کد خبر : 46347

افزایش قیمت پلی پروپیلن داخلی باعث کاهش صادرات چین شد؛

چین، در سه سال آینده به یک صادر کننده خالص پلی پروپیلن رافیا تبدیل می شود

چین، در سه سال آینده به یک صادر کننده خالص پلی پروپیلن رافیا تبدیل می شود

پتروتحلیل-چین 1 میلیون تن پلی پروپیلن (PP) از ژانویه تا آگوست صادر کرد، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 300000 تن افزایش داشت، اما هزینه های بالای حمل و نقل و افزایش قیمت های داخلی ممکن است حجم صادرات را برای بقیه امسال کاهش دهد.

چین از اواسط سپتامبر یک سیاست کنترل دوگانه برای محدود کردن مصرف و شدت انرژی اعمال کرده است، که باعث کاهش تولید زغال سنگ اولیه و افزایش قیمت زغال سنگ به بالاترین حد تاریخی شده است. قیمت های قوی نفت خام نیز از قیمت پلیمرهای پایین دست حمایت کرده است. 

در همین حال، برخی از کارخانه های بزرگ الفین و پلیمرها نرخ بهره خود را کاهش داده یا در شمال شرقی و شرق چین تعطیل شده اند. معاملات آتی PP در مقایسه با 1 سپتامبر که پنجره صادرات بسته شده بود، امروز بیش از 300 دلار در تن افزایش یافت. 

قیمت PP raffia در چین در حال حاضر (1،570 $/تن) است، به این معنی که هزینه یک معامله گر تقریباً 1420 دلار/تن در فوب چین است. هزینه خرید بالا، پیشنهادات معامله گران را به سطوح غیرقابل قبولی سوق داده است. برخی از تولیدکنندگان ممکن است کمی پایین تر با 1400 دلار در تن عرضه کنند، اما این هنوز فراتر از خرید است. 

اصول کلی در چین همچنان صعودی است، اگرچه افزایش قیمت ها بسیار سریع بوده است. هزینه های سنگین زغال سنگ و نفت خام، کاهش نرخ بهره برداری صنعت، افزایش تقاضا در ماه اکتبر در اوج فصل و برخی تاخیرها در ظرفیت های جدید از قیمت PP چین حمایت می کند.

فعالان بازار انتظار دارند که قیمت داخلی چین همچنان بالا باقی بماند و آربیتراژ با بازارهای خارج از کشور تا پایان سال جاری محدود شود. فعالان بازار می گویند حداقل تا پایان امسال، زمانی که تقاضا کاهش می یابد و ظرفیت های جدید به نرخ عملیاتی ثابت می رسند، زمان لازم است تا پنجره صادراتی باز شود.

هزینه های بالای حمل و نقل نیز بر فرصت های صادراتی تأثیر گذاشته است. اوج فصل صادرات چین مارس-می بود، زمانی که آربیتراژ گسترده شد. حجم صادرات از ماه ژوئن کاهش یافته است، عمدتا به دلیل نرخ بالای حمل و نقل و تعطیلی دو هفته ای پایانه میشان در بندر نینگبو-ژوشان در ماه اوت، که باعث ازدحام در بنادر شرقی چین شد. بارگیری از شرق چین دوباره افزایش یافته و نرخ آن به هند از 140 دلار در تن در ماه جولای به 280 دلار در تن رسیده است.

اما چین به افزایش ظرفیت PP خود در بلندمدت ادامه می دهد. خودکفایی چین برای PP در آگوست امسال از 81٪ در سال گذشته به 95٪ افزایش یافته است و ممکن است در آینده همچنان افزایش یابد. چین حتی ممکن است در سه سال آینده به یک صادر کننده خالص رافیا PP تبدیل شود، زیرا در مقایسه با حال حاضر به طور بالقوه تجارت ثابت تری دارد.

 

ارسال نظر