کد خبر : 46642

اگر قیمت‌های نفت تا میزان قابل توجهی به دنبال تنش‌زدایی در اوکراین کاهش نیابند، باید انتظار افزایش بیش از پیش قیمت‌ها را داشت. در عین حال تعداد زیادی از تاجران همچنان با چالش‌‌هایی در واردات محموله مواجه بوده و نقدینگی بسیار محدود است.

پتروتحلیل-بازارهای پلی‌اولفین داخلی مصر در هفته گذشته به دنبال افزایش ناگهانی نرخ بهره توسط بانک مرکزی کشور که موجب افزایش ارزش پوند مصر در برابر دلار آمریکا شد، شاهد دور جدیدی از افزایش قیمتی بودند. فعالیت‌های بازار از ضعف تقاضا و مشکلات نقدینگی آسیب دیدند، در حالی که براساس پیش‌بینی‌ها قیمت‌ها در آوریل همزمان با هزینه‌های بالا و محدودیت عرضه افزایش خواهند یافت.

ثبات روند صعودی با توجه به هزینه‌های بالا و محدودیت عرضه

بازارهای داخلی از اوایل تا اواسط فوریه رویه صعودی ثابتی داشته، که اتفاقاً با تصمیم دیگری از سوی بانک مرکزی کشور مواجه شدند. براساس این تصمیم به بانک‌ها اعلام شد تا از پذیرش مجموعه‌های اسنادی برای تامین مالی واردات ممانعت کرده، و بانک‌ها را برای واردات کالا به گشودن اعتبار اسنادی ملزم کرد.

این تصمیم بازارها را آشفته کرد زیرا بسیاری از تاجران بر این باور بودند که این اتفاق هزینه‌ها را افزایش داده و فعالیت بازار را که پیش از این با محدودیت نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کرد را نزولی‌تر خواهد کرد. از آنجایی که توزیع‌کنندگان از این قوانین جدید به عنوان اهرم فشار استفاده کرده، قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن شاهد اوج‌گیری فزاینده بودند.

روند صعودی ثابت تا اواسط مارس ادامه داشت، که در طی آن فروشندگان داخلی یک قدم به عقب نشسته و قیمت‌های بازه بالایی خود را تا میزانی اصلاح کردند. اگرچه از آنجایی که فروشندگان با ذکر محدودیت دسترسی‌پذیری داخلی و افزایش هزینه‌های تجدید ذخایر انبارها با موضع صعودی به بازار بازگشتند، عمر تخفیفات کوتاه بود.

تداوم رویه‌های صعودی به دنبال صعود نرخ و کاهش ارزش ارز

اگرچه ارزیابی‌ها همچنان در جریان است، اما احتمالاً رویدادهای شرق اروپا تاثیر کوتاه‌مدتی بر رشد اقتصاد جهانی خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود اقتصادهای جهانی با اثرات سرریز بی‌شماری از این درگیری مواجه شود و بازارهای نوظهور نظیر مصر نسبت به این اتفاقات آسیب‌پذیر هستند.

با سایه افکندن بیشترین میزان تورم سه سال گذشته بر بازارهای مالی، بانک مرکزی مصر بعد از جلسه سیاست پولی ویژه در 21 مارس، نرخ بهره را برای اولین بار از سال 2017 افزایش داد. با تصمیم بانک مرکزی ارزش پوند مصر در برابر دلار آمریکا افزایش یافته و در هفته گذشته به 18.50 پوند در برابر هر دلار رسید.

به دنبال اعلام افزایش نرخ بهره، مقامات مصری از صندوق بین‌المللی پول درخواست حمایت کرده تا تاثیر بحران اوکراین بر اقتصاد مصر تا میزانی کاهش یابد. این موضوع کاهش ارزش ارز در سال 2016 را برای معامله‌کنندگان یادآور شد، که به عنوان بخشی از درخواست صندوق بین‌المللی پول برای تضمین وام 12 میلیارد دلاری بود.

کاهش ارزش ارز به فشار قیمتی بالا افزوده، و منتج به رویه‌های صعودی قابل توجهی در بازار داخلی شد. قیمت فیلم پلی‌اتیلن سنگین داخلی به میزان 6500 پوند در هر تن (355 دلار در هر تن) افزایش یافت، در حالی که قیمت فیلم پلی‌اتیلن سبک خطی و فیلم پلی‌اتیلن سبک هفته گذشته را با روند صعودی 4500 تا 5500 پوند در هر تن (245 تا 300 دلار در هر تن) به پایان رساندند. شرکت داخلی سایدپک قیمت‌های اولیه مارس خود را اصلاح کرده، و قیمت تمام گریدهای پلی‌اتیلن خود را 3000 پوند در هر تن (164 دلار در هر تن) افزایش داد.

قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن تزریقی و رافیا داخلی نیز در هفته 25 مارس شاهد افزایش 6 هزار پوندی (328 دلار) بودند. اگرچه رشد سریع و قابل توجه قیمت‌ها موجب کناره‌گیری خریداران از بازار شد. خریداران عمدتاً از خریدهای خود دست کشیده و همزمان با فضای بی‌ثبات قیمت‌گذاری‌ها، نیازهای اساسی خود را برطرف کردند.

دورنما صعودی است و تقاضا چگونه مقاومت خواهد کرد؟

یکی از توزیع‌کنندگان اشاره داشت: «اگر قیمت‌های نفت تا میزان قابل توجهی به دنبال تنش‌زدایی در اوکراین کاهش نیابند، باید انتظار افزایش بیش از پیش قیمت‌ها را داشت. در عین حال تعداد زیادی از تاجران همچنان با چالش‌‌هایی در واردات محموله مواجه بوده و نقدینگی بسیار محدود است. دورنمای کوتاه‌مدت صعودی بوده، اما شرایط تقاضا همچنان باعث نگرانی می‌شود. رمضان نیز فرارسیده و معمولاً فعالیت بازار در این ماه کمتر است.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار