کد خبر : 46714

پیشنهاد حمایت ایران از بخش نفتی ونزوئلا

ایران در حال فرستادن محموله‌های میعانات گازی برای رقیق سازی و بهسازی نفت فوق سنگین میدان اورینکو می‌باشد تا این نفت را به گرید صادراتی بدل کند.

پیشنهاد حمایت ایران از بخش نفتی ونزوئلا

پتروتحلیل-به دنبال سفر از پیش اعلام نشده وزیر نفت ایران به کاراکاس در اوایل ماه جاری، ایران حمایت خود از بخش نفتی کشور ونزوئلا تحت تحریم را اعلام کرده است.

بگفته منابع موثق، اوجی با همتای خود تارک الایسامی در اوایل مه قرارداد اولیه‌ای برای تامین تجهیزات پالایشگاهی ونزوئلا در جهت کمک به تعمیر پالایشگاه دولتی پی‌دی‌وی ال پالیتو با ظرفیت 140 هزار بشکه در روز در ایالت کارابوبو امضا کردند. این توافق‌نامه همکاری میان این دو کشور را پررنگ‌تر می‌کند. ایران نقشی اساسی در حمایت از بهبود تولیدات نفت ونزوئلا داشته است؛ براساس تخمین‌های آرگاس، تولیدات نفت ونزوئلا در بازه ژانویه تا آوریل از 470 هزار بشکه در روز در سال گذشته به 700 هزار بشکه در روز در سال جاری افزایش یافته است.

در مبادله‌ای برای نفت خام ونزوئلایی، ایران در حال فرستادن محموله‌های میعانات گازی برای رقیق سازی و بهسازی نفت فوق سنگین میدان اورینکو می‌باشد تا این نفت را به گرید صادراتی بدل کند. براساس داده‌های وورتکسکا، ایران همچنین در حال فرستادن محموله‌های نفت خام سنگین خود به کاراکاس می‌باشد؛ در 7 مه محموله 370 هزار بشکه‌ای با کشتی Dino I discharging به پایانه خوزه ونزوئلا تحویل داده شد. نفت خام سنگین ایرانی با چگالی 29.5 ای‌پی‌آی جایگزین سبک‌تری به نسبت گرید مری ونزوئلایی با ای‌پی‌آی 16.2 می‌باشد.

مشخص نیست که ارسال این محموله‌ها به ونزوئلا در آینده تداوم داشته باشد، اما همزمان با دور اخیر قرنطینه در چین و کاهش تقاضا از سوی این کشور، محموله‌های نفت خام سنگین ایرانی بیشتری در دسترس می‌باشد. خریداران چینی که از مصرف‌کنندگان اصلی نفت خام ایرانی و ونزوئلایی هستند، همچنین فرصت واردات نفت خام اورال روسی با تخفیفات بالا را داشته، که مسکو در صورت اعمال ممنوعیت پیشنهادی واردات نفت از روسیه، آماده تغییر جهت آن از اتحادیه اروپا به چین می‌باشد.

در این میان، تولیدات نفت خام ونزوئلا در صورت بازگشت شرکای پروژه مشترک پی‌دی‌وی، به خصوص شرکت شورون، می‌تواند بیش از پیش افزایش یابد. (بازگشت این شرکت‌ها منوط به برداشته شدن تحریم‌های سال 2019 آمریکا می‌باشد.) کاخ سفید در این هفته گفت که به شرکت شورون آزادی عمل بیشتری برای مذاکرات در رابطه با فعالیت‌های آینده در ونزوئلا خواهد داد -- نشانه‌ای از حسن نیت با هدف ایجاد انگیزه برای گفتگو بین رئیس جمهور نیکلاس مادورو و ائتلاف مخالف خوان گوایدو - اما بدون پیشرفت واقعی در این مذاکرات، لغو تحریم‌ها بعید است.

ارسال نظر