کد خبر : 46101

پتروتحلیل-رامین کریمی: شرکت های دارویی، بسته بندی، غذای مصرف کننده و نوشیدنی جزئی از 60 شرکتی هستند که توافقنامه منع استفاده از پلاستیک، را امضا کردند که شامل کشور های استرالیا، نیوزیلند و جزایر اقیانوسیه میشود، و این طرح با هدف حذف ضایعات پلاستیکی تا سال 2025 پایه ریزی شد. 

اهداف توافقنامه "آنزپک" تا سال 2025 شامل حذف بسته بندی های غیر ضروری و مشکل ساز از طریق طراحی مجدد، خلاقیت و مدل های جایگزین تحویل کالا، و تضمین این که 100 درصد از این بسته بندی پلاستیکی قابل استفاده مجدد، قابل بازسازی یا کود شدنی باشد. همچنین این برنامه با هدف افزایش جمع آوری بسته بندی های پلاستیکی و بازسازی آن ها تا میزان 25 درصد و میانگین 25 درصد از محتوای بازسازی شده در بسته بندی های پلاستیکی، طرح ریزی شده است. این برنامه پیش بینی میکند اگر اقدامات موثر صورت نگیرد، تا سال 2040 دورریز های پلاستیکی اقیانوس چهاربرابر خواهند شد.

اعضای اصلی این توافقنامه شامل شرکت های غذای مصرف کننده و نوشیدنی اعم از کوکا کولا جنوب اقیانوسیه، نستل استرالیا، ماندلز استرالیا و پپسیکو استرالیا و نیوزیلند، شرکت های کالا مصرف کننده شامل Colgate Palmolive، Unilever استرالیا، سوپرمارکت های زنجیره ای Coles و Woolworths، در کنار شرکت های بسته بندی Amcor Flexibles و Mettler Packaging استرالیا، میشوند.

توافقنامه آنزپک تحت مدیریت سازمان غیر انتفاعی بسته بندی Covenantاسترالیا میباشد، که با دولت استرالیا، تجارت ها و سازمان ها در جهت توسعه اکوسیستم پایدار بسته بندی کار می کند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار