کد خبر : 46290

سقوط لیر ترکیه به دلیل اظهارات بانک مرکزی؛

اردوغان به دلیل اعتقاد غیرمعمول خود مبنی بر اینکه نرخ بهره بالا باعث تورم می شود به جای کاهش هزینه های تجارت، باعث تورم می شود... بانک مرکزی ترکیه از نظر اسمی مستقل است اما تحت فشار دائمی اردوغان برای کاهش نرخ بهره قرار دارد...

پتروتحلیل-لیر ترکیه دیروز یکی از بزرگترین سقوط های خود را در سال جاری به دلیل گمانه زنی ها مبنی بر کاهش نرخ بانک مرکزی در مواجهه با تورم تجربه کرد.نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه گذشته به 19.25 درصد رسید که بالاتر از نرخ سیاست بانک مرکزی 19 درصد است.

بانک مرکزی ماه ها تلاش کرد که نرخ بهره واقعی را مثبت نگه دارد تا ترک ها انگیزه ای برای خرج کردن پول به جای قرار دادن آنها در حساب های خود نداشته باشند.

این امر مستلزم آن است که در جلسه سیاستگذاری بعدی خود در 23 سپتامبر نرخ خود را به حداقل 19.5 درصد برساند. اما رئیس بانک مرکزی به سرمایه گذاران گفت که انتظار می رود قیمت مصرف کننده در ماه های آینده کاهش یابد و بانک در حال حاضر از تورم "اصلی" استفاده می کند - که پس از حذف اقلام فرار مانند غذا و سوخت زیر 17 درصد است.

کاوشی اوغلو می گوید: "شرایط فوق العاده ای که به دلیل همه گیری کرونا ایجاد شده است اهمیت شاخص های تورم اصلی را افزایش داده است."

"هنگام تعیین موضع سیاست پولی جهانی ، شاخص های اساسی به استثنای عوامل موقت ناشی از مناطق خارج از حوزه تأثیر سیاست های پولی به عنوان مبنایی در نظر گرفته می شوند."

لیر ترکیه در برابر دلار تا 1.5 درصد کاهش یافت و بعد از ظهر چهارشنبه در حدود 8.45 معامله شد.

بانک مرکزی ترکیه از نظر اسمی مستقل است اما تحت فشار دائمی اردوغان برای کاهش نرخ بهره قرار دارد.

رهبر ترکیه از سال 2019 سه رئیس بانک مرکزی را اخراج کرده است زیرا آنها یا هزینه های استقراض را افزایش داده اند یا به اندازه کافی آنها را کاهش نمی دهند.

اردوغان به دلیل اعتقاد غیرمعمول خود مبنی بر اینکه نرخ بهره بالا باعث تورم می شود به جای کاهش هزینه های تجارت، باعث تورم می شود.

کاوشی اوغلو نرخ بهره بانکی این بانک را به مدت پنج ماه بدون تغییر نگه داشته و پیش از این متعهد شده بود که بر مبارزه با تورم تمرکز کند.

اما اردوغان گفته است که انتظار دارد هزینه های استقراض به سرعت کاهش یابد تا به تحریک رشد کمک کند.تحلیلگر BlueBay Asset Management در لندن، اظهار داشت که اظهارات کاوشی اوغلو نشان می دهد که "قول وی برای حفظ نرخ بهره مثبت به معنای واقعی از نظر بازار چیزی ندارد".

بانک مرکزی این هفته پیش بینی تورم پایان سال خود را از 14.1 درصد به 16.2 درصد افزایش داد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار