کد خبر : 46970

• روسیه در تلاش است تا پیش از اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا محموله‌های نفت خود را تحویل دهد. • پیش از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا که شناورها را از بیمه محروم می‌کند، روسیه زمان کمی برای تحویل محموله‌های نفت خام از بندرهای بالتیک به چین و هند دارد. • با پیش‌بینی کاهش عرضه پس از اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا، شرکت‌های تجاری و پالایشگاه‌ها شتابان به دنبال رزرو تانکرهای ذخیره در روتردام برای ماه‌های آتی هستند.

پتروتحلیل-به نظر می‌رسد سه کشوری که به تداوم صادرات نفت خام مسکو پس از تهاجم آن به اوکراین کمک کردند، مجدداً برای بشکه‌های روسی به بازار بازگشته‌اند، و همزمان ترکیه پیشرو این خریداران است.

افزایش قابل توجه حجم محموله تانکرهای نفت خام که هنوز مقصد نهایی خود را اعلام نکرده‌اند، وظیفه نظارت بر صادرات روسیه را کمی پیچیده‌تر می‌کند، اما اکثر شناورها در نهایت به هند می‌روند، و تعداد کمتری از آن‌ها به مسیر شرقی خود ادامه داده و به چین می‌رسند. با محاسبه این کشتی‌ها، در هفته‌های اخیر شاهد روند افزایشی ثابت جریان نفت خام روسی به ترکیه، چین و هند بوده‌ایم.

تقریباً تمام تانکرهای حامل نفت خام روسیه که مقصدهایی مانند پورت‌سعید، جبل‌الطارق یا "برای سفارش" را نشان می‌دهند، در نهایت به یکی از این سه کشور ختم می‌شوند.

پیش از اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا در 5 دسامبر که شناورها را از بیمه و دیگر خدمات محروم خواهد کرد، زمان اندکی برای تحویل نفت خام از بندرهای بالتیک روسیه به چین و هند باقی مانده است. کشتی‌های اعزامی از پریمورسک و آست-‌لاگا برای رسیدن پیش از ضرب‌الاجل 5 دسامبر به پایانه‌های تخلیه در شرق چین، باید در روز 21 اکتبر سفر خود را آغاز می‌کردند.

جریان‌های نفت به چین، هند و ترکیه در ژوئن با 2.2 میلیون بشکه در روز به اوج خود رسیدند. در چهار هفته منتهی به 14 اکتبر این میزان به حدود 350 هزار بشکه در روز کاهش یافت. اگرچه، محموله‌ها به ترکیه تا به اینجای سال به سطوح بالای جدیدی رسیده‌اند، در حالی که حجم تانکرهای حامل نفتی که هنوز مقصدشان مشخص نشده آن قدر زیاد است (معادل بیش از 450 هزار بشکه در روز)، که می‌تواند پس از مشخص شدن مقصدهای اصلی‌شان، مجموع محموله‌های ارسالی به این سه کشور را در دوره پسا تهاجم به میزان‌های بالای جدیدی برساند.

در این میان، با پیش‌بینی کاهش عرضه پس از اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا، شرکت‌های تجاری و پالایشگاه‌ها شتابان به دنبال رزرو تانکرهای ذخیره در روتردام برای ماه‌های آتی هستند.

مقصد جریان‌های نفت خام

مجموعه صادرات روسیه بر اساس میانگین چهار هفته‌ای افزایش یافت، و با گذر از 3 میلیون بشکه در روز برای اولین بار در 5 هفته گذشته، به بیشترین سطوح خود از اواسط اوت اوج گرفت. این سیر صعودی در نتیجه افزایش صادرات به سه منطقه اصلی قاره اروپا صورت گرفت.

تمام مقادیر یاد شده به استثنای گرید KEBCO قزاقستان هستند. این‌ها محموله‌های شرکت نفت قزاقستانی KazTransoil هستند که از روسیه برای صادرات از طریق آست-‌لاگا و نووراسییسک عبور می‌کند.

بشکه‌های قزاق با نفت خام روسی ترکیب می‌شوند تا گرید صادراتی یک‌دستی را ایجاد کنند. از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، قزاقستان نشان تجاری محموله‌های خود را برای ایجاد تمایز با محموله‌های شرکت‌های روسی، نوسازی کرده است. نفت خام ترانزیت به طور اخص از تحریم‌های اتحادیه اروپا بر محموله‌های دریابرد روسیه که از ماه دسامبر اجرایی می‌شوند، معاف می‌باشد.

مقصد جریان‌های نفت خام:

اروپا:

صادرات نفت خام دریابرد روسیه به اروپا در چهار هفته منتهی به 14 اکتبر و برای اولین بار از ابتدای سپتامبر به میزان 714 هزار بشکه در روز اوج گرفت. جریان‌های صادراتی از آن دوره تا 7 اکتبر به میزان 14 درصد یا 89 هزار بشکه در روز افزایش یافتند. این مقادیر محموله‌های صادراتی به ترکیه را شامل نمی‌شوند.

حجم‌های صادراتی از روسیه به کشورهای شمال اروپا در چهار هفته منتهی به 14 اکتبر افزایش یافت و ضرر هفته‌ گذشته خود را جبران کرد. تمام محموله‌ها به تانکرهای ذخیره در روترداوم رفتند.

صادرات به کشورهای مدیترانه در چهار هفته منتهی به 7 اکتبر اوج گرفت. جریان‌ها به این منطقه، شامل ترکیه، که مستثنی از مقادیر اروپاست، به بیشترین میزان خود در 5 هفته گذشته اوج گرفت - و همزمان حجم‌های صادراتی به ترکیه به بیشترین میزان‌های خود تا به اینجای سال رسیدند.

مجموع جریان‌ها به بلغارستان و رومانی، برای اولین بار در هفت ماه گذشته به بیش از 200 هزار بشکه در روز اوج گرفت، و همزمان تقریباً تمام آن محموله‌ها راهی بلغارستان هستند.

آسیا:

جریان محموله‌ها به مشتریان آسیایی روسیه کاهش یافت. میانگین حجم چهار هفته‌ای نفت خام روانه آسیا، به علاوه شناورهایی که هنوز مقصدشان مشخص نیست، که معمولاً در نهایت به هند و چین می‌روند، از بیشترین میزان خود در 16 هفته گذشته کاهش یافت. محموله‌های روانه آسیا در چهار هفته منتهی به 14 اکتبر در میانگین 1.83 میلیون بشکه در روز قرار گرفتند، که به این میزان باید 160 هزار بشکه در روز از تانکرهای حامل نفتی که همچنان مقصدشان مشخص نیست را اضافه کرد.

همه نفتکش‌هایی که به سمت مقاصد ناشناس آسیایی حرکت می‌کنند، پورت‌سعید یا کانال سوئز را نشان می‌دهند، و همزمان مقاصد نهایی تخلیه بار تا زمانی که این نفتکش‌ها از آبراه به سمت دریای سرخ عبور نکرده باشند مشخص نمی‌شود. اکثر این نفتکش‌ها نهایتاً به هند و چین می‌روند، و همزمان برخی از آن‌ها راهی دیگر مقاصد به مانند فجیره در امارات متحده عربی، یا کلمبو در سریلانکا می‌شوند.

جریان‌ها بر اساس محل‌های صادراتی

مجموع صادرات نفت خام روسیه در هفت روز منتهی به 14 اکتبر در مقایسه با هفته گذشته به میزان 200 هزار بشکه در روز یا 7 درصد افزایش یافت. جریان‌ها به استثنای اقیانوسیه برای تمام مناطق بدون تغییر باقی ماند. مقادیر یاد شده به استثنای حجم‌های صادراتی گرید KEBCO قزاقستان از آست-لاگا و نووراسییسک می‌باشند.

درآمدهای صادراتی

عایدی‌ها به صندوق جنگ کرملین از صادرات نفت خام خود در هفت روز منتهی به 14 اکتبر با اوج‌گیری 9 میلیون دلاری به 134 میلیون دلار افزایش یافت. میانگین درآمد چهار هفته‌ای نیز با اوج‌گیری 2 میلیون دلاری به 145 میلیون دلار افزایش یافت.

بر اساس محاسبات بلومبرگ با استفاده از ارقام منتشر شده توسط وزارت دارایی روسیه، نرخ تعرفه صادراتی اکتبر با میزان 6.06 دلار در هر بشکه، کمترین نرخ از فوریه 2021 بود.

نرخ‌های تعرفه مجدداً در نوامبر افت خواهند کرد، و با رسیدن به 5.83 دلار در هر بشکه، به کمترین سطوح خود از ژانویه 2021 کاهش خواهند یافت. بر اساس آخرین دوره محاسبات از 15 سپتامبر تا 14 اکتبر، در مقایسه با دوره قبلی، تخفیفات نفت اورال در برابر برنت افزایش یافت و در میزان 25.50 دلار در هر بشکه قرار گرفت.

جریان‌ها از مبدأ به مقصد

بر اساس داده‌های مسیریاب شناورها و عوامل بندرها، مجموعاً 30 نفتکش در هفته منتهی به 14 اکتبر، به میزان 22 میلیون بشکه بارگیری کردند. این میزان نشان‌دهنده رشد 1.4 میلیون بشکه‌ای می‌باشد. مقاصد بر اساس سیگنال این کشتی‌ها در زمان نوشتن این متن می‌باشد، و تعدادی از آن‌ها همزمان با پیش‌روی در مسیر، مقصد خود را تغییر خواهند داد. تمام مقادیر یاد شده به استثنای گرید KEBCO قزاقستان هستند.

حجم کلی بارگیری کشتی‌ها از پایانه‌های بالتیک با میزان 1.25 میلیون بشکه در روز بدون تغییر باقی ماند. محموله‌ها از پریمورسک و آست-لاگا به اروپا به بیشترین میزان خود در 6 هفته گذشته اوج گرفت.

حجم محموله‌ها از نووراسیسک در دریای سیاه نیز نسبت به هفته گذشته بدون تغییر باقی ماند.

محموله‌ها از آرکتیک نیزتغییری نداشتند، و همزمان در هفته منتهی به 14 اکتبر سه نفتکش از مورمانسک عازم شدند.

اقیانوسیه تنها منطقه‌ای بود که حجم محموله‌های آن در هفته منتهی به 14 اکتبر تغییر کرد، و همزمان جریان‌ها با میزان 1.04 میلیون بشکه در روز به بیشترین میزان خود در چهار هفته گذشته رسیدند. نه محموله نفت خام ای‌اس‌پی‌او بارگیری شد، که البته یکی از آن‌ها عازم چین بود. و کشتی دیگری عازم هند بود. همچنین محموله‌ای از نفت خام ساخالین عازم چین می‌باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار