کد خبر : 46358

صادرات گاز مایع ایران در سپتامبر در میزان 556000 تن قرار گرفت. ثبات صادرات از تولیدکنندگان غرب آسیا. با نزدیکی زمستان نگرانی‌ها در رابطه با عرضه گاز غرب افزایش یافته است.

پتروتحلیل-رامین کریمی: به گفته منابع تجاری، صادرات ایران در اکتبر در حدود میزان 440 تا 450000 تن قرار خواهد گرفت، درحالی‌که در سپتامبر (حجم عمده آن به آسیا بود) در میزان 556000 تن ایستاد، و انتظار می‌رود در نوامبر مجدداً سیر صعودی داشته باشد.

منابع گفتند، صادرات ایران تا 13 اکتبر در میزان حدودی 220000 تن قرار گرفته است. 

یکی از منابع تجاری به پلتس گفت: «حجم‌های صادراتی در اکتبر در مقایسه با سپتامبر کمتر خواهد بود. حجم‌های صادراتی هر ماه در میان 450000 تن تا 530000 تن نوسان می‌کند.»

اگر با تعطیلی واحدها مواجه نشویم، میزان صادرات نوامبر مشابه با میزان سپتامبر ارزیابی می‌شود.»

صادرات گاز مایع ایران از ماه‌های ژوئیه تا اوت با حدود 500000 تن در هر ماه نزدیک به بیشترین میزان خود در 2 سال گذشته شناور بود، و این میزان در سپتامبر نیز افزایش یافت. از آنجایی که واحدهای هیدروژن‌زدایی پروپان بیشتری در چین از عملیات‌های نگهداری باز می‌گردند، میزان صادرات مذکور در کنار حجم‌های ارسالی در اکتبر و نوامبر به بهبود تقاضای چینی‌ها کمک خواهد کرد.

یکی از منابع صنعت گفت، شرکت شیمیایی یانتای وانهوا فعالیت واحد هیدورژن‌زدایی پروپان خود با ظرفیت 750000 تن در سال را از 13 اکتبر آغاز کرد. این واحد در سپتامبر برای مدت 10 تا 40 روز تعطیل شد.

شرکت پتروشیمی فوجی، یکی از زیر مجموعه‌های شرکت اورینتال انرژی، بعد از تعطیلی واحد هیدروژن‌زدایی پروپان خود از اوایل اوت، در حدود اواسط سپتامبر فعالیت‌های آن را از سر گرفت. 

براساس داده‌های پلتس، از آنجایی که تقاضای گرمایشی پیش از زمستان نیم‌کره شمالی افزایش یافت، و نگرانی‌ها بر سر عرضه جهانی گاز همزمان با سیر صعودی قیمت‌های پروپان شمال آسیا به میزان 910 دلار در هر تن در 6 اکتبر (بیشترین میزان از 2 ژوئیه 2014 زمانی که قمیت‌ها به 918 دلار در هر تن رسید) بیشتر شد، قیمت‌های گاز مایع آسیا در حال افزایش هستند. به دنبال توقف‌ جریان بازار، فروشندگان با قیمت‌های مناسبی بازگشتند، و بازار در 15 اکتبرشاهد افت قیمت‌ها به میزان 870.5 دلار در هر تن بود. 

جو صعودی بازار آسیا، با حمایت از سوی تقاضای چینی‌ها برای خوراک همزمان با بهره‌برداری از واحدهای جدید هیدروژن‌زدایی پروپان، قیمت‌های قراردادی ماهانه سعودی‌ها را نیز افزایش داده است. 

براساس داده‌های پلتس، قیمت‌های قراردادی پروپان ماه اکتبر آرامکو سعودی برای پنجمین ماه متوالی افزایش یافت  و در رقم 800 دلار در هر تن (بیشترین میزان از ژوئیه 2014) قرار گرفت، و همچنین قیمت‌های قراردادی بوتان این مجموعه با رسیدن به 795 دلار در هر تن در بیشترین میزان‌های خود از اوت 2014 قرار گرفتند.

بگفته منابع تجاری، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های قراردادی پروپان و بوتان نوامبر برای ششمین ماه متوالی افزایش یابند. در مذاکرات 15 اکتبر قیمت‌های پروپان ماه نوامبر در میزان 845 دلار در هر تن شنیده شد و نسبت به جلسات قبلی رشدی 5 دلاری داشت، درحالی‌که قیمت‌های بوتان 25 دلار در هر تن زیر قیمت‌های پروپان قرار گرفتند.

برتری قیمتی

بگفته منابع چینی، به واسطه قیمت‌های رقابتی مناسب انواع گریدها، محموله‌های گاز مایع ایرانی بیشتری در سال جاری به چین ارسال شده‌اند.

براساس داده‌های منابع تجاری، محموله‌های گاز مایع ایرانی با تخفیف‌های بیشتر 20 تا 30 دلاری نسبت به دیگر محموله‌‌های غرب آسیایی فروخته شدند.

در دور قبلی تحریم‌های غربی در سال 2012، واردکنندگان چینی محموله‌های ایرانی را با تخفیف‌های حدودی 40 تا 50 دلاری در هر تن خریداری می‌کردند. 

مذاکرات بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران از اواسط ژوئن به دنبال انتخابات ریاست ایران متوقف شد. رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن در سخنرانی 21 سپتامبر خود در مجمع عمومی سازمان ملل با تلاش برای احیای مذاکرات گفت در صورتی که ایران به برجام بازگردد ما نیز به طور کامل به آن بازمی‌گردیم.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که تهران آماده بازگشت به مذاکرات است. 

براساس داده‌های تحلیل‌گران پلتس، تا اواسط 2022 ظرفیت اضافی اوپک پلاس بدون حضور ایران در بازار کافی نخواهد بود. بدون حضور 1.5 میلیون بشکه در روز نفت خام اضافی ایرانی در بازار، و محدودیت‌های به وجود آمده برای رشد عرضه آمریکا، بازار نفت می‌تواند نسبت به اختلالات بیشتر آسیب‌پذیر باشد.

عرضه اخیر گاز مایع از دیگر تولیدکنندگان غرب آسیایی ثابت بوده است. 

براساس منابع بازار، شرکت ملی نفت ابوظبی یا ادنوک، قبول کرده است که بدون دیرکرد و بدون اعمال هیچ‌گونه تغییری، قرارداد محموله‌های گاز مایع نوامبر را تنظیم کند.

براساس گزارش‌های قبلی پلتس، قراردادهای ادنوک برای ماه‌های سپتامبر، ژوئیه، ژوئن و آوریل با برنامه‌های لیفترها همراه شد.

تاجران گفتند، شرکت نفت قطر نیز پذیرفته‌ است محموله‌های بارگیری نوامبر را بدون دیرکرد و کاهش میزان تخصیصات ارائه کنند، و حداقل یک لیفتر به مدت یک هفته جلوتر بارگیری خواهد کرد. 

شرکت آرامکو تغییری در تخصیصات ماه اکتبر خود نداد، و تا آخر هفته تصمیم خود را برای محموله‌های نوامبر ارائه خواهد کرد. براساس شنیده‌ها شرکت آرامکو از یکی از شرکت‌های لیفتر ژاپنی درخواست کرده تا غنای بوتان برنامه‌های لیفتینگ اکتبر خود را افزایش دهد. 

در 4 اکتبر، اوپک و هم‌پیمانانش تصمیم‌گیری کردند که به برنامه خود پایبند باشند و تولیدات نفت ماه نوامبر را 400000 بشکه در روز افزایش دهند. 

به دنبال این امر، آرامکو محموله‌های نفت خام خود را به اکثر پالایشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه اختصاص داد، و همزمان تعدادی از این پالایشگاه‌ها به دنبال محموله‌های بیشتری بودند تا در زمان کاهش عرضه از افزایش قیمت‌های رسمی بهره‌مند شوند. 

بگفته منابع، تاجران اظهار داشتند که احتمال می‌رود آرامکو دارای دو تا سه محموله نقدی (اف‌او‌بی) برای ارائه در نوامبر ‌باشد، که نشانگر آن است که آرامکو می‌تواند استعلامات لیفترها برای محموله‌های نوامبر را محقق کند.

بازارهای غربی

صادرات کلی پروپان آمریکا با افزایش 120000 بشکه‌ای در هفته منتهی به 8 اکتبر به 1.37 میلیون بشکه در روز رسید؛ با رسیدن به این محدوده به بیشترین میزان خود در 5 هفته پشت سرهم رسید، و در مجموع در رتبه پنجم بیشترین میزان در نیمه دوم 2021 قرار گرفت. اگرچه، تولیدات پروپان، عرضه محصولات و سهام‌های آمریکا همگی در مقایسه هفتگی افت کردند، و بازارهای جهانی مورد عرضه خود را پیش از زمستان نگران نگاه داشتند.

براساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولیدات پروپان این کشور 37000 بشکه در روز کاهش یافت، اما با ایستادن در میزان 2.31 میلیون بشکه در روز، برای یازدهمین بار در 14 هفته بالای میزان 2.30 میلیون بشکه در روز قرار گرفت. 

در اروپا، عرضه در پالایشگاه‌ها به دلیل قیمت‌های بالای گاز طبیعی کمتر بوده و این امر عرضه پروپان در بازار نقدی را محدود کرده است، درحالی‌که تقاضای داخلی همزمان با افت دما در حال افزایش است. براساس داده‌های پلتس، این امر منتج به آن شد که قیمت‌ محموله‌های کوچک پروپان (اف‌او‌بی) در 15 اکتبر در منطقه آمستردام – روتردام –آنتورپ به بیشترین میزان خود در برابر محموله‌های بزرگ در طی هشت سال گذشته برسد. 

در 4 اکتبر، اوپک و هم‌پیمانانش تصمیم‌گیری کردند که به برنامه خود پایبند باشند و تولیدات نفت ماه نوامبر را 400000 بشکه در روز افزایش دهند.

به دنبال این امر، آرامکو محموله‌های نفت خام خود را به اکثر پالایشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه اختصاص داد، و همزمان تعدادی از این پالایشگاه‌ها به دنبال محموله‌های بیشتری بودند تا در زمان کاهش عرضه از افزایش قیمت‌های رسمی بهره‌مند شوند.

بگفته منابع، تاجران اظهار داشتند که احتمال می‌رود آرامکو دارای دو تا سه محموله نقدی (اف‌او‌بی) برای ارائه در نوامبر ‌باشد، که نشانگر آن است که آرامکو می‌تواند استعلامات لیفترها برای محموله‌های نوامبر را محقق کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار