کد خبر : 46629

آیا صادرات میعانات گازی ایران در دولت جدید سه برابر شده است؟

صادرات در جهت کاهش موجودی انبارها افزایش یافت. موجودی انبارها تحت مدیریت دولت سابق تقویت شده بود. همچنین صنعت پتروشیمی از مقداری از این ذخایر بهره برد.

آیا صادرات میعانات گازی ایران در دولت جدید سه برابر شده است؟

پتروتحلیل-به نقل از جواد اوجی وزیر نفت، ایران تحت مدیریت دولت جدید صادرات میعانات گازی خود را بعد از صعود ذخایر نزدیک به 90 میلیون بشکه، افزایش داد.

اوجی گفت، بعد از روی کار آمدن دولت جدید صادرات از میزان پایه صادرات 20 هزار بشکه در روز، دو و نیم تا سه برابر افزایش یافته و به 60 هزار بشکه در روز رسیده است. رئیس جمهور فعالیت خود را از اوت 2021 آغاز کرد. او گفت، برای تامین نیاز گرمایشی کشور در زمستان، تولیدات گاز تحت مدیریت دولت سابق رشد کرده که در کنار آن تولیدات میعانات گازی نیز افزایش یافت و در انبار ذخیره قرار گرفت. او اشاره داشت، ایران قبل از روی کار آمدن دولت جدید 58 تا 87 میلیون ذخایر میعانات گازی فراساحلی و ساحلی داشت. صادرات علیرغم تحریم‌های آمریکا بر ایران افزایش یافت.

او اشاره داشت: «دستور صادر شده بود تا برای مواجهه با چالش‌های ذخایر میعانات گازی، 12 شناور vlcc تهیه شود. اما ما از این مجوز استفاده نکرده و به جای آن شناورهای ذخیره روی آب را آزاد کردیم.»

او گفت، از میعانات گازی در واحدهای پتروشیمی به عنوان خوراک برای تولید سوختی گازوئیل مانند برای مصرف در واحدهای انرژی استفاده می‌شود. 20 میلیون بشکه از ذخایر برای این هدف مورد استفاده قرار گرفته است.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به طور جداگانه در 15 مارس اشاره داشت که شرکت از 21 مارس2021 روزانه 2 میلیون بشکه بنزین صادر کرده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار