کد خبر : 46397

اگر بانک مرکزی به کاهش نرخ ها ادامه دهد، لیر را پایین بیاورد و هزینه های واردات را افزایش دهد، بعید است که تورم در سال آینده زیر 25 درصد باقی بماند.

پتروتحلیل-پس از جهش تورم ایالات متحده که نگرانی ها در مورد ارزی را که پیش از این به دلیل کاهش نرخ های غیرمتعارف بانک مرکزی مختل شده بود، تشدید کرد، لیر ترکیه در روز پنجشنبه به پایین ترین سطح خود یعنی 9.975 در برابر دلار رسید.

لیر در برابر واحد پول آمریکا تا 1.2 درصد کاهش یافت و به آستانه روانی 10 نزدیک شد. این کشور طی پنج سال دوسوم از ارزش پول خود را کاهش داده است و درآمد ترک ها را همراه با تورم دو رقمی همراه کرده است.

روز گذشته، یک دلار 9.9145 لیر ترکیه ارزش داشت. ارز ترکیه - بدترین عملکرد در بازارهای نوظهور در سال جاری - نیز در مقایسه با یورو داشت که با 11.4386 به پایین ترین سطح روزانه خود نزدیک شد.

آمارهای بالاتر از حد انتظار تورم ایالات متحده، دلار را تقویت کرد، زیرا سرمایه گذاران سیاست های احتمالی فدرال رزرو را پیش از این تشدید می کردند. افزایش نرخ های ایالات متحده تمایل به جذب منابع مالی از اقتصادهای نوظهور با بدهی خارجی بالا، مانند اقتصاد ترکیه دارد. لیر امسال 25 درصد از ارزش خود را از دست داده است، عمدتاً به دلیل نگرانی در مورد اعتبار سیاست پولی، زیرا رئیس جمهور، اردوغان برای افزایش نرخ بهره برای افزایش رشد با وجود تورم نزدیک به 20 درصد فشار آورده است.

از شهریورماه، بانک مرکزی با این استدلال که فشارهای تورمی موقتی است، نرخ بهره خود را در مجموع 300 واحد پایه کاهش داده و به 16 درصد رسانده است. تحلیلگران انتظار دارند علیرغم نرخ واقعی منفی از قبل، تسهیل بیشتر شود.

کریستین ماگیو، تحلیلگر TD Securities گفت: «ترکیه به طور فزاینده ای برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت کمتری دارد».

در صورت کاهش بیشتر نرخ بهره، بازده واقعی ممکن است به منفی 500 یا 600 واحد پایه برسد. و از نظر تاریخی، هر سطحی که تا این حد با بقیه بازار ناهماهنگ باشد، چیزهای خوبی برای ترکیه به ارمغان نمی آورد.»

دویچه بانک گفت که تاکید بانک مرکزی بر تورم اصلی و حساب جاری نشان می دهد که علیرغم کاهش ارزش لیر و جهش قیمت کالاها، نرخ ها را در هر دو ماه نوامبر و دسامبر 100 واحد کاهش خواهد داد.

دویچه بانک گفت: «ما انتظار داریم تورم کل سال را با 19.5 درصد به پایان برساند و در نیمه اول سال آینده بالای 20 درصد باقی بماند».

در حالی که دارایی های خارجی بدهی ترکیه از بالای 20 درصد در پنج سال پیش به 5 درصد کاهش یافته است، افراد و شرکت های محلی نزدیک به رکوردهای ارزهای سخت را در اختیار دارند. داده ها نشان می دهد 233 میلیارد دلار در دارایی های ارز محلی در هفته گذشته، که اندکی نسبت به سپتامبر زمانی که کاهش نرخ آغاز شد، کمتر است.

یک تاجر در یکی از بانک های محلی گفت که ترک ها نسبت به افزایش قیمت ها حساس تر شده اند و حساسیت کمتری نسبت به نرخ های بهره دارند. این تاجر گفت: "ما انتظار داریم مردم محلی با ادامه کاهش ارزش دلار بفروشند."

تورم در بیشتر پنج سال گذشته دو رقمی بوده است و قیمت مواد غذایی در ماه گذشته نسبت به سال گذشته نزدیک به 30 درصد افزایش یافته است. تورم کلی قیمت مصرف کننده در ماه گذشته 19.9 درصد بود.

آتیلا یشیلادا، اقتصاددان استانبول آنالیتیکس، گفت که اگر بانک مرکزی به کاهش نرخ ها ادامه دهد، لیر را پایین بیاورد و هزینه های واردات را افزایش دهد، بعید است که تورم در سال آینده زیر 25 درصد باقی بماند.

در تغییر دستورالعمل، بانک ماه گذشته اعلام کرد کسری حساب جاری مشکل اصلی کشور است و کاهش این کسری کلیدی برای مقابله با ثبات قیمت ها و حمایت از لیر است.

حساب جاری ترکیه در ماه سپتامبر 1.652 میلیارد دلار مازاد به ثبت رساند که دومین ماه متوالی آن با افزایش صادرات و بهبود درآمدهای گردشگری است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار