهش یافت، در حالی که این آمار برای پلی‌اتیلن سبک خطی در میزان 1.9 درصد بود.

از سوی دیگر، واردات پلی‌اتیلن سنگین در زمان مشابه 7.6 درصد افزایش یافت، و واردات پلی‌اتیلن سبک خطی متالوسن با عملکرد برجسته‌تری رشد 35 درصدی را به ثبت رساند، و در این میان هر دو به بیشترین میزان‌های خود در تمام ادوار رسیدند.

ارسال نظر