کد خبر : 47017

چین و هند نفت روسیه را با 40 درصد تخفیف خریداری می‌کنند

• اتحادیه اروپا در روز جمعه مجدداً نتوانست بر سر سقف قیمتی برای نفت روسیه به توافق برسد، و همزمان چندین عضو اشاره داشتند که میزان 60 تا 70 دلار در هر بشکه زیادی از حد بالاست. • بر اساس داده‌های بلومبرگ، چین و هند در حال حاضر نفت اورال روسیه را با تخفیف قابل ملاحظه 33.28 دلاری نسبت به نفت برنت خریداری می‌کنند. • بر طبق گزارش‌ها، روسیه در حال تنظیم فرمانی از سوی ریاست‌جمهوری در جهت منع شرکت‌ها و تاجران خود از فروش نفت به شرکت‌کنندگان در سقف قیمتی می‌باشد.

چین و هند نفت روسیه را با 40 درصد تخفیف خریداری می‌کنند

پتروتحلیل-اتحادیه اروپا در روز جمعه مجدداً در دستیابی به سقف قیمتی بر نفت روسیه ناموفق بود، و همزمان اعضای شرقی اتحادیه شامل لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی با اعتراض به میزان پیشنهادی 60 تا 70 دلار اظهار داشتند که این ارقام بسیار سخاوتمندانه بوده، و بسیار بالاتر از نرخ فروش حال حاضر روسیه می‌باشند.  

نائب رئیس کمیسیون اروپا والدیس دامبروسکیس اذعان کرد: «اگر سقف قیمتی زیادی از حد بالا باشد، آسیبی به طرف مقابل نمی‌رساند. نفت بزرگترین منبع درآمد برای بودجه روسیه است، بنا بر این لازم است تا این کار به نحوی صورت گیرد تا بر توانایی روسیه در تامین این جنگ تاثیرگذار باشد.»

بله، آن‌ها درست می‌گویند: با در نظر گفتن گزارش‌های بلومبرگ مبنی بر اینکه چین و هند در حال حاضر نفت روسی را نصف قیمت خریداری می‌کنند، پیشنهاد 70 دلار برای اورال روسیه بسیار سخاوتمندانه است. 

بگفته ایده‌پرداز نفت بلومبرگ، جولیان لی، نفت اورال روسیه در پایان دو هفته گذشته با تخفیف 33.28 دلاری یا حدود 40 درصدی نسبت به نفت برنت بین‌المللی معامله شد. در مقابل، اورال روسیه در سال گذشته با تخفیفات بسیار پایین‌تر 2.85 دلار نسبت به برنت معامله می‌شد. اورال برند اصلی صادراتی روسیه است. نتیجه: مسکو تبعات جنگ در اوکراین را احساس می‌کند، و احتمالاً بر اساس محاسبات بلومبرگ، ماهانه 4 میلیارد دلار از درآمدهای انرژی خود را از دست بدهد.

واشنگتن نگران نیست. جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا پیش از این به رویترز گفته بود: «اگر قرار است نفت روسیه با قیمت‌های ارزان به فروش برسد، ما خوشحال می‌شویم که این نفت به دست هند، آفریقا یا چین برسد. مسئله‌ای ندارد.»

کشورهای مشغول در حوزه‌های کشتیرانی به مانند یونان طرفدار سقف قیمتی بالاتر هستند، زیرا به حفظ جریان تجاری کمک می‌کند. اگرچه، با اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا بر نفت روسیه در 5 دسامبر، همزمان با اختلالات قابل پیش‌بینی در صورت عدم اجرای سقف قیمتی، شرایط می‌تواند برای این کشور تیره و تارتر شود. در این میان، گزارش‌ها حاکی از آن است که روسیه در حال تنظیم فرمانی از سوی ریاست‌جمهوری در جهت منع شرکت‌ها و تاجران خود برای فروش نفت به شرکت‌کنندگان در سقف قیمتی است.

اوج‌گیری واردات از روسیه

پیش از این، هند علیرغم اینکه 80 درصد از نیازهای نفتی خود را وارد می‌کرد، هیچ‌وقت خریدار بزرگی از روسیه نبود. هند در سالی معمول، 2 تا 5 درصد از نیاز خود را از روسیه وارد می‌کرد؛ آمریکا نیز پیش از اعمال ممنوعیت 100 درصدی بر واردات کالاهای انرژی روسیه، شرایطی نسبتاً مشابه هند داشت. هند در سال 2021 تنها 12 میلیون بشکه نفت از روسیه وارد کرد، و همزمان عمده نیاز خود را از عراق، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و نیجریه تامین کرد.

اما در مه، گزارشات نشان از صعود قابل توجه صادرات نفت روسیه به هند داشتند.

بر اساس گزارش‌های بلومبرگ، هند در سه ماه اول از تهاجم روسیه به اوکراین، 5.1 میلیارد دلار برای واردات نفت، گاز و زغال سنگ روسی هزینه کرد، که بیش از 5 برابر هزینه‌کرد سال گذشته بود. اگرچه، چین در زمان مشابه با هزینه‌کرد 18.9 میلیارد دلار (تقریباً دو برابر میزان سال گذشته)، همچنان بزرگترین خریدار کالاهای انرژی روسیه باقی ماند.

و همه چیز پول است.

بر اساس داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی، نفت اورال از زمان آغاز جنگ رکورد تخفیفات را شکسته است. الن والد رئیس ترانسورسال کانسالتینگ در ماه‌های ابتدایی آغاز جنگ به سی‌ان‌بی‌سی گفت که شرکت‌های تجاری نظیر گلنکور و ویتول به ترتیب اورال روسیه را با 30 دلار و 25 دلار تخفیف به فروش می‌رسانند. 

بگفته متخصصان، فرمول‌های ساده اقتصادی از دلایل اصلی‌ای هستند که فشار کاخ سفید برای کاهش فروش نفت روسی، نشنیده گرفته می‌شوند.

سمیر ان. کاپادیا مدیر تجاری شرکت ووگل گروپ از طریق ایمیل به سی‌ان‌بی‌سی گفت: «امروز، اهداف دولت هند اقتصادی هستند، نه سیاسی. هند همیشه در استراتژی نفت خود به دنبال قراداد خواهد گشت. نادیده گرفتن تخفیف 20 درصدی زمانی که شما 80 تا 85 درصد از نفت خود را وارد می‌کنید، کاری دشوار است؛ به این شرایط باید همه‌گیری و کندی رشد جهانی را نیز اضافه کرد.»

با این وجود بسیاری از خوانندگان می‌دانند که هند در طی سالیان روابط خوب خود را با روسیه حفظ کرده، و اینکه روسیه تا 60 درصد از تجهیزات نظامی و دفاعی این کشور را تامین می‌کند. روسیه همچنین متحدی کلیدی در مسائل مهمی مانند اختلاف هند با چین و پاکستان بر سر منطقه کشمیر بوده است.

اما، هند و چین تنها مقصران نیستند. بر اساس گزارش‌ها، در حالی که عرضه گاز خط لوله روسیه - حجم عظیم واردات گاز اروپا پیش از جنگ اوکراین - تا میزان شدیدی کاهش یافته، اروپا حریصانه مشغول خرید اِل‌اِن‌جی روسیه است.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، اروپا به سختی تلاش کرده تا وابستگی خود را به انرژی روسیه کاهش دهد. اتحادیه اروپا واردات زغال سنگ روسیه را ممنوع کرده و قصد دارد تا پایان سال 2022 با منع بیشتر واردات نفت از این کشور، مسکو را از یک منبع درآمد مهم محروم کند.  

اما بر حسب اتفاقات، کنار گذاشتن گاز روسیه دشوارتر از چیزی است که اروپا انتظارش را داشت. بر اساس گزارش‌های وال استریت ژورنال، واردات گاز طبیعی مایع اروپا از روسیه در مقیاس سالیانه تا اوت، 41 درصد افزایش یافته است.

ماریا شاگینا، یکی از محققان موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک به WSJگفت: «اِل‌اِن‌جی روسیه عامل کمتر شناخته شده این رژیم تحت تحریم بوده است.» واردکنندگان اِل‌اِن‌جی روسیه بیان داشته‌اند که این محموله‌ها تحت تحریم‌‌های فعلی اتحادیه اروپا نیستند، و خرید اِل‌اِن‌جی از روسیه و دیگر عرضه‌کنندگان به کنترل قیمت‌های انرژی در اروپا کمک کرده است.

ارسال نظر