کد خبر : 46639

فشارهای تورمی اخیر و افزایش قیمت‌های خوراک قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک وارداتی را بالا برده، و شرایط را برای تبدیل‌کنندگان در جهت حفظ حاشیه سودهای سالم سخت‌تر کرده است. قیمت‌های فیلم پلی‌اتیلن سبک در میزان 1710 تا 1730 دلار در هر تن (سی‌اف‌آر هند) ارزیابی شده است.

پتروتحلیل-وزارت بازرگانی و صنعت هند بعد از تکمیل تحقیقات خود، اعمال تعرفه‌های آنتی دامپینگ بر واردات پلی‌اتیلن سبک از عربستان سعودی، تایلند و آمریکا را توصیه کرد.

تعرفه‌ها متفاوت بوده و مختص به هر تولیدکننده هستند. تعرفه‌ها بر محموله‌های وارداتی از عربستان سعودی در گستره 17.05 تا 70.09 دلار در هر تن می‌باشند. تعرفه‌ها بر واردات از تایلند در میزان 89.14 تا 216.76 دلار در هر تن است. واردات از آمریکا شامل تعرفه‌های 74.27 دلار در هر تنی می‌باشد، اما محموله‌ها از شرکت وستلیک کمیکال از این تعرفه‌ها معاف هستند. محموله‌های وارداتی از امارات متحده عربی، قطر، کره جنوبی و مالزی از مالیات معاف هستند.

وزارت بازرگانی و صنعت هند به دنبال درخواست انجمن تولیدکنندگان شیمیایی و پتروشیمی هند، تحقیقات خود را در 23 اکتبر 2020 آغاز کرد.

واکنش‌ها به یافته‌های وزارت بازرگانی و صنعت هند دوسویه است. تعدادی از معامله‌کنندگان هندی گفتند که تعرفه‌ها برای حراست از بازارهای داخلی توجیه‌پذیر هستند. اعلام این تعرفه‌ها با سررسید کنترل کیفیت پلی‌اتیلن از سوی اداره استاندارد هند در 6 آوریل تقریباً همزمان است. معامله‌کنندگان گفتند که ترکیب این دو اقدام متضمن این امر است که خریداران بدون اختلال در بازار داخلی پلی‌اتیلن، واردات با کیفیت دریافت می‌کنند.

اما دیگر معامله‌کنندگان گفتند که تعرفه‌های آنتی دامپینگ ضروری نیستند، زیرا تولیدات داخلی پلی‌اتیلن سبک توان تامین تقاضا را به خصوص برای گریدهای خاص‌تر ندارد. شرکت خصوصی ریلاینس هند تنها تولیدکننده پلی‌اتیلن سبک کشور با ظرفیت 505 هزار تن در سال می‌باشد. در سال 2021، براساس داده‌های گمرکی هند، خالص واردات پلی‌اتیلن سبک کشور در حدود 212 هزار تن بود.

فشارهای تورمی اخیر و افزایش قیمت‌های خوراک قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک وارداتی را بالا برده، و شرایط را برای تبدیل‌کنندگان در جهت حفظ حاشیه سودهای سالم سخت‌تر کرده است. از آنجایی که تولیدکنندگان چرخشی پلی‌اتیلن سبک/ اتیلن وینیل استات در سراسر جهان به واسطه سود بهتر اتیلن وینیل استات از تولید پلی‌اتیلن سبک صرف‌نظر کرده‌اند، عرضه پلی‌اتیلن سبک به هند محدود شده است.

معامله‌کنندگان در انتظار اعلام رسمی دولت مرکزی هند برای اعمال این تعرفه‌ها هستند. تعدادی از معامله‌کنندگان بازار پیش‌بینی می‌کنند که تعرفه‌ها همانند تعرفه‌های آنتی دامپینگ قبلی بر دیگر کالاها، در دو تا چهار هفته آتی اعمال شوند. وزارت بازرگانی و صنعت توصیه کرده که تعرفه‌های پلی‌اتیلن سبک از تاریخ شروع آن به مدت پنج سال تداوم داشته باشند.

آرگاس در روزهای اخیر قیمت‌های فیلم پلی‌اتیلن سبک را در میزان 1710 تا 1730 دلار در هر تن (سی‌اف‌آر هند) ارزیابی کرد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار