کد خبر : 46898

سانسرز: شوک به بازار متانول چین در اوت

به نظر می‌رسد بازار متانول به واسطه قیمت‌های بالای زغال سنگ سیری صعودی به خود گرفته، اما تقاضا اندک بوده، که همین امر توسعه کل زنجیره صنعتی را محدود می‌کند.

سانسرز: شوک به بازار متانول چین در اوت

پتروتحلیل-بازار متانول چین در اوت در محدوده باریکی نوسان کرد. براساس داده‌های سانسرز، قیمت‌های متانول شرق چین در ابتدای و انتهای اوت به ترتیب در میزان‌های 2555 رمینبی در هر تن و 2540 رمینبی در هر تن قرار گرفتند. قیمت‌ها در مقیاس ماهانه با حداکثر نوسان 6.48 درصدی، 0.59 درصد در مقیاس ماهانه و 1.77 درصد در مقیاس سالانه افت کردند.

براساس داده‌های سانسرز، در لیست کالاهای فله در اوت 2022، قیمت 9 نوع کالا در حوزه انرژی در مقیاس ماهانه افزایش یافته، که 5 نوع آن بیش از 5 درصد افزایش یافته، که 38.5 درصد از کالاهای تحت بررسی سانسرز در این حوزه را تشکیل می‌دهند؛ سه کالا با بیشترین نرخ رشد شامل گازوئیل (12.09 درصد)، بنزین (10.91 درصد) و دی‌متیل اتر (7.04 درصد) می‌شوند. 4 کالا در محاسبات ماهانه افت کرده، و 3 کالا شامل افت بیش از 5 درصدی شده، که 23.1 درصد از کالاهای تحت بررسی در این حوزه را تشکیل می‌دهند؛ کالاهایی با بیشترین افت شامل اِل‌اِن‌جی (9.63- درصد)، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (7.08- درصد) و نفت خام برنت (5.90- درصد) می‌شوند. میانگین افزایش/کاهش در اوت، 1.84 درصد بود.

بازار متانول داخلی در ابتدای اوت تحت تسلط نوسانات محدودی قرار گرفت. قیمت تولیدکننده و منابع وارداتی به طور جزئی افزایش و کاهش یافتند. اگرچه به نظر می‌رسد بازار متانول به واسطه قیمت‌های بالای زغال سنگ سیری صعودی به خود گرفته، اما تقاضا اندک بوده، که همین امر توسعه کل زنجیره صنعتی را محدود می‌کند.

در 10 روز ابتدایی اوت، بازار داخلی متانول در سطوح پایین نوسان کرد، معاملات در حالت معمولی قرار داشت، و تاجران تنها به تجدید ذخایر احتیاج داشته، بنابراین جو مناسبی نداشتند. تولیدکننده، قیمت‌های صادراتی خود را در محدوده اندک 20 تا 50 رمینبی در هر تن تطبیق داد، که تاثیر اندکی بر بازار تجاری داشت.

بازار متانول داخلی در اواسط اوت نوسان کرده و سامان یافت، و جو تجاری به طور کل به بن‌بست رسید. در حال حاضر، عرضه و تقاضای بازار متانول هر دو ضعیف بوده، و تاجران عمدتاً در حالت محتاطانه و انتظار و رصد قرار دارند.

در اواخر اوت، تمرکز قیمتی بازار داخلی متانول افزایش یافت، رویه بهبود نفت خام و زغال سنگ تقویت شد، و ذخایر تولیدکنندگان اندک بود. تاجران جوی صعودی داشتند.

براساس داده‌های سانسرز برای اوت 2022، قیمت 5 نوع کالا افزایش یافته، 3 نوع کالا افت کرده، و صفر نوع کالا شامل سیر صعودی و نزولی شدند. کالاهای اصلی که شامل سیر صعودی شده شامل دی‌متیل اتر (7.04 درصد)، کلروفورم (4.63 درصد)، فرمالدهید (3.87 درصد) بودند؛ کالاهای اصلی که سیری نزولی گرفته شامل استیک اسید (9.25- درصد)، دی‌متیل فرمامید (5.56- درصد)، متانول (0.59- درصد) شدند. میانگین افزایش/کاهش در اوت 0.4 درصد بود.

قیمت متانول جنوب شرق آسیا (سی‌ف‌آر) در پایان معاملات روز 1 سپتامبر در میزان 353 تا 354 دلار در هر تن قرار گرفت. بازار متانول سواحل خلیجی آمریکا با افت 2 سنت در هر گالن، در میزان 105.75 تا 106.75 سنت در هر گالن قرار گرفتند؛ بازار متانول فوب روتردام نیز با افت 1  یورو در هر تن، کار خود را با میزان 359.50 تا 360.50 یورو در هر تن به پایان رساند.

عرضه و تقاضای کوتاه‌مدت افزایش یافت. تحلیل‌گران سانسرز پیش‌بینی کردند، بازار متانول چین در کوتاه‌مدت تحت تسلط شوک‌ها قرار گیرد.

ارسال نظر