کد خبر : 46207

نفت خام مری ونزوئلا اولین محموله ای بود که شامل مالیات مصرفی شد. قیمت‌های پایین قیر نفتی در مه نظر معامله‌کنندگان جسور را به سمت خود جلب کرد. سهمیه وارداتی نفت خام نیمه دوم سال در مقایسه با نیمه اول 26 درصد کاهش یافت.

پتروتحلیل-بسیاری از پالایشگاه‌های مستقل چین به دلیل محدودیت شدید سهمیه وارداتی از واردات نفت خام عقب کشیدند، که این امر خانه‌های تجاری را ترغیب کرد تا علیرغم مالیات مصرفی جدید بر محصولات، خوراک‌هایی که در زیر طبقه بندی قیر نفتی قرار می‌گیرند را وارد کنند. 

اولین محموله خوراکی که شامل مالیات مصرفی 1218 یوان در هر تن اعمالی از 12 ژوئن به بعد شد، در اواخر هفته منتهی به 10 ژوئیه به بندر یانتای شهر شاندونگ رسید. بگفته یکی از منابع مطلع، یکی از شرکت‌های تجاری واقع در شانگهای محموله 140000 تنی را خریداری کرد، و به دنبال خریدار دیگر برای این محموله بود. 

قیر نفتی معمولا به محموله‌های نفت خامی اشاره دارد که خارج از آب‌های مالزی با گرید‌های نفت خام سنگین ترکیب می‌شوند، که اکثرا در سال‌های گذشته نفت خام مری ونزوئلا بوده است، در حالی‌که نفت خام ایرانی نیز از سال 2021 وارد چرخه شده است. 

براساس نرم افزار جریان تجاری cflow و پلتس، محموله 159221 تنی که در 10 ژوئن از سانگا لینگی مالزی عازم شد به جزایر مارشال بندر یانتای رسیده است. 

داده‌های تحلیلگران Kpler نشان می‌دهد که این محموله نفت خام مری از کشتی دیگری به نام Njord انتقال داده شده، و در ابتدا از خوزه ونزوئلا در 6 مارس اعزام شده بود.

براساس منابع نزدیک به این قرارداد، خانه تجاری واقع در شانگهای برای واردات، مصرف و مالیات بر ارزش افزوده این محموله بیش از 250 میلیون یوان (38.62 میلیون دلار) هزینه کرده است. 

به‌علاوه مالیات واردات موجود 8 درصدی، مالیات مصرفی اعمال شده در 12 ژوئن، 1376.34 یوان در هر تن (212.59 دلار در هر تن) به هزینه واردات قیر نفتی اضافه می‌کند. 

یکی از منابع صنعت واقع در شاندونگ گفت: «زمانی مالیات مصرفی حدودی 800 یوان در هر تن پرداخت می‌شود که قیر نفتی وارداتی به خریداران محصولات نفتی انتقال داده شود.» مالیات، جریان تجاری پالایشگاه‌ها را تا زمانی که محصولات نفتی را به طور معمول تا دو هفته بعد از آن بفروشند، تحت فشار قرار می‌دهد.

 

در مقایسه، نفت خام از مالیات‌های وارداتی و مصرفی معاف است، و مالیات مصرفی برای محصولات نفتی فقط به هنگام فروش پرداخت می‌شود. 

زمانی‌که پکن مالیات جدید را اعلام کرد، قیمت قیر نفتی در اواسط مه به کمترین میزان‌های نفت برنت با منفی 5 دلار در هر بشکه رسید، و معامله کنندگان جسور را جذب خود کرد تا محموله‌های ارزان را در آن موقع برای تحویل ژوئیه خریداری کنند. منابع بازار گفتند، قیمت‌ها پیش از این روند رو به بهبود خود را آغاز کردند و اخیرا به به‌علاوه 1 دلار در هر بشکه افزایش یافتند.

انتظار می‌رود دو محموله دیگر قیر نفتی مرکب با نفت خام ونزوئلا به مجموع 271000 تن توسط شرکت‌های تجاری در ژوئیه در کینگداو و ریژاو استان شاندونگ تحویل داده شوند.

سهمیه اندک

یکی از منابع تجاری گفت: «پالایشگاه‌های مستقل با کاستی سهمیه وارداتی نفت خام مواجه خواهند شد، بنابراین آن‌ها مجبور خواهند بود تا مقداری قیر نفتی تهیه کرده و مالیات مصرفی را پرداخت کنند.»

براساس داده های پلتس، 36 تا از این پالایشگاه‌های مستقل در نیمه دوم 2021 در صورت توان جذب کامل سهمیه تنها 70.42 میلیون عرضه در دسترس خواهند داشت، که نسبت به نیمه اول سال با مجموع واردات 94.97 میلیون تن نفت خام و قیر نفتی، افت 26 درصدی را نشان می‌دهد.

در زمان مشابه، قیمت سهمیه نفت خام وارداتی در بازار سیاه – نشان دهنده کاستی سهمیه – از سطوح نرمال خود در زیر 300 یوان در هر تن عبور کرد و با 380 تا 390 یوان در هر تن به بیشترین میزان‌های خود رسید. 

یکی از پالایشگاه‌های واقع در شاندونگ گفت: «از آنجایی که از طریق دولت‌های مرکزی و محلی تحقیقات سختگیرانه و مجازات بر فروشندگان سهمیه اعمال می‌شود، تعداد کمی از دارندگان سهمیه حاضر به فروش آن هستند.»

معامله سهمیه در چین غیر فانونی است. 

بگفته منابع بازار، در این میان، عرضه قیر نفتی نسبت به سوخت نفتی بسیار بیشتر بوده، و همچنین نرخ مالیات مصرفی آن در میزان مشابه 1218 یوان در هر تن است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار