کد خبر : 47030

بازار اتیلن آسیا از سپتامبر تا سه ماهه چهارم به خوبی از سوی آمریکا و غرب آسیا تامین شد

پیش‌بینی می‌شود همزمان با چشم‌انداز دورنمای تقاضای ضعیف در بازارهای آمریکا و اروپا، صادرکنندگان آمریکایی در سه ماهه اول 2023 بر آسیا متمرکز باقی بمانند.

بازار اتیلن آسیا از سپتامبر تا سه ماهه چهارم به خوبی از سوی آمریکا و غرب آسیا تامین شد

پتروتحلیل-بازار اتیلن آسیا از سپتامبر تا سه ماهه چهارم حتی با وجود کاهش تولیدات از سوی تولیدکنندگان منطقه‌ای به دلیل حاشیه سود اندک، به خوبی از سوی تولیدکنندگان غرب آسیا و آمریکا تامین شد.

پیش‌بینی می‌شود همزمان با چشم‌انداز دورنمای تقاضای ضعیف در بازارهای آمریکا و اروپا، صادرکنندگان آمریکایی در سه ماهه اول 2023 بر آسیا متمرکز باقی بمانند.

انتظار می‌رود صادرات عربستان سعودی در دوره ژانویه تا فوریه به دلیل بازگشایی واحدهای پایین‌دستی و تعطیلی یکی از کراکرها در ایام آتی، تا حدودی کاهش یابد.

آسیا در سه ماهه چهارم با توجه به تعطیلی‌ها و کاهش نرخ بهره‌برداری واحدهای پایین‌دستی، شاهد سیر صعودی عرضه از عربستان بود.

عربستان برای نیمه دوم اکتبر تا اواسط دسامبر محموله‌ای 38 هزار تنی فروخت، که همزمان بیش از 80 درصد آن از قبل برای اندونزی، تایوان و چین هماهنگ شده بود.

در حال حاضر محموله 6500 تنی دیگری برای بارگیری در اواخر دسامبر تحت مذاکراه بوده، و همزمان عرضه‌کننده بازار شمال شرق آسیا را زیر نظر دارد.

پیش از سه ماهه چهارم، عربستان سعودی یک محموله 6700 تنی به اندونزی ارسال کرد، و در این بین محموله‌ای برای چین نفرستاد.

پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آتی عرضه تا میزانی کاهش یابد.

شرکت ایسترن پتروکمیکال از شرکت‌های تابعه سابیک، عملیات تأمین و نگهداری خطوط تولید شماره 1 و شماره 3 مونواتیلن گلیکول، و دو واحد پلی‌اتیلن سبک خطی خود را تا پایان دسامبر به پایان خواهد رساند.

همچنین در اتفاقی جداگانه، شرکت ملی پتروشیمی ینبع (Yansab)، که 51 درصد آن تحت مالکیت شرکت سابیک می‌باشد، برنامه دارد تا مجموعه یکپارچه خود را از نیمه اول ژانویه به مدت 50 روز به دلیل ضعف تقاضای جهانی تعطیل کند.

صادرات از غرب آسیا حتی پیش از اوج‌گیری محموله‌های سعودی، افزایش یافته بود.

خریداران در اسیا شاهد صعود مجدد عرضه امارات متحده از اوایل 2022 بودند، و این جهش در نیمه دوم سال شدت گرفت.

بر اساس داده‌های آیسیس، چین و اندونزی از ژانویه تا اکتبر به میزان 155340 تن محموله از یکی از تولیدکنندگان بزرگ در ابوظبی دریافت کردند؛ در حالی که میزان این محموله‌ها در سال گذشته به 60600 تن رسید.

بر اساس ارزیابی‌های بازار، محموله‌های مضاعفی با میزان 25 هزار تن از نوامبر تا اوایل ژانویه تحویل داده خواهند شد.

در این میان، صادرات آمریکا به آسیا از اواخر سه ماهه سوم، شاهد رویه صعودی بود.

در حدود 145 هزار تن محموله اتیلن (برای آسیا) برای سپتامبر تا اکتبر هماهنگ شده بود، در حالی که این میزان در هشت ماه ابتدایی سال 110 هزار تن بود.

محموله‌های مضاعفی تا بیش از 100 هزار تن برای بارگیری در نوامبر تا دسامبر برنامه‌ریزی شده بود که مجموع صادرات کل سال آمریکا را به رشد دو رقمی می‌رساند؛ مجموع صادرات سال گذشته این کشور در میزان 297 هزار تن قرار گرفت.

عرضه‌کنندگان پس از این که فشارهای تورمی از سپتامبر میل وارداتی اروپا را کور کرد، توجه خود را بر آسیا متمرکز کردند، در حالی که کاهش مضاعف تولیدات در آسیا، از آربیتراژ به چین، تایوان و اندونزی حمایت کرد.

ارسال نظر