کد خبر : 46654

نگاهی بر بازار پلی‌اتیلن سبک هند همزمان با ارائه تعرفه‌های آنتی دامپینگ جدید

معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند که تعرفه‌ها در یک تا سه ماه آینده اعمال شوند. معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند که محموله‌های سعودی و تایلندی پلی‌اتیلن سبک از این تعرفه‌ها آسیب جدی ببینند.

نگاهی بر بازار پلی‌اتیلن سبک هند همزمان با ارائه تعرفه‌های آنتی دامپینگ جدید

پتروتحلیل-پیش‌بینی می‌شود دولت هند براساس توصیه‌نامه‌ای منطبق بر تحقیقات صورت گرفته از 17 ماه گذشته به دنبال درخواست تولیدکنندگان داخلی، بر واردات پلی‌اتیلن سبک از عربستان سعودی، سنگاپور، تایلند و آمریکا تعرفه‌های آنتی دامپینگ اعمال کند.

وزارت بازرگانی و صنعت هند تعرفه‌های آنتی دامپینگ 17 تا 70 دلار در هر تن را برای مبدا سعودی، 89 تا 217 دلار در هر تن را برای مبدا تایلندی، 185 دلار در هر تن را برای مبدا سنگاپوری و 74 دلار در هر تن را برای مبدا آمریکایی پیشنهاد کرده است.

معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند که تعرفه‌ها در یک تا سه ماه آینده اعمال شوند. یکی از تاجران هندی گفت: «وزارت بازرگانی و صنعت توصیه کرده تا بر واردات پلی‌اتیلن سبک از چهار کشور نامبرده تعرفه‌های آنتی دامپینگ اعمال شود. حالا این توصیه‌نامه‌ها باید در وزارت دارایی مورد بررسی قرار گرفته و سپس پیش از اعمال آن‌ها به هیئت وزیران ارسال شود.»

در این میان شرکت ریلاینس تنها تولیدکننده پلی‌اتیلن سبک هند با ظرفیت تولیدات سالانه 500 هزار تن می‌باشد.

معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند که محموله‌های سعودی و تایلندی پلی‌اتیلن سبک از این تعرفه‌ها آسیب جدی ببینند.

50 درصد واردات پلی‌اتیلن سبک کشور از مبدا غرب آسیایی می‌باشد

براساس داده‌های موثق، هند از آوریل 2020، کدهای تعرفه‌ای جداگانه‌ای در گمرک برای پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سبک خطی استفاده کرد. پیش از این تاریخ، واردات پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سبک خطی با کد تعرفه‌ای یکسان صورت می‌گرفت. براساس داده‌ها، هند در سه ماه دوم، سوم و چهارم سال 2020، در حدود 140 هزار تن پلی‌اتیلن سبک وارد کرد.

عربستان سعودی با سهم 23 درصدی در کل واردات پلی‌اتیلن سبک هند، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده به این کشور بود. به دنبال آن، کشورهای آمریکا و قطر با سهم 16 درصدی و 15 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. امارات متحده عربی با سهم 12 درصدی، چهارمین عرضه‌کننده اصلی پلی‌اتیلن سبک به هند بود.

وقتی سال 2021 را بررسی می‌کنیم، بیش از 210 هزار تن واردات پلی‌اتیلن سبک در هند گزارش شده است. بعد از آغاز تحقیقات، عربستان سعودی جایگاه نخست خود را در سهمیه وارداتی پلی‌اتیلن سبک به هند از دست داد. امارات با سهم 27 درصدی از کل واردات پلی‌اتیلن سبک هند به جایگاه اول این لیست صعود کرد، در حالی که عربستان و قطر به ترتیب با سهم بازار 17 درصدی و 14 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. آمریکا با روند نزولی و سهم 9 درصدی، در جایگاه چهارم لیست قرار گرفت.

آسیب جدی به واردات پلی‌اتیلن سبک سعودی به هند

یکی از معامله‌کنندگان اصلی بازار گرفت: «50 درصد از واردات پلی‌اتیلن سبک هند را مبدا غرب آسیایی تشکیل می‌دهد.» او همچنین توضیح داد: «برخی از محموله‌های وارداتی از عربستان سعودی گاهاً تا میزان بالایی زیر سطوح بازار فروخته می‌شوند. دولت تصمیم گرفته تا آن محموله‌ها را هدف قرار دهد. همزمان، مبداهایی موجود هستند که قیمت آن‌ها با قیمت بازار داخلی برابر بوده و آن‌ها در این لیست تعرفه قرار نگرفته‌اند.»

بگفته تاجران، قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک وارداتی در حال حاضر در میزان 1700 تا 1740 دلار در هر تن سی‌آی‌اف ساحل غربی هند قرار دارند.

سطوح تعرفه‌های آنتی دامپینگ بر محموله‌های سعودی

بر اساس این توصیه‌نامه، صادرات مبدا سعودی از شرکت اتیلن و پلی‌اتیلن سعودی از هر کشوری احتمالاً شامل تعرفه 17.05 دلاری خواهد شد، در حالی که محموله‌های شرکت صداره کمیکال و پالایشگاه رابغ شامل تعرفه‌های 46.73 دلاری خواهند شد.

محموله‌های پلی‌اتیلن سبک عربستان سعودی از هر کشور صادرکننده دیگری به مانند تعرفه‌های اعمال شده بر محموله‌های خود این کشور به جز سه شرکت نامبرده، با تعرفه‌های 70.09 دلاری مواجه خواهند شد. 

تاجران می‌گویند صادرات مجدد محموله‌های سعودی از دیگر بنادر غرب آسیا با سخت‌گیری بیشتری مورد بررسی قرار خواهند گرفت و تعرفه‌های آنتی دامپینگ سعودی بر آن‌ها اعمال خواهد شد.

واردات از سنگاپور و تایلند با تعرفه‌های بالاتری مواجه هستند

در صورتی که دولت یافته‌ها را تایید کند، صادرات یا صادرات مجدد پلی‌اتیلن سبک از سنگاپور احتمالاً با تعرفه‌های آنتی دامپینگ 185.17 دلار در هر تنی در بندرهای هند مواجه خواهد شد.

محموله‌های تایلندی از شرکت پلی‌اتیلن تایلند احتمالاً تعرفه 89.14 دلار در هر تن را دریافت خواهند کرد، در حالی که بر محموله‌های شرکت گلوبال پی‌تی‌تی تعرفه‌های آنتی دامپینگ 134.47 دلار در هر تنی اعمال خواهد شد. براساس توصیه‌نامه، صادرات از دیگر تولیدکنندگان تایلندی از تایلند یا صادرات مجدد از این کشور تعرفه 216.76 دلاری را دریافت خواهد کرد.

تعدادی از تاجران اشاره داشتند که در نتیجه رقابت ناجوانمردانه برای شرکت‌های هندی، گرید پلی‌اتیلن سبک چند لایه تایلندی با قیمت بسیار ارزان به هند فروخته شده است.

در این میان، آمارها نشان می‌دهد که در سه سه ماهه آخر 2020، مجموعاً در حدود 6 هزار تن پلی‌اتیلن سبک از سنگاپور و 4500 تن از تایلند وارد کشور شده است. در سال 2021، واردات از سنگاپور و تایلند با رویه‌ای صعودی به ترتیب در میزان‌های حدودی 12 هزار تن و 8900 تن گزارش شدند.

تعدادی از شرکت‌های آمریکایی معاف از تعرفه شدند

واردات از آمریکا شامل تعرفه آنتی دامپینگ 74.27 دلار در هر تنی می‌شود، البته محموله‌ شرکت‌های وستلیک پلیمرز و وستلیک لانگ ویو شامل تعرفه نمی‌شوند.

براساس روش وضع مالیات در هند، تعرفه‌های موقت بر طبق یافته‌های اولیه اعمال خواهد شد. آخرین ارزیابی‌ها براساس صنایع داخلی و شرایط واردکنندگان صورت گرفته، و سپس تعرفه‌های نهایی آنتی دامپینگ بر کشورهای صادرکننده وضع خواهد شد. 

یکی از تاجران واقع در بمبئی گفت: «اخیراً ما شاهد محموله‌های آمریکایی زیادی نبوده‌ایم، البته به جز محموله‌های کم کیفیت که با هدف بازیافت و فرآوری وارد چرخه بازار شده بودند.»

او اضافه کرد: «احتمالاً دولت قصد دارد جریان وارداتی این محموله‌های کم کیفیت را قانون‌مند کند، یا شاید قصد دارد از هر گونه فرصت آربیتراژ در ایام پیش رو که می‌‌تواند حجم محموله‌های آمریکایی زیادی را به همراه داشته باشد و به بازار داخلی آسیب بزند، جلوگیری کند.

ارسال نظر