کد خبر : 46412

شاخص‌های اصلی اکتان آسیا؛

پتروتحلیل-بنزین آسیا با انتظار از عرضه سالم از چین عقب‌نشینی کرده، که احتمالاً میل به اجزای تشکیل‌دهنده مخلوط را در این هفته تجاری محدود کند. 

فعالیت خرید نقدی برای ایزومر زایلن مخلوط و تولوئن به دلیل فصل افت تقاضا و تکمیل خریدها در سال جاری، روند نزولی به خود گرفته است. 

در پایان معاملات 12 نوامبر در آسیا، نفت برنت معاملات آتی ژانویه (آی‌سی‌ای) با افت 43 سنت در هر بشکه نسبت به جلسه قبلی معاملات، در میزان 82.40 دلار در هر بشکه ارزیابی شد.

نفتا

به دنبال چرخش زنجیره تجاری تا 16 نوامبر، قرار بود معاملات نفتا تحویل نیمه اول ژانویه در شمال آسیا در این هفته آغاز شود. 

بگفته منابع بازار، از آنجایی که فاصله قیمتی اتیلن شمال شرق آسیا (سی‌اف‌آر) و نفتا ژاپن (سی+اف) برای تولیدکنندگان غیر‌یکپارچه بالای میزان سربه‌سری 300 تا 350 دلار در هر تن باقی مانده و نرخ‌های بهره‌برداری را در بیشترین میزان یا نزدیک به بیشترین میزان نگاه داشت، تقاضای نفتا به عنوان خوراک کراکینگ بخار تقویت شد. پلتس این فاصله قیمتی را در پایان معاملات آسیا در 12 نوامبر در میزان 381.125 دلار در هر تن ارزیابی کرد.

براساس داده‌های پلتس، فاصله قیمتی پارازایلن (سی‌اف‌آر تایوان/چین) و محموله‌های نفتا ژاپن در مقایسه هفتگی 3.045 دلار در هر تن افزایش یافته و در پایان معاملات 12 نوامبر در میزان 144.295 دلار در هر تن قرار گرفتند. بگفته منابع، این فاصله همچنان زیر میزان سربه‌سری در حدود 280 تا 300 دلار در هر تن بوده که جدا کننده‌ها را مجبور کرد تا با نرخ بهره‌برداری پایین به فعالیت خود ادامه دهند. 

براساس داده‌های پلتس، روند صعودی قیمت‌های نفتا از بنزین پیشی گرفت، و فاصله قیمتی بنزین ران 92 سنگاپور و مشتقات نفتا سنگاپور در مقایسه روزانه 87 سنت در هر بشکه کاهش یافت و در 12 نوامبر در میزان 6.28 دلار در هر بشکه قرار گرفت. احتمال می‌رود کاهش این فاصله قیمتی تقاضای نفتا به عنوان حوراک بنزین را تحت فشار قرار دهد.

متیل‌ترت بوتیل‌اتر 

پیش‌بینی می‌شود بازار متیل‌ترت بوتیل‌اتر آسیا در این هفته با توجه به نوسانات در بنزین و مجموعه نفت خام همزمان با تقاضای نقدی ضعیف، در میان تمرکز بازار بر مذاکرات قراردادهای مدت‌دار سالانه، بی‌ثبات باشد. 

احتمال می‌رود با برداشته شدن محدودیت‌های مسافرتی، تقاضای اختلاط بنزین در جنوب شرق آسیا بهبود یابد. اگرچه، تقاضای متیل‌ترت بوتیل‌اتر چین همزمان با کاهش فعالیت‌های اختلاط بنزین، افت نرخ بهره‌برداری پالایشگاه‌ها و کاهش تخصیصات واردات نفت خام، ضعیف باقی ماند. 

احتمالاً افزایش عرضه، نگرانی‌ها را حول عرضه بیش از حد بیشتر کند. پالایشگاه کره‌ای هیوندای ایل‌بانک برنامه دارد تا پایان سال، فعالیت خود را در واحد متیل‌ترت بوتیل‌اتر جدیدش با ظرفیت 200 هزار تن در سال آغاز کند.  

تولوئن

بگفته منابع، از آنجایی که خریداران نیازهای خود تا پایان سال را تهیه کرده‌اند، احتمال می‌رود شاخص‌های تولوئن آسیا در این هفته سیری کاهشی به خود بگیرند. قیمت‌های منطقه‌ای تولوئن همزمان با تقاضای ضعیف نزولی شدند. 

از آنجایی که اختلاط‌کنندگان بنزین نیازهای خود را به طور کامل پوشش داده‌اند، قیمت‌های داخلی چینی روندی نزولی گرفته‌اند. بگفته منابع، محموله‌های تحویل فوری برای اواخر اکتبر در میزان 7000 یوان در هر تن (حدود 943.06 دلار در هر تن) شنیده شده، اما بعد از معاملات 12 نوامبر کاهش یافته و در میزان 6325 یوان در هر تن (850.81 دلار در هر تن) ارزیابی شدند. 

خرید هندی‌ها بعد از جشن‌های دیوالی همزمان با تراکم در بنادر و دیرکرد تحویل بار توسط کشتیرانی کاهش یافته است. مذاکرات قراردادهای مدت‌دار جنوب شرق آسیا نیز به دلیل نرخ‌های بالای باربری که جابجایی‌های معمول را مختل کرده، به تعویق افتاده است.

ایزومر زایلن مخلوط

تقاضای ایزومر زایلن مخلوط آسیا در حال سپری کردن دوران افت تقاضای فصلی خود بوده، در حالی‌که احتمال می‌رود تقاضای اختلاط بنرین چین راکد باقی بماند. 

داده‌های پلتس نشان داد، پس از این‌که زایلن مخلوط دچار افت قیمت شد، در 10 نوامبر با میزان 12.25 دلار در هر تن کم‌ترین فاصله قیمتی با نفتا را تجربه کرد، و در 12 نوامبر هفته را با فاصله 13.13 دلار در هر تن به پایان رساند.

از آنجایی که پارازایلن 15.67 دلار در هر تن افزایش یافته و در میزان 923.17 دلار در هر تن قرار گرفت، فاصله قیمتی ایزومر زایلن مخلوط با پارازایلن در مقایسه هفتگی 35.67 دلار در هر تن افزایش یافت و در 12 نوامبر به میزان 106.17 دلار در هر تن رسید.

اتانول

در فیلیپین، همزمان با کاهش محدودیت‌ها، تقاضای بنزین تا حدود 80 درصد از سطوح پیش از پاندمی بهبود یافت. شرکت‌های نفت بعد از سه ماهه چهارم ناامیدکننده، رزرو عرضه مجدد به کشور برای سه ماهه اول سال بعد را آغاز کرده‌اند. 

میل به خرید برای فوریه و مارس در کشور گزارش شده، اما حجم وارداتی زیر 10 هزار متر مکعب می‌باشد. 

قیمت‌های اتانول وارداتی آمریکایی در فیلیپین از 818.67 دلار در هر متر مکعب در 5 نوامبر به 851.67 دلار در هر متر مکعب در 12 نوامبر افزایش یافت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار