کد خبر : 46774

عملکرد ضعیف‌تر تقاضای پلی‌اتیلن ترفتالات پریفورم ترکیه به نسبت سال 2021. پیش‌بینی می‌شود بازارهای پلی‌اتیلن ترفتالات با دنبال کردن مسیر صنایع بالادستی روندی صعودی داشته باشند.

پتروتحلیل-قیمت‌های نقدی بطری پلی‌اتیلن ترفتالات در سراسر بازارهای جهانی در هفته‌های گذشته روندی ثابت تا صعودی را دنبال کردند. تقاضا بعد از اینکه انتظارات فصلی را برآورده نکرد، علائمی از بهبود را در بازارهای بزرگ نشان داد. این اتفاق در کنار سیر صعودی قیمت‌های خوراک، دست فروشندگان را برای اعمال افزایش قیمت جزئی باز گذاشت.

اگرچه نگرانی‌ها در رابطه با موارد جدید ابتلا موضع معامله‌کنندگان را محتاطانه کرده، اوج‌گیری هزینه‌ها و فعالیت‌های فصلی آن‌ها را حمایت کرده است.

روند ثابت تا کمی صعودی بازارهای آسیا با تکیه بر بهبود تقاضا

قیمت‌های صادراتی و وارداتی بطری پلی‌اتیلن ترفتالات در چین و جنوب شرق آسیا با تکیه بر سیر صعودی هزینه‌ها و استحکام تقاضا در دو هفته گذشته، تا میزانی صعود کردند.

اگرچه خوراک پلی‌اتیلن ترفتالات در هفته گذشته تا میزان زیادی عقب‌نشینی کرد، همچنان در مقایسه با سطوح اواخر مه نشان از روند صعودی دارد. نفت خام معاملات آتی نیز از قیمت‌ها حمایت کرد.

در بخش تقاضا، فعالیت فصلی در بازارهای غربی و منطقه‌ای همزمان با افزایش استعلامات قیمتی، علائمی از بهبود را نشان دادند. عامل دیگری که به این شرایط اضافه می‌شود، محدودیت عرضه داخلی در چین است. اگرچه تاجران چینی تایید کردند: «زمانی که گزینه صعود قابل توجه قیمت‌ها بر روی میز است، بازار با مقاومت جدی از سوی صنایع پایین‌دستی مواجه می‌شود.»

در جنوب شرق آسیا، تقاضای منطقه‌ای همزمان با هوای گرم‌تر، نشانه‌هایی از بهبود را نمایان کرد. به همین شکل، تقاضای بازارهای پلی‌اتیلن ترفتالات آمریکا و اروپا همزمان با فصل تابستان عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشتند.

تاجران منطقه‌ای اشاره داشتند، پیش‌بینی می‌شود بازارهای پلی‌اتیلن ترفتالات با دنبال کردن مسیر صنایع بالادستی روندی صعودی داشته باشند. ثبات‌پذیری تقاضای فصلی از بازارهای غربی همچنین بازارهای صادراتی را حمایت خواهد کرد.

نگاه‌ها بر چین همزمان با خیز مجدد موارد ابتلای جدید

اگرچه در چین، نگرانی‌ها همزمان با خیز مجدد موارد ابتلای جدید تقاضای داخلی را تحت فشار قرار داد، و روند قیمت‌ها را بعد از صعود در هفته‌های گذشته، کاهشی کرد.

تعدادی از عرضه‌کنندگان منطقه‌ای همزمان با مشاهده دقیق پیامدهای اقدامات کنترلی جدید بر بهبود تقاضا در چین، تصمیم به تثبیت قیمت‌های خود گرفتند. در صورتی که در نتیجه اقدامات کنترلی جدید عرضه داخلی در چین افزایش یابد، احتمال می‌رود بازارهای جنوب شرق آسیا با افزایش محموله مواجه شوند.

افزایش قیمت بطری پلی‌اتیلن ترفتالات نقدی در شمال غرب اروپا

عرضه‌کنندگان منطقه‌ای با اشاره به سیر صعودی پارازایلن نقدی و قیمت‌های اسید ترفتالیک خالص، قیمت‌های خود را به طور جزئی اصلاح صعودی کردند. براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های نقدی پارازایلن فوب شمال غرب اروپا بعد از افزایش 295 دلاری از اواخر مه، در بیشترین میزان‌های خود در تمام ادوار قرار دارند. بنابراین، پیش‌بینی می‌شود قراردادهای پارازایلن ژوئن کار خود را با صعود قابل توجه سه رقمی به پایان برسانند.

از آنجایی که افت ارزش یورو تقاضای محموله‌های وارداتی دلاری را تهییج کرد، قیمت‌های وارداتی نیز سیر صعودی به خود گرفتند.

در بازارهای غرب اروپا، معامله‌کنندگان خبر از بهبود جزئی فعالیت‌های خرید در بازار نقدی دادند. تعدادی از تبدیل‌کنندگان ادعا کردند که همزمان با فصل اوج بازار، با نهایت ظرفیت در حال فعالیت هستند. تقاضا در هفته‌های گذشته در بخش آب معدنی اولین رویه‌های صعودی خود را نشان داد.

در ایتالیا قیمت‌ها همزمان با رکود کلی فعالیت‌ها در این موقع از سال، روند کاهشی گرفتند. اگرچه هوای گرم‌تر، بازار را تا میزانی حمایت کرد، تورم بالا فعالیت‌های تجاری را مردد نگاه داشت. با این حال، پیش‌بینی‌های ژوئیه خبر از روندی ثابت تا صعودی می‌دهد.

عملکرد ضعیف‌تر تقاضای پلی‌اتیلن ترفتالات پریفورم ترکیه به نسبت سال 2021

نکته آخر و مهم اینکه، علائم بهبود تقاضای بطری‌های پریفورم به بازار داخلی کمک کرد تا بخشی از ضرر هفته‌های گذشته خود را جبران کند. حوزه پریفورم بخش بزرگی از مجموع مصرف بطری پلی‌اتیلن ترفتالات را تشکیل داده، و همین امر دلیل اصلی پشت موضع صعودی فروشندگان می‌باشد.

رشد تخفیف بازار داخلی در مقایسه با بازار وارداتی دلیل دیگری برای رویه‌های صعودی اخیر است. این اتفاق از دسترسی‌پذیری نسبتاً مناسب در داخل ترکیه و عملکرد نامناسب حوزه پایین‌دستی در مقایسه با سال 2021 نشئت می‌گیرد. فصل اوج بازار پلی‌اتیلن ترفتالات در سال جاری نتوانست همگام با الگوی مرسوم پیش‌روی کرده، و همین امر مانعی بر سر راه سیر صعودی تقاضای پریفورم‌ها شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار