کد خبر : 46983

گزارش قیمت‌های پلیمر؛

محدودیت تقاضا به دلیل نگرانی‌ها بر سر اقتصاد

احتمال می‌رود در صورتی که شاخص‌های بنیادین کنونی بازار تداوم داشته باشند، قیمت‌های پلی‌اولفین روندی ثابت تا صعودی را در نوامبر طی کنند. اگرچه احتمال می‌رود بازارهای پی‌وی‌سی، پلی‌اتیلن ترفتالات و استایرن روندی ثابت تا کاهشی داشته باشند، زیرا علیرغم افت اخیر قیمت‌ها، آن‌ها همچنان در بالاترین سطوح تاریخی خود به سر می‌برند.

محدودیت تقاضا به دلیل نگرانی‌ها بر سر اقتصاد

پتروتحلیل-بازار ترموپلاستیک اروپا در ماه اکتبر روند قیمتی دوسویه‌ای را تجربه کرده است. بازار‌های پلی‌اولفین شامل تثبیت قیمتی تا رویه‌های افزایشی جزئی شدند. قیمت‌های پلی‌استایرن، پی‌وی‌سی و پلی‌اتیلن ترفتالات به روند نزولی خود ادامه دادند.

تولیدکنندگان پلی‌اتیلن سبک/ پلی‌اتیلن سبک خطی ابتداً علیرغم افت 45 یورویی هزینه‌های اتیلن، افزایش 150 یورو در هر تن را هدف قرار دادند. البته ضعف تقاضا و واردات محموله‌های رقابتی موجب شد تا قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک/ پلی‌اتیلن سبک خطی شامل روندی ثابت تا افزایش جزئی شوند. قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین همزمان با اعمال افزایش هزینه‌های انرژی، 50 یورو در هر تن افزایش یافتند.

همچنین قیمت‌های پلی‌پروپیلن بعد از پنج ماه روند نزولی متوالی، شاهد سیر افزایشی بودند. علیرغم افت 50 یورویی قیمت‌های پایه پروپیلن، پلی‌پروپیلن به میزان 20 یورو در هر تن اوج گرفت.

همچنین در اتفاقی عکس آن، قیمت‌های پلی‌استایرن علیرغم افزایش 9 یورویی مونومر استایرن در طی اکتبر، به روند نزولی خود ادامه دادند. تولیدکنندگان کاهش هزینه‌های انرژی و تقاضای ضعیف را در نظر گرفتند. قیمت‌های پی‌وی‌سی در نتیجه تقاضای ضعیف و رشد محموله‌های وارداتی ارزان‌تر کاهش یافتند. همچنین قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری در ماه اکتبر، در نتیجه قیمت‌های رقابتی محموله‌های وارداتی، کاهش هزینه‌ها و تقاضای ضعیف، به طور قابل توجهی افت کردند.

تقاضای ضعیف

تقاضای پلیمر اکتبر در سراسر دسته‌بندی محصولات، زیر سطوح نرمال باقی ماند. تبدیل‌کنندگان نگران وخامت اوضاع اقتصادی و رکود احتمالی هستند.

همچنین تبدیل‌کنندگان اروپایی به طور فزاینده‌ای به دنبال تأمین نیازهای خود از طریق مواد وارداتی ارزان قیمت‌تر می‌باشند. با توجه به افت نرخ‌های باربری از آسیا به کمترین میزان‌های خود از سال 2020، قیمت‌های وارداتی رقابتی‌تر هستند. اگرچه نشانه‌هایی از ذخیره‌سازی آزمایشی خریداران با پیش‌بینی روند صعودی قیمت‌ها در ایام آتی دیده شد.

تقاضای بسته‌بندی و دارویی عملکرد نسبتاً مناسبی دارند، اما تقاضای دیگر بخش‌ها نظیر ساخت و ساز، کالای مصرف‌کننده و مبلمان، رو به افول هستند.

عرضه اندک

تولیدکنندگان اروپایی تولیدات خود را کاهش داده و در واکنش به تقاضای اندک، برنامه‌های تأمین و نگهداری واحدهای خود را جلو انداخته‌اند. البته دسترسی‌پذیری کافی برای تأمین نیاز تبدیل‌کنندگان وجود دارد. همچنین عرضه به واسطه روند ثابت محموله‌های وارداتی حمایت شده است. سطوح قیمتی بالا در اروپا و افت نرخ باربری، فروشندگان را وسوسه کرده تا محموله‌های خود را به سمت اروپا تغییر مسیر دهند.

خلاصه‌ای از آخرین مشکلات در تولیدات به شرح ذیل است:

• پیش‌بینی می‌شود واحد 350 هزار تنی شرکت بروج واقع در الرویس، تا پایان 2022 فعالیت‌های خود را از سر بگیرد
• همچنین شرکت ایندوراما در 18 اکتبر بر تولیدات اسید ترفتالیک خالص و پلی‌اتیلن ترفتالات در واحد خود در روتردام اعلام فورس ماژور کرد
• شرکت توتال‌انرژیز بعد از مواجهه با مشکل فنی در دو واحد خود در بلژیک، در تمام واحدهای پلی‌پروپیلن مجموعه در سراسر اروپا اعلام فورس ماژور کرد
• شرکت ترینسئو در حال بازنگری برنامه‌های خود برای تعطیلی واحد مونومر استایرن زیان‌ده در بولن آلمان با ظرفیت 300 هزار تن در سال می‌باشد 
• بوریالیس در 1 اکتبر فعالیت واحد پروپیلن خود در بلژیک را از سر گرفت
• کراکر لیوندل‌باسل در فرانسه همچنان بعد از آتش‌سوزی در اوت 2022 تعطیل است، و فعالیت‌های آن تا اوایل 2023 از سر گرفته نخواهد شد
• کارگران هشت پالایشگاه و پتروشیمی توتال در 27 سپتامبر، اعتصابی را با هدف محاصره کامل پالایشگاه‌ها و انبارهای سوخت گروه آغاز کردند
• عملیات تأمین و نگهداری در کراکر او‌ام‌وی در بورگ‌هاوزن آلمان تقریباً تکمیل شده، و این واحد به تدریج فعالیت‌هایش را از سر خواهد گرفت

دورنمای کلی نوامبر

احتمال می‌رود در صورتی که شاخص‌های بنیادین کنونی بازار تداوم داشته باشند، قیمت‌های پلی‌اولفین روندی ثابت تا صعودی را در نوامبر طی کنند. اگرچه احتمال می‌رود بازارهای پی‌وی‌سی، پلی‌اتیلن ترفتالات و استایرن روندی ثابت تا کاهشی داشته باشند، زیرا علیرغم افت اخیر قیمت‌ها، آن‌ها همچنان در بالاترین سطوح تاریخی خود به سر می‌برند.

پلی‌اتیلن سبک/ پلی‌اتیلن سبک خطی

بازارهای پلی‌اتیلن سبک/ پلی‌اتیلن سبک خطی اروپا در ابتدای اکتبر پس از پنج ماه روند نزولی شدید متوالی تغییر جهت دادند. تولیدکنندگان ابتداً علیرغم افت 45 یورویی قیمت‌های قراردادی اتیلن، اقدام به افزایش 150 یورویی قیمت‌ها کردند، که بخشی از آن در جهت پوشش افزایش هزینه‌های انرژی بود. خریداران در مقابل چنین افزایش قیمتی مقاومت کرده، و قراردادها عموماً میان قیمت‌های ثابت با کمی افزایش منعقد شدند.

تقاضای پلی‌اتیلن سبک/ پلی‌اتیلن سبک خطی همچنین زیر سطوح نرمال قرار دارد، اگرچه روند صعودی جزئی در دوره پسا تعطیلات مشاهده شد. تبدیل‌کنندگان نگران وخامت اوضاع اقتصادی و رکود احتمالی هستند.

تولیدکنندگان اروپایی تولیدات خود را در پاسخ به تقاضای اندک کاهش داده‌اند، و همچنین دسترسی‌پذیری مواد تحت تاثیر اعتصابات در فرانسه قرار گرفته است. البته جریان جالب توجه واردات، افت عرضه داخلی را جبران کرده است.

پلی اتیلن سنگین

بازارهای پلی‌اتیلن سنگین نیز در ابتدای اکتبر پس از پنج ماه روند نزولی متوالی سنگین تغییر جهت دادند. تولیدکنندگان علیرغم افت 45 یورویی قیمت‌های قراردادی اتیلن، اقدام به افزایش 100 یورویی قیمت‌ها کردند، که بخشی از آن در جهت پوشش افزایش هزینه‌های انرژی بود. فروشندگان پلی‌اتیلن سنگین همزمان با افزایش برنامه‌ریزی شده هزینه‌ها، 50 یورو از افزایش قیمت‌ها را برای پوشش سیر صعودی هزینه‌ها اختصاص دادند.

با توجه به کاهش تولیدات و تأثیر اعتصابات در فرانسه، دسترسی‌پذیری پلی‌اتیلن سنگین در مقایسه با پلی‌اتیلن سبک/ پلی‌اتیلن سبک خطی مقداری کمتر بود. البته دسترسی‌پذیری کافی برای تأمین نیاز تبدیل‌کنندگان وجود دارد.

تبدیل‌کنندگان نگران وخامت اوضاع اقتصادی و رکود احتمالی هستند. بنابراین، تقاضای پلی‌اتیلن سنگین زیر سطوح معمول باقی مانده است، اگرچه همزمان با ذخیره‌سازی تبدیل‌کنندگان با انتظار سیر صعودی قریب‌القوع قیمت‌ها، بازار شاهد روند افزایشی جزئی بود.

پلی پروپیلن

تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن اروپا علیرغم افت 50 یورویی قیمت‌های قراردادی پروپیلن، برنامه افزایش 50 تا 100 یورویی قیمت‌ها شامل اضافه پرداخت انرژی را مطرح کردند. این امر به دنبال پنج ماه روند نزولی شدید می‌باشد. از آنجایی که تقاضا ضعیف باقی ماند و اضافه پرداخت‌های انرژی نمی‌توانند به طور کامل بر روی قیمت‌های معاملاتی منعکس شوند، درخواست‌های اولیه کاهش یافتند. قراردادها به طور گسترده‌ای با یکدیگر متفاوت‌اند؛ از ثبات قیمتی تا افزایش آن به میزان 50 یورو در هر تن.

تقاضای پلی‌پروپیلن در سطوح اندک باقی مانده است، البته بر اساس مشاهدات تعدادی از معامله‌کنندگان در حال ذخیره‌سازی آزمایشی با انتظار سیر صعودی قریب‌القوع قیمت‌ها می‌باشند.

تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن در تلاشی در جهت دستیابی به تعادل بهتری در بازار، نرخ بهره‌برداری ماه‌های اخیر خود را 20 تا 30 درصد کاهش داده‌اند. همچنین دسترسی‌پذیری مواد به دلیل اعتصابات و تعطیلی‌های برنامه‌ریزی شده و نشده مختل شده است. اگرچه عرضه به واسطه ثبات جریان وارداتی مورد حمایت قرار دارد.

پی‌وی‌سی

تولیدکنندگان پی‌وی‌سی عمدتاً‌ اکتبر را با آمادگی برای پذیرش افت جزئی قیمت‌ها همزمان با ضعف تقاضا، قیمت‌های رقابتی وارداتی و افت هزینه‌های اتیلن آغاز کردند. بر همین اساس، قیمت‌های پایه پی‌وی‌سی 25 تا 30 یورو در هر تن کاهش یافته و به کمترین سطوح خود در سال جاری رسیدند. با توجه به هزینه‌های بالای تولید در اروپا در مقایسه با باقی جهان، تولیدکنندگان میلی به اعمال رویه‌های کاهشی بیشتر نداشتند.

تولیدکنندگان نرخ‌های بهره‌برداری خود را در جهت رسیدن به تعادل بهتر در عرضه و تقاضا کاهش دادند. شکاف‌های داخلی عرضه به اندازه کافی توسط محموله‌های وارداتی آمریکایی و هندی با سطوح قیمتی رقابتی پر شده‌اند. قیمت‌های بالا در اروپا، فروشندگان را به تغییر جهت محموله‌های خود به این منطقه وسوسه می‌کند.

فعالیت‌های خرید اکتبر در سراسر بازارهای مصرف نهایی به استثنای بخش دارو، به طور مضاعفی کاهش یافت. همزمان با افزایش تردیدها در رابطه با چشم‌انداز اقتصادی، تبدیل‌کنندگان از سطوح ذخایر کافی برخوردار هستند.

پلی استایرن

قیمت‌های پلی‌استایرن علیرغم افزایش 9 یورویی قیمت‌های پایه مونومر استایرن، مجدداً در اکتبر کاهش یافتند. تولیدکنندگان کاهش هزینه‌های انرژی و تقاضای ضعیف را در نظر گرفتند. قیمت‌های پلی‌استایرن معمولی و پلی‌استایرن مقاوم به ترتیب، 50 یورو در هر تن و 40 یورو در هر تن کاهش یافتند. پیش‌بینی می‌شود در ماه آتی تخفیفات بیشتری ارائه شود.

علیرغم کاهش تولیدات و اعلام فورس ماژور در واحدهای تولیدی بزرگ در فرانسه، عرضه پلی‌استایرن برای تأمین سطوح پایین تقاضا بیش از نیاز است.

تقاضا به دلیل افزایش نگرانی‌ها در رابطه با روند نزولی اقتصادی و تورم، افت کرده است. در حالی که تقاضای بسته‌بندی عملکرد نسبتاً خوبی دارد، فعالیت خرید از سوی بخش مصرفی نظیر کالای مصرف‌کننده و مبلمان در حال کاهش است. روند نزولی بخش ساخت‌وساز،   تقاضای پلی‌استایرن معمولی و پلی‌استایرن انبساطی را تحت تأثیرات منفی خود قرار داده است.

پلی‌اتیلن ترفتالات

قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات بعد از تغییر جهت در اوت، برای سومین ماه متوالی به روند نزولی خود ادامه دادند. در نتیجه قیمت‌های وارداتی رقابتی، کاهش هزینه‌ها و تقاضای ضعیف، قیمت‌های قراردادی پلی‌اتیلن ترفتالات 80 یورو در هر تن در ماه اکتبر کاهش یافتند.

تولیدکنندگان پلی‌اتیلن ترفتالات اروپا تحت فشار فزاینده قیمت‌های وارداتی رقابتی عمدتاً از سوی ویتنام، هند، کره جنوبی و چین بوده‌اند. با توجه به افت نرخ‌های باربری از آسیا به کمترین میزان‌های خود از سال 2020، قیمت‌های وارداتی رقابتی‌تر هستند. در حالی که تقاضا برای محصولات داخلی اندک است. تبدیل‌کنندگان اروپایی بیش از پیش نیازهای خود را از مواد ارزان‌تر آسیایی تأمین می‌کنند.

تولیدکنندگانی که میان افزایش هزینه‌ها و ضعف مصرف گیر افتاده‌اند، نرخ بهره‌برداری خود را کاهش داده یا اقدام به عملیات تأمین و نگهداری کرده‌اند. اگرچه این امر تأثیر اندکی در حمایت جو کلی داشت، و افت بیش از پیش قیمت‌ها در نوامبر محتمل است.

ارسال نظر