کد خبر : 46315

محدودیت کانتینرهای باربری و تراکم بندرها، بیش از پیش فشار را بر بازار پتروشیمی وارد کرده است؛

پتروتحلیل-انتظار می‌رود تعطیلات ابتدای هفته در چندین بازار اصلی آسیایی، مانند چین و کره‌جنوبی، موجب رکود نسبی در فعالیت‌های بازار شود. 

جریان محموله‌ها در بندرهای شرقی چین همچنان به دلیل محدودیت‌های مربوط به کووید-19 آرام بوده، درحالی‌که کمبود کلی کانتینرهای باربری نیز فعالیت‌های تجاری را مختل کرده است.

متانول

به نظر می‌رسد این رویه صعودی در قیمت‌های متانول آسیا در هفته جاری به پشتوانه قیمت‌های بالای زغال سنگ در چین و محدودیت عرضه محموله‌های نقدی در شمال شرقی آسیا و هند، پابرجا بماند. 

تولیدکنندگان غرب آسیایی قیمت‌های متانول چینی را از نزدیک زیر نظر داشته، و احتمالاً قصد افزایش قیمت‌های خود به هند و کره‌جنوبی را دارند. 

متیل‌ترت‌ بوتیل‌اتر

پیش‌بینی می‌شود متیل‌ترت بوتیل‌اتر آسیا در این هفته همزمان با بازارهای پرنوسان بنزین و نفت خام، در حول میزان‌های قیمتی خود باقی بماند.

اگرچه، از سرگیری فعالیت‌‌ها در واحدهای متیل‌ترت بوتیل‌اتر در سنگاپور و هند همزمان با نبود تقاضای قوی از جنوب ‌شرق آسیا و چین، موجب افزایش عرضه خواهد شد.

ایزومر زایلن مخلوط

با وجود عملیات‌های نگهداری در اکتبر و تقاضای اندک از بخش بنزین چین، دورنما همچنان ضعیف است. 

فاصله قیمتی میان ایزومر زایلن مخلوط و خوراک نفتا در 16 سپتامبر همزمان با افزایش عرضه و کاهش تقاضا، به 79.50 دلار در هر تن افت کرده و به کمترین میزان خود در بیش از هشت ماه اخیر رسید.

تولوئن

پیش‌بینی می‌شود بازار تولوئن جنوب شرق آسیا با وجود ثبات در منطقه به دلیل کمتر شدن محدودیت‌های پاندمی و افزایش فعالیت‌ها در محموله‌های بارگیری اکتبر در چرخه جدید، سیر صعودی به خود بگیرد. 

به دنبال پایین بودن موجودی‌ها در بازار داخلی خرید از هند همچنان ادامه دارد، و اخیراً براساس گفته منابع، صحبت‌ها از تقاضای 9500 تنی شهر کندلا و 3000 تنی بمبئی بود. بگفته منابع، منابع قابل اطمینان و به اصطلاح «سالم» معمولاً در حدود 25000 تن در هر تانکر هستند. 

ذخایر چین همچنان بالاست و احتمال می‌رود ضعف مواد پایه‌ای همچنان گریبان‌گیر بازار تولوئن چین و محموله‌های بارگیری اکتبر شود. همینطور در کره‌جنوبی، تقاضا پایین به نظر می‌رسد، زیرا به دنبال صادرات محموله‌های کمتر، همه‌چیز در بازار داخلی نگاه داشته شده است.  

زایلن مخلوط حلال

احتمال می‌رود کمبود دسترسی‌پذیری به کشتی‌ها و تراکم بار در بندرها، قیمت‌های چین در هفته جاری را حمایت کند. 

در کره‌جنوبی و جنوب شرق آسیا، مذاکرات اندک بوده است. اگرچه، بالا بودن قیمت‌های انرژی و تجدید ذخایر توسط خریداران جو بازار منطقه را حمایت کرده است.

پروپیلن

بعد از پرده‌برداری از طرح جدید دولت چین برای تعطیلی یا کاهش نرخ بهره‌برداری واحدهایی با ضریب آلودگی بالا، انتظار می‌رود بازار پروپیلن در این هفته حمایت صعودی دریافت کند. به بسیاری از واحدهای تولیدی پروپیلن ابلاغ شده است تا واحدهای خود را تعطیل یا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش دهند، زیرا این واحدها از زغال سنگ برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. 

اگرچه تولیدکنندگان کره‌ای به دلیل هوای توفانی و همچنین شرایط دشوار فروش پروپیلن به خریداران چینی در نبود کشتی‌های حامل این محموله، با انبوه عرضه در بندرهای خود مواجه شدند. 

اکسو الکل‌ها

از آنجایی‌که براساس انتظار شروع مجدد فعالیت واحدهای بزرگ در چین قیمت‌ها را کاهش خواهد داد، قیمت 2-اتیل هگزانول در این هفته بیش از پیش به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

براساس طرح جدید دولت چین شرکت‌هایی با ضریب بالای آلودگی باید واحدهای خود را تعطیل کرده یا نرخ بهره‌برداری خود را کاهش دهند. بسیاری از واحدهای نرم‌کننده پلاستیک در شاندونگ نظیر واحدهای DOP و DOTP مجبور شدند فعالیت‌های خود را کاهش داده یا واحد خود را تعطیل کنند. 

پلی‌اتیلن

وضعیت دورنمای قیمت‌های پلی‌اتیلن آسیا همزمان با عرضه مناسب و تقاضای ضعیف پیچیده بود. تخلیه آرام محموله‌های پتروشیمی در بندرهای شرق چین نه تنها موجب به وجود آمدن صف طولانی کشتی‌ها شده، بلکه قیمت‌ّهای پلی‌اتیلن سبک خطی را نیز افزایش داده است. دلیل اصلی تراکم به وجود آمده کمبود راهنماها برای هدایت کشتی‌ها به سمت دریای داخلی چین می‌باشد. 

پلی‌اتیلن بازیافتی

دورنمای پلی‌اتیلن سبک بازیافتی آسیا همزمان با تجارت‌های اندک ثابت بود. تولیدکنندگان گفتند که به دلیل کمبود کانتینرهای باربری، برابری عرضه و تقاضای پلی‌اتیلن بازیافتی به زمان بیشتری احتیاج دارد.

مونواتیلن گلیکول

منابع چین گفتند که، دورنمای مونواتیلن گلیکول همراه با عرضه مناسب، و تعطیلی بندرها به دلیل اختلالات به وجود آمده توسط توفان «تایفون چانتو»، صعودی بود.

علاوه بر این، دولت‌های داخلی در استان‌های شرقی چین مانند جیانگسو و چجیانگ،‌ برای صنایع پرمصرف شامل بخش مونواتیلن گلیکول محدودیت استفاده از الکتریسیته اعلام کرده‌ بودند، که از سه ماهه سوم اعمال شده است. 

پلی‌پروپیلن

دورنمای بازار پلی‌پروپیلن آسیا در این هفته همزمان با موضع صعودی فروشندگان در میان قیمت‌های صعودی بین‌المللی، با وجود موضع انتظار و رصد خریداران در میان دورنمای نامشخص، پیچیده است.

اسید ترفتالیک خالص

انتظار می‌رود به دلیل تعطیلات در شمال شرق آسیا، تجارت‌های نقدی در این هفته محدود باشد. 

از آنجایی‌که دورنما همچنان نامشخص است، معامله‌کنندگان بازار از نزدیک تقاضای زنجیره پلی‌استر چین و هند را زیر نظر دارند.

پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی

پیش‌بینی می‌شود، عمدتاً شاخص‌های پایه‌ای بازار برای پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی آسیا در این هفته ثابت باقی بمانند.

بگفته منابع، همچنان کل زنجیره ارزشی پلاستیک‌های بازیافتی با کمبود نیروی انسانی در بحث جمع‌آوری، جداسازی و تولید مجدد همزمان با پاندمی در سراسر جنوب شرق آسیا، منتج به محدودیت عرضه و مواد خام گران برای تولید پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی شده است. 

محدودیت کانتینرهای باربری و تراکم بندرها نیز بیش از پیش فشار را بر بازار پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی برای معاملات بین‌المللی، به خصوص برای صادرات پلی‌اتیلن ترفتالات بازیافتی پرک شفاف و پلت‌های گرید غذا، بیشتر کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار