کد خبر : 46102

پتروتحلیل-بازار های نفت، نظیر دیگر اقتصاد های جهانی، در مسیر بازگشت به فعالیت های عادی پیش از کوید 19 هستند. 

با کاهش محدودیت های کرونایی در بیشتر مناطق جهان، و با نزدیک شدن به تقاضاهای بیشتر در ماه های تابستان، الان فرصتی مناسب برای بررسی تعدادی از بازار های جهانی نفت، و دو معامله کننده اصلی آن می باشد، تا دید آن ها در حال حاضر در چه جایگاهی قرار دارند، و با حرکت به ایام آتی تاجران به چه اطلاعاتی نیاز خواهند داشت. 

چین

مصرف نفت خام چین، تا میزانی تحت تاثیر رشد اقتصادی و طرح حمایت معیشتی دولت در حال افزایش است. در سال 2020، زمانی که رشد تولید ناخالص داخلی چین در میزان 2/3 درصد بود، آن ها در حدود 10/85میلیون بشکه در روز واردات داشتند. انتظار میرود تولید ناخالص داخلی چین در سال 2021 تا میزان 7/4 درصد رشد داشته باشد، بنابراین تاجران نفت باید انتظار رشد مصرف نفت خام این کشور را داشته باشند. چین تا چه میزان واردات نفت خود را افزایش خواهد داد تا نیاز خود را تامین کند؟ چین در نیمه اول 2021 سهمیه بندی خود را برای پالایشگاه های مستقل (واردکنندگان نفت غیر دولتی) 20 درصد افزایش داد. 

تاجران باید افزایش سهمیه بندی واردات غیر مستقل نفت خام را در نیمه دوم 2021 در کشور چین  زیر نظر داشته باشند. این امر نشان دهنده این است که تقاضای کلی نفت خام چین در سال 2021 تا چه میزانی می تواند رشد داشته باشد.

هند

با وجود اینکه هند با شیوع ویروس کرونا مواجه بوده است، در حال حاضر شرکت دولتی نفت هند نسبت به ماه گذشته با میزان 12 درصد کمتر در حال فعالیت است. 

طی افزایش اخیر تعداد مبتلایان در هند، تقاضای نفت خام کشور 20 درصد کاهش یافته است، اما پالایشگاه ها تولیدات محصولات نفتی را تا این میزان کاهش نداده اند.

این رویه کاهشی توسط بسیاری از رسانه ها بسیار بزرگ جلوه داده شده است، در حالی که اگر این میزان را با سال گذشته مقایسه کنیم، کاهش 12 درصدی به اندازه ای که میتوانست شدید نیست، به خصوص اینکه تعداد مبتلایان در هند در سال جاری بسیار بیشتر از سال گذشته است.

در آوریل سال گذشته، شرکت دولتی نفت هند (که روزانه 1/4 میلیون بشکه نفت فرآوری می کند) با 50 درصد ظرفیت خود فعالیت کرد و این میزان در ماه می به 65 درصد افزایش یافت. آن ها در آوریل 2021، با 96 درصد ظرفیت خود فعالیت کردند، و در این ماه این میزان تنها به 84 درصد ظرفیت کاهش یافت. 

این امر به این معناست که مسائل مربوط به ویروس کرونا در سال جاری تاثیر بسیار کمتری نسبت به سال گذشته داشته اند.

ایران

قیمت های نفت در این هفته بعد از خبر هایی مبنی بر اینکه مذاکرات میان آمریکا و ایران می تواند به راه حلی منتج شود، کاهش یافتند. دولت بایدن اشاره داشته است که تمایل دارد به تحریم های دوره ترامپ بر نفت ایران پایان دهد، که زمانی، صادرات ایران را به حداقلی ترین میزان ها با 500000 بشکه در روز رساند. 

مقامات ایران می گویند در حال آماده سازی میادین نفتی هستند، و در تلاشند تا روابط خود را با مشتری های سابق بازسازی کنند. مقامات شرکت ملی نفت ایران بر این باورند که سه ماه بعد از پایان تحریم ها می توانند با افزایش تولیدات به میزان های قبل از تحریم در سطوح 4 میلیون بشکه در روز برسند.

با وجود اینکه ایران در مورد بازگشت تدریجی به بازار صحبت می کند، اما تاجران باید بدانند که ایران در طی چندین ماه گذشته مشغول این فرآیند بوده است. بر اساس داده های  TankerTrackers.com، ایران از دسامبر 2020 صادرات خود را به میزان تقریبی 1/8 میلیون بشکه در روز رسانده است. در حال حاضر حجم عظیمی از نفت ایرانی در بازار است، که در جهت جلوگیری از تحریم مشتریان، به صورت مخفیانه فروخته و منتقل می شود. 

اگر مذاکرات ثمر بخش باشد، ایران می تواند این نفت را به سادگی و با اطلاع عموم به فروش برساند، یا می تواند به فروش مخفیانه خود ادامه دهد در حالی که نفت بیشتری را با وضوح بیشتر به بازار عرضه کند که این امر برای اوپک مشکل ساز خواهد شد.  

روسیه

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و وزیر نفت سابق، در روز چهارشنبه گفت که در بازار نفت تقاضا به میزان اندکی از عرضه پیشی گرفته است. او اضافه کرد، این امر موجب آن شده است که کشور های مصرف کننده دست به ذخایر نفتی خود ببرند در حالی که قیمت ها را به طور کلی ثابت نگه دارند.

قیمت نفت برنت در اوایل هفته به 70 دلار در هر بشکه رسید، اما در روز چهارشنبه به 66/66 دلار در هر بشکه نزول کرد. 

اگرچه قیمت نفت برنت چندین بار در طی ماه گذشته به میزان 70 دلار رسیده است، اما هر بار مدتی کوتاه بعد از افزایش قیمت، به اواسط 60 دلار بازگشته است. مبنای بین المللی در طی ماه گذشته مختل شده است اما این میزان در همین سطوح محدود بود. نظر نواک، نقطه نظر اولیه روسیه برای جلسه بعدی اوپک پلاس که یک هفته و نیم دیگر برگزار می شود را مشخص می کند. روسیه در آوریل تولیدات خود را 160000 بشکه در روز افزایش داد، در صورتی که برنامه اوپک پلاس برای افزایش تولیدات تا پیش از ماه می برنامه ریزی نشده بود. 

احتمال میرود روسیه افزایش تولیدات تدریجی را حمایت کند، اگرچه احتمالا عربستان سعودی از تولیدات بیش از حد اخیر روسیه راضی نخواهد بود.

جلسه اوپک پلاس در 1 ژوئن برگزار خواهد شد.  

مترجم:رامین کریمی

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار