کد خبر : 46600

• قیمت‌های گاز در مرکز تجاری مجازی تی‌تی‌اف هلند - معیار قیمت گاز اروپا - در اوایل روز پنج‌شنبه در آمستردام صعود کرد و در میزان 221 دلار معامله شد. • خاویر بلاس: رکورد صبح پنج‌شنبه نشان‌گر معامله گاز طبیعی با قیمت حدودی معادل 360 دلار در هر بشکه نفت است.

پتروتحلیل-همزمان با تشدید نگرانی‌ها در رابطه با اختلال عرضه گاز روسی، معیار قیمت گاز اروپا در روز پنج‌شنبه، برای دومین روز متوالی به رکوردی جدید رسید، و در قیمتی معادل 360 دلار در هر بشکه نفت معامله شد.

قیمت گاز در اوایل روز پنج‌شنبه در مرکز تجاری تی‌تی‌اف هلند (معیار قیمت گاز اروپا) رشد کرد و با میزان 221 دلار در هر مگاوات ساعت (199.99 یورو) رکورد جدیدی را در بیشترین میزان‌ها به ثبت رساند. این میزان رکورد روز چهارشنبه با میزان 215 دلار (194) در هر مگاوات ساعت را شکست.

بگفته خاویر بلاس ستون نویس بخش انرژی و کالای بلومبرگ، رکورد جدید روز پنج‌شنبه به معنی معامله گاز طبیعی با قیمتی معادل 360 دلار در هر بشکه نفت می‌باشد.

بگفته یکی از تحلیل‌گران «انرژی دانمارک»: «جهش شدید دیگری بازار گاز اروپا را در روز چهارشنبه درنوردید. در مرکز تجاری تی‌تی‌اف هلند، قیمت قراردادهای ماه آتی در طی یک هفته 60 درصد افزایش یافتند، زیرا بازار در تلاش است تا پیامدهای شکست پروژه نورد استریم 2، و احتمال نبود عرضه روسی در سال‌های آتی را هضم کند.» او همچنین پیش‌بینی کرد که روند تداوم خواهد داشت. 

در بعد از ظهر پنج‌شنبه قیمت گاز تی‌تی‌اف از میزان رکورد خود نزول کرد، اما قیمت‌ها بسیار بیشتر از یک هفته گذشته هستند.

یکی از معامله‌کنندگان گاز به رویترز گفت: «از آنجایی که معامله‌کنندگان در حال پیش‌بینی تصمیم‌های سیاسی و اختلالات هستند، بازار بسیار بی‌ثبات است.»

بازار به طور فزاینده‌ای نگران اختلال بالقوه عرضه گاز طبیعی در سناریوهای مختلف شامل تحریم‌های اضافی بر انرژی روسیه، تلافی احتمالی روسیه با توقف عرضه از خط لوله خود، یا ضربه مستقیم به خط لوله حامل گاز روسیه از طریق اوکراین می باشد.

یکی از تحلیل‌گران Engie’s EnergyScan در روز پنج‌شنبه گفت: «جنگ پیش از این به تجهیزات گاز اوکراین آسیب وارد کرده، و پیامدهای احتمالی محدودیت بیش از پیش تحریم‌ها لازم به ذکر نیست.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار