کد خبر : 46457

پتروتحلیل-در روز گذشته شرکت ادنوک ابوظبی اعلام کرد که در بلوک 4 ساحلی خود که تحت عملیات شرکت بالادستی ژاپنی اینپکس می‌باشد، اکتشاف نفتی معادل 1 میلیارد بشکه صورت داده است.

مقامات ادنوک در بیانیه‌ای اشاره داشتند که: «این اکتشاف شامل منابع نفت موربان بوده و نمایانگر اولین یافته از این زمین اعطایی و همچنین از این ساختار زمین‌سناسی می‌باشد.»

این بلوک 6116 کیلومتر مربع را پوشش داده و از شهر اوبظبی تا مرز کشور با امارات کشیده می‌شود. این چاه به دنبال اکتشافات لرزه‌ای سه‌بعدی ساحلی و فراساحلی ابوظبی حفاری شده است. در این بیانیه آمده، ارزیابی‌های بیشتری صورت خواهد گرفت تا تعداد منابع به طور کامل مشخص شود. 

بلوک 4 به عنوان اولین زمین (مناقصه‌ای) اعطایی ابوظبی برای اکتشاف نفت به شرکت اینپکس اعطا شد که خود شامل 6 بلوک می‌شود. شرکت‌های اینپکس و جودکو با سهام 100 درصدی در این بلوک فعالیت کرده، اما ادنوک این گزینه را دارد تا در فاز احتمالی تولیدات در این زمین اعطایی، دارای سهام 60 درصدی باشد.

این بلوک شامل دو میدان نفتی و گازی توسعه‌نیافته به نام‌های رمحان و الحدیریات شده، و همچنین به میدان‌های نفتی ساحلی الضبعیه و الرمیثه و میدان فراساحلی ام‌ الدلخ نزدیک است. 

شرکت اینپکس، که 18.94 درصد از سهام آن برای دولت ژاپن می‌باشد، منافع قابل‌توجهی در صنعت نفت بالادستی ابوظبی دارد. آن‌ها در میدان فراساحلی آپر ژاکوم با ظرفیت 750 هزار بشکه در روز 12 درصد، در میدان فراساحلی لوئر زاکوم 10 درصد، و در میدان‌های نفتی کوچک‌تر سطاح و ام‌ الدلخ (که همگی جز بخش فراساحلی ادنوک بوده) 40 درصد سهام‌دار می‌باشند.

در اوایل ماه جاری، ادنوک برآورد ذخایر نفتی خود را تا 4 میلیارد بشکه افزایش داد، که در مجموع میزان آن را به 111 میلیارد بشکه می‌رساند. این سومین بار بود که در طی سال‌های جاری ذخایر تایید شده افزایش می‌یابند. بیش از نیمی از ذخایر جدید، گرید موربان بوده که برند برتر نفت خام ترش ادنوک به حساب می‌آید. آن‌ها همچنین ذخایر گاز طبیعی خود را 16 تریلیون فوت مکعب افزایش داده، که مجموع ذخایر کشور را به 289 تریلیون فوت مکعب رساند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار