کد خبر : 46603

ادنوک در آخرین بررسی‌های خود پیش‌بینی کرد که صادرات گرید موربان این مجموعه از 1.25 میلیون بشکه در روز در مارس سال جاری به 1.5 میلیون بشکه در روز در ژانویه تا فوریه 2023 افزایش یابد.

پتروتحلیل-ادنوک ابوظبی پیش‌بینی می‌کند همزمان با تنوع‌بخشی به نفت خام پالایشگاه داخلی خود، صادرات موربان سبک ترش در سال جاری با روندی ثابت افزایش یابد.

ادنوک در آخرین بررسی‌های خود پیش‌بینی کرد که صادرات گرید موربان این مجموعه از 1.25 میلیون بشکه در روز در مارس سال جاری به 1.5 میلیون بشکه در روز در ژانویه تا فوریه 2023 افزایش یابد. این افزایش صادرات نمایانگر برنامه ابوظبی برای آغاز پالایش نفت خام فراساحلی در پالایشگاه الرویس با ظرفیت 817 هزار بشکه در روز می‌باشد، که در پی آن گرید موربان (با ارزش‌تر) بیشتری برای صادرات فراهم می‌شود.

ادنوک زمانی که در مارس سال گذشته قرارداد آتی موربان را در بورس ابوظبی راه‌اندازی کرد، گزارش پیش‌بینی خود را برای صادرات موربان آغاز کرد. قیمت موربان نسبت به گریدهای فراساحلی امارات برتری داشته، و حجم آن بیش از نیمی از ظرفیت تولید نفت خام ابوظبی با میزان 4 میلیون بشکه در روز را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر، بخشی از جریان موربان برای پالایش داخلی به پالایشگاه الرویس می‌رود. این نفت از میادین ساحلی ابوظبی بوده، و در حال حاضر پالایشگاه الرویس با ظرفیت فرآوری 580 هزار بشکه در روز نفت خام، منحصراً روی این گرید نفت فعالیت می‌کند. اما پروژه مهندسی و ساخت‌وسازی که به پالایشگاه الرویس اجازه فرآوری گریدهای فراساحلی سنگین‌تر با گوگرد بیشتر نظیر زاکوم بالایی را می‌دهد، در اواسط 2022 به پایان خواهد رسید.

قیمت‌های فروش رسمی ماه مارس گرید موربان نسبت به ماه فوریه با قیمت 74.36 دلار در هر بشکه، رشد کرده و در میزان 85.11 دلار در هر بشکه قرار گرفتند. قیمت فروش رسمی مارس، میانگین ماهانه شاخص قیمتی روزانه سنگاپور برای قرارداد معاملات آتی موربان ماه مارس در بورس معاملات آتی ابوظبی در ژانویه می‌باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار