کد خبر : 46882

چند عرضه‌کننده آسیایی شامل فورموسا تایوان و چندین تولیدکننده چینی تصمیم گرفته تا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش داده یا واحدهای خود را به دلیل سازماندهی مجدد تعطیل کنند.

پتروتحلیل-معامله‌کنندگان در ویتنام و ترکیه خبر از بهبود جزئی قیمت‌های پلی‌پروپیلن در ایام اخیر می‌دهند. هر دو بازار با تکیه بر سیر صعودی میل به خرید و کاهش نسبی دسترسی‌پذیری رزین، تا حدودی بهبود یافته‌اند. پیش از این، قیمت‌ها از مارس تا آوریل و در ادامه تا نیمه اول اوت همزمان با تقاضای ضعیف به دلیل چالش‌های اقتصادی و روند کاهشی جهانی، به میزان‌های قابل توجهی عقب‌نشینی ‌کردند.

براساس شاخص میانگین قیمت‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا وارداتی در ترکیه و ویتنام برابر بوده، و در حدود 80 دلار در هر تن نسبت به چین برتری قیمتی دارند. اگرچه برتری قیمتی ترکیه نسبت به چین به سطوح پیش از پاندمی بازگشت، نرخ نقدی باربری از چین به ترکیه با حدود 300 تا 350 دلار در هر تن همچنان بالا است. به عبارت دیگر، بازار پلی‌پروپیلن ترکیه تخفیفات قابل توجهی نسبت به بازار چین ارائه داده، که همین امر می‌تواند عرضه‌کنندگان جهانی را از این بازار دور کند.

در رابطه با ویتنام، با توجه به سقوط نرخ باربری تا میزان 15 تا 30 دلار در هر تن، پلی‌پروپیلن وارداتی همچنان با برتری قیمتی به نسبت چین معامله می‌شود. این محاسبات حاشیه سود براساس چین نشان می‌دهد که ویتنام به نسبت ترکیه، حاشیه سود مطلوب‌تری را برای عرضه‌کنندگان خارجی ارائه می‌کند.

ویتنام

محدودیت عرضه داخلی در ویتنام، قیمت‌های پلی‌پروپیلن را تقویت می‌کند

بازارهای هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا بدون در نظر گرفتن رویه بهبود کوتاه‌مدت در اوایل ژوئن، از اواخر مارس تا اواسط اوت روند نزولی ثابتی را در ویتنام تجربه کردند. براساس داده‌های کم‌اوربیس، میانگین هفتگی اف‌دی (شامل مالیات ارزش افزوده) و سی‌آی‌اف ویتنام در طی این دوره 27 تا 28 درصد افت کرد.

اگرچه، از زمان آغاز نیمه دوم اوت، قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن ویتنام در نتیجه محدودیت عرضه داخلی همزمان با تعطیلی واحدها در کشور، سیری صعودی داشته‌اند. واحد پلی‌پروپیلن Nghi Son با ظرفیت 400 هزار تن از اواخر مارس به دلیل مشکلات فنی تعطیل بوده است.

گستره کلی قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا و تزریقی در ویتنام با رشد 10 دلاری در مقیاس هفتگی، در میزان 990 تا 1070 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) ارزیابی می‌شوند. همچنین قیمت‌های داخلی هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا با سیری ثابت تا رشدی 1 میلیون دانگی در میزان 26 تا 27 میلیون دانگ (1011 تا 1050 دلار در هر تن بدون مالیات ارزش افزوده) (اف‌دی ویتنام، نقدی، شامل مالیات ارزش افزوده) گزارش شدند.

اختلاف نظر معامله‌کنندگان بر سر شرایط تقاضا

اگرچه اکثر معامله‌کنندگان روند جزئی افزایش قیمت‌های پلی‌پروپیلن در هفته گذشته را تایید کرده، اما در رابطه با طرف تقاضا با هم اختلاف نظر داشتند.

عده‌ای بر این باورند که اوج‌گیری قیمت‌ها تنها از کاهش دسترسی‌پذیری داخلی نشئت گرفته و این رویه بهبود به دلیل تورم بالا و نگرانی‌ها از رکود، هیچ حمایتی از سوی تقاضا دریافت نمی‌کند. اگرچه عده‌ای دیگر، روند رو به رشد ثابتی را پیش‌بینی می‌کنند. یکی از تبدیل‌کنندگان ویتنامی که از عرضه‌کننده سعودی قیمت 1010 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) را دریافت کرده بود اظهار داشت: «از آنجایی که سطوح کنونی قیمت‌ها نسبتاً پایین هستند، احتمالاً جای دیگری برای افت قیمت موجود نباشد.»

ترکیه

هموپلیمر پلی‌پروپیلن وارداتی شاهد اصلاحات صعودی در ترکیه

در هفته گذشته قیمت‌های پایین مبدأ‌های عربستان سعودی و روسیه کمرنگ شده، و همزمان تاجران بعد از فروش تخصیصات ماهانه از بازار کناره‌گیری کردند. قیمت‌های پلی‌پروپیلن رافیا در یا زیر میزان 1000 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف ترکیه) دیگر تکرار نشدند. علاوه بر آن، یکی از منابع از تولیدکنندگان روسی به افزایش 20 تا 30 دلاری قیمت‌ها در مقیاس هفتگی اشاره داشت.

محموله‌های رقابتی روسی و آذربایجانی فشار مضاعفی بر مبدأهای سعودی و روسی وارد کرده، در حالی که در نیمه اول اوت نقشی کلیدی در کاهش بی‌امان قیمت‌ها ایفا کردند. گزارش‌ها اخیراً فروش تمام تخصیصات از سوی تاجران بوده، که پیش‌بینی‌های رویه ثابت تا نسبتاً صعودی برای سپتامبر را تایید می‌کند.

سوال‌ها بر سر به کف رسیدن و صعود قیمت‌ها، خریداران پلی‌پروپیلن را به سمت بازار جذب می‌کند

تولیدکنندگان همچنان در جهت مبارزه با سفارشات اندک محصولات نهایی، با نرخ نسبتاً پایین به فعالیت خود ادامه می‌دهند. با توجه به فشارهای تورمی و همچنین چالش‌های اقتصادی که به تجارت‌های داخلی آسیب زده، صادرات محصولات نهایی در حالت متوسط می‌باشد.

با این حال، افت ارزشمند قیمت‌ها و سوال‌ها بر سر نزدیکی به کف قیمت‌ها، تبدیل‌کنندگان را به بازار بازگرداند. معامله‌کنندگان قصد دارند تا هزینه‌های ناشی از معاملات قبلی با سطوح بسیار بالاتر را کاهش دهند.

تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن در تلاش برای به تعادل رساندن مصرف پایین با کاهش نرخ بهره‌برداری

صحبت بسیاری در سراسر بازار حول کاهش نرخ بهره‌برداری از سوی تولیدکنندگان اروپایی یا تامل در رابطه با آن می‌باشد. دلیل این امر آن است که تولیدکنندگان دیگر توان تحمل افت حاشیه سودها ناشی از هزینه‌های بالای خدمات شهری را نداشتند. آنچه که فشار نگرانی‌های تقاضا را تشدید کرده، بحران انرژی مورد انتظار منطقه در زمستان است.

علاوه بر آن، چند عرضه‌کننده آسیایی شامل فورموسا تایوان و چندین تولیدکننده چینی تصمیم گرفته تا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش داده یا واحدهای خود را به دلیل سازماندهی مجدد تعطیل کنند.

اگرچه همچنان تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن غرب آسیایی باید در این مسیر قدم بردارند، معامله‌کنندگان باور دارند که فروشندگان منطقه‌ای تمایلی به فروش محموله‌های خود در نقطه سربه‌سری ندارند. در واقع، شرکت سعودی پلیمرز برنامه دارد تا واحد پلی‌پروپیلن خود با ظرفیت 400 هزار تن در سال را از یک اکتبر به دلیل عملیات تأمین و نگهداری تعطیل کند. باید منتظر ماند و دید که آیا حاشیه سودهای اندک فروشندگان بیشتری را مجبور به کاهش تولیدات خواهد کرد یا خیر. یکی از تاجران جهانی اظهار داشت: «تولیدکنندگان غرب آسیایی پلی‌پروپیلن به دلیل حاشیه سودهای نامطلوب در ترکیه به سمت چین چرخش کرده‌اند.»

معامله‌کنندگان برنامه دارند همزمان با تداوم نگرانی‌های تقاضا، ضعف چین و هزینه‌های پایین‌تر بالادستی از سویی، و نزدیکی بازگشت خریداران اروپایی از تعطیلات طولانی تابستان و اهداف نسبتاً صعودی‌تر فروشندگان در ترکیه از سویی دیگر، بازارهای جهانی را برای به دست آوردن سرنخ‌های بیشتر دنبال کنند. همزمان با فاکتورهای متغایر، کشاکشی میان خریداران و فروشندگان در ماه آتی تعجب‌آور نخواهد بود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار