کد خبر : 47014

هفته‌ای حیاتی برای بازارهای نفت؛

آیا اوپک پلاس افت تولیدات جدیدی را اعلام می کند؟

• چندین رخداد مسیر قیمت‌های نفت در دسامبر و اوایل سال آتی را مشخص خواهند کرد. • نشست اوپک پلاس در 4 دسامبر می‌تواند لحظه سرنوشت‌سازی برای نفت باشد. • آغاز تحریم اتحادیه اروپا بر واردات نفت دریابرد روسیه، لایه دیگری به تردیدهای بازار نفت اضافه می‌کند.

آیا اوپک پلاس افت تولیدات جدیدی را اعلام می کند؟

پتروتحلیل-چند روز آتی، ایامی بسیار حیاتی و تعیین‌کننده در هفته‌های اخیر خواهد بود،زیرا همزمان چندین عامل و رخداد می‌توانند روند قیمتی پایان سال و ورای آن را مشخص کنند. در حالی که سیاست کووید صفر چین و اعتراضات علیه این سیاست، جو بازار را تحت تاثیرات منفی قرار داده، نشست اوپک پلاس در 4 دسامبر و آغاز تحریم‌های اتحادیه اروپا بر واردات نفت دریابرد روسیه در روز بعد از آن، به طور بالقوه مسیر قیمت‌ها را معین خواهند کرد. تردیدها بالاست، و همین امر نوسانات قیمتی را افزایش خواهد داد. 

قیمت‌های نفت در روز دوشنبه، تحت فشار ریسک گریزی در بازارهای کالا همزمان با اعتراضات در چین به دلیل سیاست‌های سخت‌گیرانه کووید، به کمترین میزان‌های خود از دسامبر 2021 افول کردند. 

مسیر قیمتی اخیر با افت 10 درصدی قیمت‌های نفت برنت در یک هفته، به واسطه گمانه‌زنی‌ها در رابطه با احتمال در نظر گیری کاهش تولیدات در نشست 4 دسامبر اعضای اوپک پلاس تشدید شد. همچنین در روز 5 دسامبر، ممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسی آغاز خواهد شد، و همچنین سقف قیمتی معین از سوی گروه 7 و اتحادیه اروپا بر نفت این کشور، که همچنان به توافق نهایی نرسیده، به سمع و نظر همگان درخواهد آمد. 

با وجود این همه تردید، قیمت‌های نفت با هر شایعه یا گزارش دچار نوسان می‌شوند. احتمال می‌رود این هفته و هفته‌های بعد از آن، با توجه به نتایج نشست اوپک پلاس، اعمال ممنوعیت اتحادیه اروپا و سقف قیمتی بر نفت روسیه و واکنش روسیه به آن، و اتفاقات در چین، که تا کنون یک‌تنه قیمت‌های نفت را به دلیل نگرانی‌ها از ضعف تقاضا در بزرگترین کشور واردکننده نفت جهان، پایین کشیده، شاهد نوسانات قیمتی حداقل تا کوتاه‌مدت باشیم. 

اوپک پلاس چه خواهد کرد؟

بعد از گزارش وال استریت ژورنال که به نقل از نمایندگان اوپک گفته بود، اعضای این اتحادیه انحصاری به طور غیر رسمی در رابطه با احتمال افزایش نیاز به نفت همزمان با تحریم‌های اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسی بحث کرده‌اند، قیمت‌ها در 21 نوامبر سقوط شدیدی را آغاز کردند. این گزارش سریعاً توسط عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده اوپک و یکی دیگر از اعضای با نفوذ این اتحادیه انحصاری، امارات متحده عربی تکذیب شد. 

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات در 21 نوامبر گفت: «امارات متحده عربی مشارکت خود در مذاکره‌ای با دیگر اعضای اوپک پلاس با هدف تغییر آخرین توافق که تا پایان سال معتبر می‌باشد را تکذیب می‌کند.»

وی افزود: «ما به هدف اوپک پلاس برای به تعادل رساندن بازار نفت متعهد خواهیم بود و از هر تصمیمی برای دستیابی به این هدف حمایت خواهیم کرد.» 

یک هفته بعد در 29 نوامبر، گمانه‌زنی‌ها در رابطه با احتمال کاهش تولیدات از سوی اوپک پلاس در نشست 4 دسامبر به دلیل چشم‌انداز ضعیف‌تر از انتظار تقاضا همزمان با سیاست‌های محدودکننده چین و اعتراضات، و همچنین افت رشد اقتصادی در مناطق دیگر، قوت گرفت. 

با در نظر گرفتن افت قیمت‌های نفت در اوایل هفته گذشته به کمترین سطوح خود از دسامبر 2021، به احتمال بالا اوپک پلاس درصدد دفاع از کف 80 دلاری قیمت‌ها برخواهد آمد، اما در رابطه با پیش‌‌بینی نحوه تاثیر ممنوعیت‌ها بر نفت روسیه در جریان تجاری و قیمت‌های بازار، کار سختی را پیش رو خواهد داشت. 

همچنان گمانه‌زنی‌ها در رابطه با کاهش تولیدات در حال قوت گرفتن است. در اوایل روز سه‌شنبه، همزمان با در نظر گیری احتمال کاهش تولیدات از سوی معامله‌کنندگان بازار و اقدام آن‌ها برای خرید، قیمت‌ها دو درصد افزایش یافتند. 

اکثر تاجران و تحلیلگرانی که در نظرسنجی روز دوشنبه بلومبرگ شرکت کردند، پیش‌بینی می‌کنند که کاهش تولیدات از سوی اوپک پلاس افزون بر افت 2 میلیون بشکه در روز آن از ابتدای ماه جاری، برای دستیابی به هدف مورد نظر این اتحادیه امری محتمل است. 

علاوه بر این، ساختار بازار نفت معاملات آتی، علائمی از تقاضای ضعیف جهانی و عرضه کافی پیش از تحریم‌ها بر نفت روسیه را نشان می‌دهد. تضعیف تقاضای نقدی و افت برتری قیمتی نقدی برای نفت غرب آسیایی، احتمالاً اوپک پلاس را بر آن دارد تا در روز یکشنبه افت تولیدات جدیدی را اعلام کند. 

پیمان اوپک و تولیدکنندگان غیر اوپک به رهبری روسیه معمولاً دفاع خود از قیمت مشخصی برای نفت را انکار می‌کند، اما همیشه به نگاه خود بر شاخص‌های بنیادین بازار اشاره دارد. و در این روزها، با در نظر گیری گران‌آتی در هر دو قرارداد آتی وست تگزاس اینترمدیت و برنت از ابتدای ماه تا ماه دوم، بازار فیزیکی نشانه‌هایی از ضعف و حتی فراوانی عرضه در کوتاه‌مدت را داراست.  

عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، اعلام کرد که نشست اوپک پلاس بر شرایط فعلی بازار و تعادل آن متمرکز خواهد بود.  

گروه 7-اتحادیه اروپا و روسیه چه خواهند کرد؟

چندین ساعت پس از نشست اوپک پلاس، ممنوعیت اتحادیه اروپا و سقف قیمتی بر نفت روسیه به اجرا گذاشته خواهد شد. ابهامات زیادی پیرامون این اقدامات وجود دارد که تحلیلگران نمی‌توانند چیزی جز نوسان بیشتر قیمت نفت را پیش‌بینی کنند. این تردیدها شامل موارد ذیل می‌شود: قیمت دقیق سقف قیمتی - که همزمان اتحادیه اروپا در چند روز گذشته پیش از اجرای تحریم بر سر آن به توافق نرسیده بود - روسیه به چه تعداد کشتی نیاز دارد تا نفت خود را در اختیار خریداران مایل قرار دهد؛ انتقال کشتی به کشتی برای صادرات بالتیک به مقصد آسیا از کجا می‌تواند انجام شود؛ وسعت ناوگان رادار خاموش چقدر می‌تواند باشد؛ و نکته مهم آخر اینکه آیا پوتین به وعده خود مبنی بر توقف عرضه نفت به هر کسی که به سقف قیمتی بپیوندد عمل خواهد کرد یا خیر. 

مایکل هی، رئیس جهانی Commodities Research & Strategy Societe Generale به وال استریت ژورنال گفت: «همه این موارد به قدری برای بازارهای نفت مهم هستند که می‌توانند قیمت‌ها را از یک جهت به سمت دیگری به میزان قابل ملاحظه‌ای تغییر دهند.»   

ارسال نظر