کد خبر : 46334

تقاضای ضعیف بازار پلی اتیلن ترکیه متاثر از سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار؛

پتروتحلیل-قیمت پلی اتیلن در بازار ترکیه این هفته هم ثابت ماند، زیرا بازیکنان منتظر پیشنهادات تامین کنندگان خاورمیانه در ماه اکتبر هستند.

انتظار می رود قیمت های جدید در روزهای آینده منتشر شود. در حال حاضر فشار در بازارقوی است، زیرا در دسترس بودن برای همه پلیمرها محدود است. انتظار می رود تخصیص ها همچنان محدود باقی بمانند، زیرا تاخیرهای زیادی در تحویل محموله ها از خاورمیانه وجود دارد. به دنبال سقوط هفته گذشته ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا ، تقاضای اساسی ضعیف است.

تاخیرهای طولانی هنوز یک مسئله است، اما تعداد پیشنهادات LDPE اروپایی ممکن است افزایش یابد.

اگر قیمت پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE) در اکتبر در ترکیه افزایش یابد، ممکن است فروشندگان اروپایی برای عرضه به بازار ترکیه جذب شوند. قیمت LDPE در هفته های اخیر در حال کاهش بوده است و ممکن است پنجره آربیتراژ باز شود و فرصتی برای فروش صادراتی ایجاد کند.

فروشندگان ایرانی همچنان در حال حاضر وجود دارند و عرضه کنندگان به بازار پیشنهاد می دهند و برخی مناقصه ها را برگزار می کنند.

در مرز ترکیه و ایران اختلال ایجاد شده است و یکی از پاسگاه های مرزی به طور موقت بسته شده است. این امر باعث افزایش زمان صف بندی در سایر ایستگاه های ورودی شده است. نرخ حمل و نقل نیز حدود 10 دلار در تن افزایش یافته است.

با این حال قیمت پلی اتیلن سنگین فیلم ایران در محدوده ۱۳۳۰ تا ۱۳۸۰ دلار در هر تن CPT و پلی اتیلن سنگین بادی ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۰ دلار در هر تن CPT در بازار ترکیه گزارش شده است که نسبت به هفته قبل ثابت بوده است. همچنین پلی اتیلن سبک خطی ایران هم در محدوده ۱۳۹۰ تا ۱۴۵۰ دلار در هر تن CPT گزارش شده است. پلی اتیلن سبک ایران هم در محدوده ۱۶۱۰ تا ۱۶۶۰ دلار در هر تن CPT قرار دارد.

در همین حال قیمت پلی پروپیلن در بازار ترکیه در این هفته اندکی افزایش داشت. هنوز پیشنهادات جدید مبدا خاورمیانه در بازار شنیده نمی شود، اما معامله گران در حال حاضر با افزایش قیمت، محموله های خود را می فروشند. حتی پیشنهادات بالاتر در دسترس است، اما خریداران این پیشنهاد را تا به امروز نپذیرفته اند.

علیرغم تلاش برای کاهش عقب ماندگی در بنادر آنها، انتظار می رود تخصیص منابع خاورمیانه در اکتبر کمتر از حد معمول باشد. افزایش هزینه های انرژی، نرخ حمل و نقل بیشتر و تاخیر طولانی در حمل و نقل همه فشار قابل توجهی را بر قیمت PP اعمال می کند.

با این حال در این هفته قیمت پلی پروپیلن رافیای خاورمیانه و هند با ۱۰ دلار افزایش به کانال ۱۶۰۰ تا ۱۶۵۰ دلاری در هر تن CFR بازار ترکیه رسید، رافیای ایران ثابت و در محدوده ۱۶۰۰ تا ۱۶۴۰ دلار در هر تن CPT باقی ماند. پلی پروپیلن فایبر خاورمیانه و هند هم با ۵۰ دلار افزایش به رقم ۱۷۰۰ تا ۱۷۴۰ دلار در هر تن CFR در بازار ترکیه رسید. فایبر ایرانی هم در کانال ۱۷۱۰ تا ۱۷۳۰ دلاری در هر تن CPT بازار ترکیه گزارش شده است که ۴۰ دلار افزایش قیمت داشته است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار