کد خبر : 46598

بهبود حاشیه سودها چندین تولیدکننده کره‌ای را تشویق کرده تا نرخ‌های بهره‌برداری خود را به طور مجدد افزایش بدهند، اما سوالاتی پشت این قضیه نهفته است.

پتروتحلیل-قیمت‌های نقدی اتیلن و پروپیلن بعد از رویه‌های صعودی، در هفته گذشته واکنش‌های حداقلی به قیمت‌های صعودی نفت خام داشتند. جو بازار همچنان با تکیه بر محدودیت عرضه و فعالیت خرید مناسب صعودی می‌باشد. بهبود حاشیه سودها چندین تولیدکننده کره‌ای را تشویق کرده تا نرخ‌های بهره‌برداری خود را به طور مجدد افزایش بدهند، اما سوالاتی پشت این قضیه نهفته است.

محدودیت عرضه اولفین با توجه به کاهش نرخ بهره‌برداری توسط تولیدکنندگان کره‌ای 

قیمت‌های نقدی اتیلن در چهار هفته گذشته 27 درصد رشد کرده‌، در حالی که قیمت‌های پروپیلن در طول مدت بلندتر دو ماهه، روند افزایشی نسبتاً کمتر 20 درصدی را ثبت کرده‌اند.

عرضه اولفین‌ها با توجه به نرخ بهره‌برداری پایین واحدهای کراکینگ و هیدروژن‌زدایی پروپان از ماه دسامبر به پشتوانه مدیریت منضبط تولیدکنندگان کره‌ای محدود بوده است.

آنچه که سیر صعودی قیمتی اولفین را تقویت کرد، اعلام فورس ماژور مرکز کراکینگ نفتا یئوچون بر کراکینگ نفتا شماره 3 خود به دلیل وقوع انفجار در این واحد در روز 11 فوریه بود. شرکت تولیدات خود را در این واحد کراکر متوقف کرده تا نهاد نظارتی کشور بررسی‌های خود را تکمیل کند. بگفته منابع صنعت، انتظار می‌رود این واحد تا سه ماه دیگر تعطیل باشد.

در 23 فوریه قیمت‌های اتیلن نسبت به هفته گذشته در میزان 1220 دلار در هر تن برای چین (سی‌ف‌آر) و 1190 دلار در هر تن برای جنوب شرق آسیا (سی‌ف‌آر) ثابت بودند. در این میان، در زمان مشابه قیمت‌های پروپیلن 10 دلار در هر تن افزایش یافته و در بازارهای چین و جنوب شرق آسیا (سی‌ف‌آر) به ترتیب در میزان 1170 دلار در هر تن و 1140 دلار در هر تن قرار گرفتند. اما با توجه به تشدید بحران میان روسیه و اوکراین، به سیر صعودی قیمت‌های نفت خام واکنشی نشان نداده‌اند.

بهبود حاشیه سودها برای اتیلن و پروپیلن

تولیدکنندگان منطقه‌ای بعد از چندین ماه دوره سخت که قیمت‌های اتیلن و پروپیلن برابر یا زیر هزینه‌های تولید بودند، در حال لذت بردن از حاشیه سودهای سالم هستند.

یکی از معامله‌کنندگان گفت: «حتی بعد از اضافه کردن هزینه 250 دلار در هر تن، پروپیلن و اتیلن به ترتیب دارای حاشیه سودهای 55 دلاری و 105 دلاری هستند.»

تقاضای اولفین قوی باقی ماند

جو بازار همچنان مناسب است. معامله‌کنندگان اشاره داشتند که همچنان خریداران بیشتری نسبت به فروشندگان در بازارهای پروپیلن و اتیلن حضور داشتند.

معامله‌کنندگان گفتند که چندین تولیدکننده به دلیل بهبود حاشیه سودها نرخ بهره‌برداری خود را افزایش داده، که این امر می‌تواند منتج به افزایش عرضه مارس شود.

سه تولیدکننده کره‌ای نرخ بهره‌برداری خود را افزایش می‌دهند؛ آیا عرضه در این ماه بهبود می‌یابد؟

بگفته منابع صنعت، همزمان با حضور خریداران بیشتر در بازار نسبت به فروشندگان و بهبود حاشیه سودهای تولید، احتمال می‌رود چندین تولیدکننده کره‌ای در مارس نرخ بهره‌برداری کراکرهای خود را افزایش دهند. در حقیقت، تعدادی از معامله‌کنندگان اظهار داشتند که شرکت ال‌جی کِم با توجه به کمبود عرضه اتیلن، نرخ کراکر خود را از 80 درصد به 85 درصد افزایش داده، و همچنین شرکت عملیات‌های پایین‌دستی خود را نیز بیشتر کرده است.

ال‌جی کِم از ژانویه نرخ بهره‌برداری سه واحد کراکر خود در یئوسو و دائسان را به 80 درصد کاهش داده است. ال‌جی کِم سالانه 3 میلیون تن اتیلن تولید می‌کند. واحد کراکر یئوسو شرکت، ظرفیت تولید سالانه 1.2 میلیون تن اتیلن را داراست. همچنین کراکر دائسان 1.27 میلیون تن در سال اتیلن تولید می‌کند. سومین و جدیدترین مجموعه آن‌ها در یئوسو سالانه 800 هزار تن اتیلن و 400 هزار تن پروپیلن تولید می‌کند. یکی از معامله‌کنندگان گفت، احتمال می‌رود تولیدکننده در ماه مارس نرخ بهره‌برداری خود را به 90 درصد برساند. براساس گفته‌ها، تولیدکننده دو محموله اتیلن با قیمت حدودی 1180 تا 1190 دلار در هر تن (فوب کره) برای بارگیری در ماه جاری صادر کرده است. تاجران گفتند، محموله‌ها به مقصد چین و تایوان ارسال شده‌اند.

شرکت صنایع پتروشیمی کره (KPIC) (واقع در شهر اولسان) نیز در نظر دارد با هدف افزایش عرضه اتیلن به تولیدکنندگان پلیمر داخلی نرخ بهره‌برداری کراکر خود را از 90 درصد به حدود 95 تا 100 درصد افزایش دهد. این شرکت در کراکر اونسان، سالانه 800 هرار تن اتیلن و 510 هزار تن پروپیلن تولید می‌کند.

بگفته منابع صنعت همچنین احتمال می‌رود شرکت لاته کمیکال در این ماه نرخ بهره‌برداری کراکر خود را از 90 درصد به 95 تا 100 درصد برساند. شرکت در واحدهای دائسان و یئوسو به ترتیب 1.1 میلیون تن در سال و 1.2 میلیون تن در سال اتیلن تولید می‌کند.

یکی از تاجران غربی اشاره داشت: «با توجه به بهبود چشم‌گیر حاشیه سودهای تولید، پیش‌بینی می‌شود که چندین تولیدکننده کره‌ای نرخ بهره‌برداری کراکر و هیدروژن‌زدایی پروپان خود را افزایش داده‌اند. بعد از تحمل ضررها در بیشتر سال 2021، ال‌جی کِم مسلماً می‌خواهد همانند محموله‌های بارگیری مارس، محموله‌های خود را به قیمت 1180 تا 1200 دلار در هر تن ارائه کند. این امر به عملیات‌های پایین‌دستی و توانایی تولیدکنندگان پایین‌دستی پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن برای تداوم نرخ بهره‌برداری بالا در جهت تامین تقاضا در مارس و آوریل بستگی دارد. در صورتی که قیمت‌های اتیلن و پروپیلن به سطوح نزولی بازگردند، احتمالاً تولیدکنندگان مجدداً نرخ بهره‌برداری کراکرها را کاهش خواهند داد.»

محدودیت فزاینده اولفین‌ها در جنوب شرق آسیا

شرکت پی‌تی‌تی تایلند پروپیلن خود را با برتری قیمتی فروخت

همزمان با محدودیت فزاینده عرضه در جنوب شرق آسیا در میان تعطیلی‌های جاری و آتی در سه ماهه اول، محموله‌های کمتری ارائه شده و در صورت ارائه قیمت‌های بسیار بالایی دارند. براساس شنیده‌ها شرکت پی‌تی‌تی گلوبال کمیکال تایلند قراردادی برای محموله بارگیری پروپیلن با برتری قیمتی 40 تا 50 دلاری نسبت به فرمول قیمتی جنوب شرق آسیا (سی‌ف‌آر) منعقد کرده است.

شرکت لاته تایتان به دنبال محموله‌های پروپیلن و اتیلن

در این میان شرکت لاته تایتان مالزی --واحد مالزیایی تولیدکننده کره‌ای لاته کمیکال تایتان-- واحد کراکر خود را برای عملیات تأمین و نگهداری تعطیل کرده و فعالیت خود را از اواخر مارس آغاز خواهد کرد. این واحد کراکر 130 هزار تن در سال پروپیلن و 93 هزار تن در سال اتیلن تولید می‌کند. براساس شنیده‌ها تولیدکننده به دنبال محموله‌های پروپیلن و اتیلن بوده که این امر قیمت هر دو محصول را تقویت کرده است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار